Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gdy mama i tata się rozstają

| aktualizacja: 02.03.2016 | 8

Rozwód rodziców to dla dziecka trzęsienie ziemi. Ale możesz wiele uczynić, żeby twoje dziecko wyszło cało z tej zawieruchy. Zobacz, co możesz zrobić, by pomóc swojemu dziecku w tym trudnym okresie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
maluch, rodzice, smutek
Rozwód to sprawa dorosłych – fakt. Jednak ta sprawa dotyka także dziecka. Nie da się go wsadzić pod szczelny klosz, gdzie nie dozna żadnych cierpień. Ale przecież decyzję o rozwodzie podjęliście, bo innego wyjścia nie było. I teraz chodzi o to, by wszystko załatwić jak najlepiej, najłagodniej, najmądrzej – z uwagi na dziecko. Pomóż mu przez to przejść. Cokolwiek zrobisz, miej na uwadze jego dobro.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

O ile to możliwe, poinformujcie dziecko o rozwodzie razem z mężem. To okazja, by pokazać dziecku waszą jedność w obliczu dramatycznej sytuacji. Ono nie może czuć, że traci jedno z was. A ponieważ zapamięta tę rozmowę do końca życia, przygotuj się do niej: umów się z mężem, co powiecie i nie sprzeczajcie się przy dziecku. Kiedy powiedzieć? Gdy tylko ostateczna decyzja zostanie podjęta. Dzieci domyślają się o wiele więcej, niż to się wydaje dorosłym!

Bardzo ważne jest, co i jak mówisz. Dzieci rozumieją emocje, odczytując mowę ciała. Jeśli jesteś zdruzgotana, roztrzęsiona i okazujesz to, dziecku udzieli się ten stan. Młodszym dzieciom trzeba dać wyjaśnienie proste, jednoznaczne i uczciwe, ale bez wchodzenia w drastyczne, dorosłe szczegóły. Inaczej rozmawia się z trzylatkiem, inaczej z 6–7-latkiem. Ale komunikat, jaki dziecko otrzyma, powinien brzmieć mniej więcej tak: „Tata i ja od dłuższego czasu próbowaliśmy rozwiązać różne problemy między nami. Doszliśmy do wniosku, że nie możemy już razem mieszkać i postanowiliśmy się rozwieść. Bardzo cię kochamy i nigdy nie przestaniemy cię kochać. Ale będziemy mieszkali oddzielnie”.

Będziesz pewnie musiała powtórzyć tę trudną wiadomość wiele razy. Przygotuj się na wiele pytań (choć nie wszystkie będą zadane od razu). Cierpliwie na nie odpowiadaj. Tłumacz, gdzie tata zamieszka, czy będzie z wami jadł śniadanie (nie, bo ludzie, którzy się rozstali, jedzą oddzielnie posiłki i zazwyczaj też mieszkają osobno), czy będzie się z dzieckiem bawił (tak, będzie cię odwiedzał, zabierał do kina, pokaże ci swoje mieszkanie). Wyjaśnienia powinny być prawdziwe, ale proste. I postaraj się w nich nie odgrywać się na partnerze. Nie wciągaj dziecka w wasze konflikty. Ono nie może być zmuszane do opowiedzenia się po którejś ze stron!

Jeśli rozwód jest zawiniony przez twojego partnera, w tobie może rodzić się bunt – dlaczego mam brać część winy na siebie? Czemu muszę tłumaczyć coś za tatę, wybielać go? Odpowiedź jest prosta (choć czasem trudna do wprowadzenia w życie): by nie krzywdzić dziecka. Choć ciśnie ci się na usta: „Tata porzucił nas, bo wolał inną panią od mamy”, daruj sobie te słowa. Dla kilkulatka zrozumienie tego może być zbyt dużym ciężarem. 

Rozwód rodziców: nie kochamy siebie, ale kochamy ciebie

Do tej pory jedno dla dziecka było pewne: „mama, tata i ja (i siostra albo brat) stanowiliśmy rodzinę”. Ten pewnik dawał mu poczucie bezpieczeństwa. Cokolwiek by się działo, jest mama i jest tata. I mieszkamy razem. Nawet jeśli twój mąż często wyjeżdżał czy mieszkał za granicą z powodu pracy, należał do rodziny i do domu. Dziecko tęskniło, ale sytuacja w gruncie rzeczy pozostawała niezmienna. I teraz trach! Właśnie tej najważniejszej rzeczy (wspólnego domu, rodziny) nie będzie.

W nowej sytuacji najważniejsze jest, by dziecko nie straciło poczucia bezpieczeństwa, wiary w miłość rodziców – bo to jest mu teraz najbardziej potrzebne. W głowie maluszka może niestety zaświtać myśl, że skoro rodzice przestali się kochać, to mogą przestać kochać i jego. Trzeba mu powtarzać, że nigdy tak się nie stanie!

Co czuje dziecko podczas rozwodu rodziców?

W obliczu trudnej sytuacji dziecko odczuwa lęk. Dlatego musi być zrozumiale informowane o zmianach. Dziecko czuje też smutek i tęsknotę za drugim rodzicem. Niektóre dzieci żyją nadzieją, że rodzice znów będą razem. Ale nie wolno robić dziecku takich złudzeń, to tylko przedłuża jego cierpienie i nie daje szansy na pogodzenie się z sytuacją. 3–4-letnie dziecko potrafi też dojść do wniosku, że rodzice się rozwodzą, bo on był niegrzeczny. Musi więc słyszeć zapewnienia, że to absolutnie nie jego wina!

Na drugim biegunie miotających dzieckiem emocji jest uczucie złości wobec tego rodzica, którego obwinia o rozpad związku. Nie skasujesz tych uczuć. Powinnaś je zaakceptować i pomóc dziecku je nazwać: „Smutno ci, że tata nie je z nami obiadu?”, „Żałujesz, że już nie możesz rano bawić się z tatą w łóżku?”, „Wiem, co czujesz. Spróbujmy temu zaradzić. Może poprzytulamy się we dwoje, pomożesz mi nakryć do stołu dla nas, zadzwonisz do taty?”. A może dziecko boi się, że ojca już nie zobaczy? Taki lęk jest u kilkulatka bardzo realny. Skoro tata odchodzi, to go nie ma... Od początku więc zadbaj o spotkania dziecka z ojcem.

Razem z tatą

Lepiej, jeśli sprawy kontaktów ustalicie między sobą, bez czekania na sąd (oczekiwanie na sprawę rozwodową może trwać parę miesięcy). W tym czasie dziecko powinno widzieć, że kontakty z tatą są naturalne, nie prowokują konfliktów. Nie ograniczaj ich. Limitując dostęp do dziecka, dopieczesz partnerowi, ale i podziałasz na szkodę dziecka. Powtarzaj sobie to, gdy złe emocje biorą górę.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Camila Adrian
Camila Adrian | 2017-07-11 08:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Świadectwo, jak wróciłem z mężem. Mój świat i moje życie wróci !!! Po roku złamań, mój mąż opuścił mnie z powodu powodzenia. Czułem, że moje życie miało się skończyć, prawie popełniłem samobójstwo, przez bardzo długi czas byłam emocjonalnie. (Dzięki uprzejmości zwanej Dr IREDIA), której spotkałem się on-line w jednym wiernym dniu, podczas przeglądania przez Internet, natrafiłem na wszystkie zeznania dotyczące tego szczególnego czarownika. Niektórzy ludzie zeznali, że przywiózł ich ex kochankę z powrotem, niektórzy zeznawali, że przywraca łono, leczenie raka, Hiv i inne choroby, niektórzy zeznali, że może rzucić zaklęcie, aby zatrzymać rozwodu i tak dalej. Ja też natknąłem się na jedno konkretne zeznania, chodziło o kobietę o nazwisku CINDY, która zeznawała, jak przyniósł jej ex kochankę w mniej niż dwa dni, a pod koniec zeznań opuściła dr IREDIA adres e-mail. Po przeczytaniu wszystkich postanowiłem spróbować. Skontaktowałem się z nim przez email drirediaherbalhome@gmail.com i wyjaśniłem mu problem, powiedział mi, żebym się nie martwił, że w ciągu 48 godzin mój mąż wróci do mnie. Ku mojemu zdziwieniu, mój mąż przyjechał do mojego domu prosząc o wybaczenie mu. Rozwiązaliśmy nasze problemy, a my jesteśmy jeszcze szczęśliwi niż przedtem ...
Dr IREDIA jest naprawdę utalentowanym człowiekiem i nie przestanę publikować go, ponieważ jest cudownym człowiekiem ... Jeśli masz jakiś problem i szukasz prawdziwego i autentycznego mistrza zaklęć, aby rozwiązać wszystkie Twoje problemy. Jest legitymowany. Skontaktuj się z nim na jego e-mailu, DRIREDIAHERBALHOME@GMAIL.COM

Odpowiedz

Po
Po | 2016-10-24 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I jak zwykle tata winny ! Ręce opadają

Odpowiedz

anity
anity | 2016-09-22 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I chwalili najpotężniejszego człowieka na ziemi, który w pojedynkę grzejniku przyniósł mi kochanka do mnie w terminie 48 godzin, który skontaktował się z nim. Przede wszystkim mam na imię anity z Wielkiej Brytanii, a ja chcę wprowadzić do świata o człowieku można ukryć sukces mojego związku, którego nazwa jest Dr.akpada i jego kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: (akpadatemple@hotmail.com) I wierz mi, w terminie 48 godzin otrzymasz kochanka powrotem .....

Odpowiedz

Ala
Ala | 2016-04-12 23:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie dam rady dbać o patworkową rodzinę. Nie dość, że dużo bólu kosztował mnie czas przy nim to jeszcze myśleć o relacjach dziecka z nim?
Uważam, że To on jest odpowiedzialny za swoją więź z dzieckiem a jaki Nie, to niech spada na drzewo.
Dotąd dawaliśmy sobie radę bez niego, to i teraz Sobie poradzimy.
Może zmienimy nawet kraj.
Czas zacząć myśleć o swoim życiu a nie układać godziny pod kątem starego.
Jest to artykuł na pewno w stronę łagodzenia poglądu oraz zdradzie. On już wybrał. Ja zamierzam żyć na nowo a nie czołgać na sobie brzemię ex. Koniec to koniec. To on nas porzucił.
Ja odchodzę. Będzie chciał zabierać dzieci. Proszę , Nie to nie.
To teorię i mniemanym podtrzymywaniu więzi stworzyły sobie osoby którym takie życie jest na rękę.
Mnie Nie.

Odpowiedz

PIT
PIT | 2011-08-18 10:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jasne a jak wiele jest przypadków że matce zabierają prawa do dziecka ,ojcowie ciągle są na drugim miejscu czas to zmienić

Odpowiedz

PIT
PIT | 2011-08-18 10:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jasne a jak wiele jest przypadków że matce zabierają prawa do dziecka ,ojcowie ciągle są na drugim miejscu czas to zmienić

Odpowiedz

Smiech na sali
Smiech na sali | 2008-10-02 16:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Facet ukazany jak sprawca całego zła chociażby określenia takie jak "niedzielny tatuś" czy "Tata będzie miał teraz dla ciebie mniej czasu". Ale jak kobieta znajduje sobie nowego chłopa to wszystko ok?!?! Feministyczne brednie!!! Po co fatygujecie się w ogóle podpisywać ten portal serwisem dla rodziców? Hipokryci, oj przepraszam hipokrytki!!

Odpowiedz

Mężczyzna
Mężczyzna | 2008-10-02 16:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za feministyczny beznadziejny, artykuł. Widać po pierwszych 2 zdaniach, że pisany przez kobietę totalnie uprzedzoną do mężczyzn. Chociaż autorka próbuje to ukryć!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?