Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gdy dziecko mówi brzydkie wyrazy

| aktualizacja: 24.07.2014 | 4

Dziecko powtarza je z upodobaniem w najmniej odpowiednich momentach, na przykład podczas wizyty u znajomych. Jak reagujesz?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, ręce, higiena
fot. Panthermedia
Dziecko rzuciło soczystym przekleństwem, a ty...

... śmiejesz się? Brzydkie słowo w ustach berbecie w pieluszce może brzmieć zabawnie. Jednak uważaj: gdy dziecko zobaczy, że może Cię w ten sposób rozśmieszyć, zafunduje Ci wiele bisów i będzie ponawiał występy przy każdej okazji. Lepiej więc tego nie rób.

... robisz wykład umoralniający?  Gdy purpurowa ze wstydu pytasz: „A gdzie słyszałeś taki wyraz?” (możesz wtedy usłyszeć „od ciebie/taty”, nawet jeśli to nieprawda), a potem długo tłumaczysz malcowi, że nie wolno tak mówić, dziecko może dojść do wniosku, że to sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Odradzamy.

... ignorujesz?  Gdy mówisz spokojnie: „My nie używamy takich wyrazów” i nie wałkujesz dłużej tematu, malec przekonuje się, że w ten sposób nie zrobi na nikim wrażenia i daje sobie spokój. Jeśli jest uparty i doskonale rozumie, co mówi, można z nim ustalić, że za brzydki wyraz będzie kara (np. brak słodyczy).
Konsultacja: Beata Płażewska, psycholog dziecięcy

Polecamy także: Brzydkie słowa
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

kaja
kaja | 2015-02-25 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja osobiście nie mam z tym problemu a wcale córki jakoś specjalnie nie chronię. Myślę, że dzieci, które chodzą do Pomarańczowej Ciuchci po prostu nie przeklinają i dlatego córka nie podłapuje.

Odpowiedz

tino
tino | 2015-02-16 13:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim zdaniem to jeszcze duża rola w tym telewizji niestety :( i chyba tak naprawdę to nie do końca da się przed tymi przekleństwami dziecko uchronić

Odpowiedz

mapr
mapr | 2015-02-11 15:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pewnie, że przedszkole, plac zabaw. jest mnóstwo sytuacji, w których dzieci mogą przekleństwa podłapać. a wiadomo, że to co zabronione szybciej wpada w ucho.

Odpowiedz

goja
goja | 2015-01-12 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba ignorować najlepiej, ale z drugiej strony skąd dziecko zna takie słowa skoro rodzice ich nie używają? przedszkole, plac zabaw? telewizja?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?