Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Fundusz alimentacyjny: gdy rodzic nie chce płacić na dziecko

| aktualizacja: 05.04.2016 | 1

Dobra wiadomość nie tylko dla samotnych mam - fundusz alimentacyjny. Jeśli masz problemy z wyegzekwowaniem od ojca pieniędzy na dziecko, możesz dostać je z państwowej kasy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
5287406-504x756.jpg
Oboje rodzice, zgodnie z prawem, muszą dbać o utrzymanie dziecka. Gdy jedno z nich uchyla się od tego obowiązku, drugie może praw dziecka do alimentów dochodzić na drodze sądowej. Zaległych świadczeń można żądać nawet za trzy lata wstecz. Jeśli mimo prawomocnego wyroku sądu ojciec (lub matka) uchyla się od płacenia pieniędzy na dziecko, warto poprosić o pomoc w wyegzekwowaniu świadczeń komornika.

Nie płaci alimentów? Idź do komornika

Najlepiej do tego, który jest najbliżej twojego miejsca zamieszkania (jego adres dostaniesz w sądzie, izbie komorniczej lub znajdziesz w Internecie na www.komornik.pl). Weź ze sobą oryginał wyroku alimentacyjnego, opatrzony klauzulą wykonalności i dowód osobisty. U komornika wypełnisz wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów (znajdziesz go też w Internecie, np. na www.komornik.waw.pl). Podaj w nim wszystkie informacje, jakie posiadasz na temat majątku dłużnika. Jeśli ich nie masz, nie martw się. Ustalenie, z czego można prowadzić egzekucję, należy do obowiązków komornika. W razie problemów, może poprosić o pomoc policję. Co jednak zrobić, gdy dłużnik nie pracuje lub nie ma majątku i egzekucja alimentów okazuje się bezskuteczna?

Fundusz alimentacyjny

 Z Funduszu Alimentacyjnego będą mogły z niego skorzystać wszystkie osoby, które nie otrzymują zasądzonych alimentów. Aby otrzymać tę pomoc, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 725 zł. Drugi warunek, jaki musi być spełniony, to stwierdzona przez komornika bezskuteczność egzekucji. W tym wypadku wystarczy, że nie może on ściągnąć pieniędzy przez dwa (a nie jak przy zaliczce przez trzy) miesiące. Alimenty z Funduszu otrzymasz w takiej kwocie, jaka widnieje na wyroku sądowym, jednak nie więcej niż 500 zł. A zatem, jeśli masz przyznane np. 700 zł alimentów – dostaniesz tylko 500 zł.
Uwaga! O pieniądze z funduszu będą mogły ubiegać się nie tylko osoby samotnie wychowujące dziecko, ale także żyjące w związku małżeńskim lub w konkubinacie, jeżeli mają wyrok (ugodę) zasądzający alimenty. Alimenty z Funduszu przysługują na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeśli się uczy – do 25. roku życia. Bez względu na wiek pomoc z funduszu przysługuje dzieciom, które mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.
Warto wiedzieć! To świadczenie nie przysługuje, gdy dziecko jest w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczej, która zapewnia całodobowe utrzymanie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Kamila
Kamila | 2017-07-20 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wcale nie jest tak kolorowo, to że alimenty się należa to jedno a to że były mąż ich nie wypłaca to drugie i mogłabym powiedzieć, że na taką kanalię nie ma rady bo rzeczywiście nie ma kiedy walczy się samej, bo on czuje się jak w państwie bezprawia gdzie myśli, że mu wszystko wolno. Ale jak już się trafi na właściwego prawnika to jest 90% sukcesu. Mnie bardzo pomogli w kancelarii jwc, oddzyskali alimenty których mąż nie wysyłał przez długie lata.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?