Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak zrozumieć płeć przeciwną - prześmieszne i prawdziwe obrazki!

| aktualizacja: 18.01.2015 | 2

Facet nie choruje, on od razu umiera. Kobieta idzie kupić buty, wraca z 6 innymi (!) rzeczami. Stereotypy? Nie sądzę. My się naprawdę różnimy. Zobacz dowody! I śmieszne, i straszne!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)

Książeczkę „Man meets Woman” (składa się z kilkudziesięciu ilustracji i jednej strony tekstu), autorstwa Yang Liu,  dostałam od koleżanki z redakcji. W domu zaczeli ją oglądać mąż i 13-letni syn. Śmiali się głośno (zbyt głośno) i nieskrępowanie (jak to faceci!). Dołączyłam do nich. Też się śmiałam, też głośno. 10-letnia córka przybiegła z pytaniem z czego się tak wszyscy śmiejemy.
„Z kobiet” - odpowiedzieli moi mężczyźni, zupełnie nie w stylu gender .
Ups! Ja w tej samej chwili chciałam powiedzieć: „Z facetów”.
Zupełnie inaczej to widzieliśmy. Przypadek? Nie sądzę!

Faceci są z Marsa, kobiety z Wenus

Autorka książki  - Yang Liu - urodziła się w Pekinie, mieszka i tworzy w Berlinie. Przyznaje, że jako pracująca mama i żona, wciąż spotyka się z dowodami na to, że różnic między kobietami i facetami, między naszym postrzeganiem świata i siebie nawzajem, jest ogromnie dużo.

Inaczej się zachowujemy w takich samych sytuacjach (mój ulubiony rysunek o tym, jak choruje kobieta, jak choruje, znaczy umiera, mężczyzna). Inaczej myślimy na te same tematy (miłość to przytulanie czy seks?). Inaczej też świat i ludzie widzą nas i naszych partnerów w tych samych rolach (tata z dzieckiem w domu – nowoczesny, dzielny facet, mama z dzieckiem w domu – nudna kura domowa).
Różnice są silnie zakorzenione w nas prywatnie. Ale też w tzw. opinii publicznej. Rysowniczka nie mówi, czy to źle, czy dobrze. Pokazuje je. I zachęca do oglądania tego z humorem. Ja się uśmiałam. Ale też... zamyśliłam.

Płeć na obrazku - nie tylko żarty?

Niektóre obrazki dotyczą teoretycznie najzwyklejszych spraw - np. tego, jak widzimy się w lustrze (dlaczego oni zawsze są zachwyceni, kobiety zawsze narzekają?!). Czy to, że w lustrze widzimy się zawsze gorzej, ma jakiś związek z tym, że mniej zarabiamy? Hm.
Liu zachęca, by postarać się spojrzeć czasem na różne życiowe sytuacje, oczami przedstawiciela tej drugiej płci. To fajne, ale nie wiem, czy w sklepie ze śrubkami mi się to uda...

Zobacz wybrane ilustracje z książki wydanej przez Taschen >>

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?