Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ibufen Forte dla dzieci wycofany, ale nie ma powodu do paniki

| aktualizacja: 08.11.2017 | 4

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z aptek został wycofany popularny lek przeciwgorączkowy dla dzieci o smaku truskawkowym. Dlaczego lek został wycofany i czy rzeczywiście leku nie można podawać dzieciom?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
gorączka
fot. Fotolia
Na terenie całej Polski został wycofany z aptek popularny lek przeciwgorączkowy Ibufen forte o smaku truskawkowym, zawiesina doustna, 200mg/5 ml, o numerze serii: 510414 i dacie ważności: 04.2016. Zawiera on substancję czynną ibuprofen.
Czytaj też: Gorączka może być groźna
Nie ma jednak powodu do paniki: przyczyną wycofania leku, jak podaje GIF, nie są wady jakościowe leku, tylko błędna informacja na opakowaniu.

Ibufen dla dzieci

Ibufen forte dla dzieci to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go w przypadku gorączki oraz bólu różnego pochodzenia.
Powodem wycofania serii Ibufenu forte dla dzieci z aptek jest błędna informacja na opakowaniu. Na butelce znajdowała się prawidłowa etykieta, potwierdzająca, że lek można stosować po skończeniu przez dziecko 1. roku życia. Na opakowaniu zewnętrznym widniał natomiast zapis: "od 3. miesiąca życia".

Jak podawać leki przeciwgorączkowe

Dzieciom do 12. roku życia można podawać tylko leki zawierające dwie substancje czynne: paracetamol i ibuprofen.
Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, nie działają przeciwzapalnie. Paracetamol można podawać dziecku już od pierwszych dni życia (jeśli to konieczne).
Leki zawierające ibuprofen działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, a dodatkowo także przeciwzapalnie. Można je podawać dzieciom, które skończyły 3 miesiące życia.
Ibufen Forte do niedawna był zarejestrowany dla dzieci, które skończyły  1. rok życia.
Od 14 lutego 2014 Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził rozszerzenie wieku stosowania leku Ibufen Forte o smaku truskawkowym. Obecnie lek ten można podawań dzieciom po skończeniu 3 miesięcy życia (zmniejszono rekomendowaną dawkę).

Co robić, jeśli masz w domu Ibufen forte

Jeśli masz w domu Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym, nie musisz wpadać w panikę. Lek jest bezpieczny. Sprawdź jednak numer serii i datę ważności. Jeśli masz w domu lek o numerze serii wycofanej z aptek, nie musisz się go pozbywać: pamiętaj jednak, że jest przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia. Młodszym dzieciom (po skończeniu 3 miesięcy) można podać ten lek w mniejszej dawce (dla dziecka ważącego  5-7,6 kg można podać jednorazowo 1,25 ml (co odpowiada 50 mg ibuprofenu). Maksymalna dawka dzienna dla takiego dziecka to 3,75 ml (odpowiada 150 mg ibuprofenu), zgodnie z informacją producenta.
Przeczytaj i wydrukuj: Zasady podawania leków na gorączkę
Gorączka u dziecka może być objawem wielu różnych chorób. Nie wiesz, na co twoje dziecko jest chore? Sprawdź po objawach.
Zajrzyj na: Co to za choroba: diagnoza online
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

laira
laira | 2015-09-24 10:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dopiero teraz znalazłam tę informację i najpierw się zmartwiłam, bo to bardzo skuteczny lek, ale potem przeczytałam z jakiego powodu i kiedy to było i odetchnęłam z ulgą, bo byłoby szkoda, gdyby go tak na amen wycofali, bo nie raz moje dzieciaki z gorączki wyciągał.

Odpowiedz

mamatata
mamatata | 2015-05-28 18:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też stosuję ibufen. Nawet nie wiedziałam, że coś wycofywali. Rozumiem powód, ale to w żaden sposób nie wpływa na skuteczność tego leku :)

Odpowiedz

Dominika
Dominika | 2015-04-21 20:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

my też podajmy ibufen bo naprawdę u nas się sprawdza i szybciutko zbija gorączkę. Ja co jakiś czas robię porządki w apteczce i zawsze sprawdzam daty ważności leków i nie miewam niespodzianek.

Odpowiedz

mika
mika | 2015-02-21 18:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mam w domu i używam, nie panikuje...mam starsze dzieciaki więc spokojnie mogę im podawać. Nawet ostatnio stosowaliśmy i szybko obniżył gorączkę.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?