Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zobacz, co o gender myśli ta dziewczynka

| aktualizacja: 14.10.2016 | 0

Oto lekcja gender, którą daje nam, dorosłym, mała dziewczynka. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia na temat… napisów na koszulkach dla dzieci oferowanych w sklepach.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
gender, wychowanie a płeć, stereotypy
fot. Screen z Youtube.com
O gender trochę przycichło, ale trudno nie pamiętać tego, że jakiś czas temu wręcz nie było dnia, by nie odmieniano tego słowa przez wszystkie przypadki. Straszono nim jakby byłoby to diabłem wcielonym. A czym jest gender? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definicję gender opisuje jako stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty, jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet i mężczyzn.

Gender to dziedzina nauki, która bada różnice kulturowe między płciami, przygląda się również temu, jak handlowcy postrzegają rolę dziewczynek i chłopców. I jak postrzegają? Demaskuje ich pewna dziewczynka.

Oskarżam was!

Na kanale Youtube można obejrzeć film z jakiegoś sklepu. Zatytułowano go: "Dlaczego supermarkety myślą, że tylko chłopcy marzą o przygodach". Przy stoisku z ubraniami dla dzieci prawdopodobnie mama pyta swoją córkę, co myśli o koszulkach, które wiszą na wieszakach. Trudno nie zauważyć wzburzenia dziewczynki, która zwraca uwagę przede wszystkim na napisy na ubraniach.– Na koszulkach dla dziewczynek napisane jest: "Hej", "Czuję się wspaniale", "Piękne". A na koszulkach dla chłopców: "Myśl nieszablonowo", "Bohater", "Pustynne przygody czekają" – wymienia.

– Co o tym myślisz – słyszymy pytanie.

– To nie jest w porządku! – oburza się dziewczynka. – Widząc te napisy, każdy pomyśli, że dziewczynka powinna być po prostu ładna, a chłopcy być żądni przygody. A to błąd. Dlaczego ubrania dla chłopców i dziewcząt sprzedawane są oddzielnie? Byłoby dobrze, gdyby były takie same dla jednych i dla drugich. Bo co to znaczy, by myśleć nieszablonowo? To zachęta, by podążać za swoimi marzeniami, szukać przygód. To też rada, by nic cię  nie zatrzymywało.  A co znaczy to "hej" na koszulce dla dziewczynki?

– Nie wiem – odpowiada mama. – Może ma zainspirować do tego, by powiedzieć... "hej"? Nie znajdujesz w tym napisie niczego inspirującego?

– Nie, nie widzę. Która część w słowie "hej" ma mnie inspirować? – wzburza się dziewczynka

Rewolucja jest dziewczynką!

To nie koniec filmu. Okazuje się, że mała ma plan, by zacząć rewolucję ubraniową! I jak tu nie uśmiechnąć na widok tego,  co zrobiła. Otóż wzięła kilka koszulek z napisami "Bohater" oraz "Chodźmy na poszukiwania" i rozwiesiła je na kilku wieszakach, zasłaniając w ten sposób różową ofertę dla dziewczynek. Na pewno znajdą się takie, które ucieszą się z takiej różnorodnej oferty.

ZOBACZ TEŻ: Dziewczynka tez może być strażaczką
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?