Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie szczepisz? Dane twojego dziecka muszą trafić do sanepidu

| aktualizacja: 24.03.2017 | 8

Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka? Zobacz, co na to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Przychodnie mają obowiązek udostępniania danych nieszczepionych dzieci
fot. Fotolia
Liczba niezaszczepionych dzieci w Polsce zwiększa się każdego roku. Pod koniec 2013 r. było ich 10 tys., pod koniec 2014 – 15,4 tys., a na koniec 2015 r. już 22,3 tys. Ruch antyszczepionkowy przybiera na sile, nic więc dziwnego, że do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zgłasza się coraz więcej rodziców z zapytaniem, czy przekazywanie do sanepidu przez placówki lecznicze informacji o braku szczepień jest legalne. 

Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka?

"Podmioty lecznicze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przekazywania danych osobowych niezaszczepionych pacjentów powiatowym inspektorom sanitarnym, zobowiązują je do tego przepisy" – poinformował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Wynika to z ustawy  o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która nakłada obowiązek szczepień ochronnych. Wykonywanie obowiązku szczepień sprawdzane jest przez sanepid. Rodzice niezaszczepionego dziecka otrzymują wezwanie do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Brak reakcji może skutkować nałożeniem na rodziców kary grzywny - maksymalnie 10 tys. zł; grzywna może być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma nie może przekroczyć 50 tys. zł. 

Stanowisko GIODO

"Osoby przeprowadzające szczepienia ochronne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczącej obowiązkowych szczepień ochronnych, w tym przechowywania karty uodpornienia oraz dokonywania wpisów potwierdzających wykonanie szczepienia i sporządzania sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych oraz sprawozdania ze stanu zaszczepienia osób objętych profilaktyczną opieką zdrowotną, które przekazują państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu" – wyjaśnia generalny inspektor. 

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień nakazuje  przekazywanie kwartalnego sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych w terminie 7 dni od zakończeniu kwartału.

Wątpliwości interpretacyjne

GIODO zwraca uwagę, że niektóre regulacje mogą jednak powodować wątpliwości interpretacyjne. Dane osób nieszczepionych sporządzane są bowiem na podstawie nieprecyzyjnego sformułowania "imienny wykaz", które – zdaniem GIODO – jest nieprecyzyjne i nie daje gwarancji pełnej ochrony wrażliwych danych osobowych. Generalny inspektor wystąpił z postulatem do Głównego Inspektora Sanitarnego i do Ministerstwa Zdrowia o wyraźne uregulowanie w ustawie kwestii przekazywania przez podmioty lecznicze informacji o niezaszczepionych pacjentach do PPIS. Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że podejmie takie działania. 

Szczepienia ratują życie

Ruch antyszczepionkowy skutkuje niestety powrotem groźnych chorób, którym udawało się zapobiegać dzięki masowym szczepieniom. Przykładem takich chorób jest np. krztusiec i odra. O tym, że liczba zachorowań na odrę wzrasta, tak samo jak liczba nieszczepionych dzieci, świadczą dane z Państwowego Zakładu Higieny:
2010 r. - 13 osób w Polsce zachorowało na odrę
2012 r. - 70 osób
2013 r. - 85 osób
2014 r. – 110 osób
Pamiętaj! Nieszczepione dziecko może zarazić inne dzieci, które nie zostały zaszczepione, bo np. są za małe lub są w trakcie leczenia wykluczającego szczepienie.
źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

if
if | 2017-08-23 15:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z A K Ł A D E P I D E M I O L O G I I
Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej

Tu sprawdzamy ile jest przypadków - potem dopiero wpadamy w histerię :)

Odpowiedz

if
if | 2017-08-23 15:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

2009 - 114
2010 r. - 13 osób w Polsce zachorowało na odrę
2012 r. - 70 osób
2013 r. - 85 osób
2014 r. – 110 osób
2015- 39
2016- 132
2017 - 34 ( do sierpnia)

Fajnie pokazane statystyki tylko od pewnej daty :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kk
kk | if | 2017-10-09 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kilkadziesiąt to są ilości śmieszne, odre dawno pokonały nowoczena kanalizacja i dostę do czystej wody, choroba groźna tylko dla dzieci niedożywionych o niskim poziomie witaminy a i c. żałosny tendencyjny artykuł.

Odpowiedz

Rob
Rob | 2017-07-30 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ROZPORZADZENIE MINISTRA JEST NIEZGODNE Z KONSTYTUCJA GWARANTUJACA WOLNOSC WYBORU I Z KODEKSEM KARNYM.
"Kara za uchylanie się od szczepień' - tekst narusza prawo ---> Art. 192. § 1. Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. pracownik CDC Wiliam Thompson Przyznal sie do falszowania badan nt szkodliwosci szczepionek. NSA wydal wyrok nt nielegalnego nakladania kkar za szczepienia. PROSZE PRZESTAC STRASZYC LUDZI KLAMLIWYMI ARTYKULAMI!

Odpowiedz

Angel
Angel | 2017-03-25 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podmioty lecznicze mają też obowiązek zgłaszania NOP-ów po szczepieniach do sanepidu i tez zobowiązują je do tego przepisy a jednak tego nie robią! Poza tym sanepid nie może nałożyć kary pieniężnej tylko wojewoda! Jak zwykle straszą powrotem chorób a dane o chorobach są wyssane z palca! Ciekawe ile z tych przypadków zachorować było po szczepieniach, bo o tym już się nie mówi. Może najpierw niech lekarze zaczną zgłaszać NOP-y a wtedy zobaczymy jakim " lekarstwem" sa szczepionki i czy więcej dzieci choruje tych nieszczepionych czy tych zaszczepionych.

Odpowiedz

renia
renia | 2017-03-24 22:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zdrowie dziecka ważniejsze niż jakiś mandat, zrezygnowałam ze szczepień dziecka całkowicie, jest zdrowsze od rówieśników (szczepionych)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ada
Ada | renia | 2017-03-24 23:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To niech Pani rezygnuje ale niech dziecko Pani przeziebione niech sie nie zbliza do noworodkow ktore jeszcze nie byl szczepione, bo gdyby Pani nie wiedziala ale to jest smiertelnie niebezpieczne dla takich maluchow!!!

Odpowiedz

Marka
Marka | Ada | 2017-08-28 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ooo, nie wiedziałam, że na przeziębienie też już szczepią....paranoja...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?