Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rapem w antyszczepionkowców? GIS apeluje do Liroya

| aktualizacja: 17.02.2016 | 2

W odpowiedzi na powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz, rapuje do posła: "Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą. Zaszczep swoje dzieci".

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
GIS Liroy szczepienia
fot. kadr z YouTube.com
1. W sejmie powstał  Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, w skład którego wchodzi m.in. poseł Piotr Liroy-Marzec, były raper
2. Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz, nagrał hip-hopową piosenkę, w której apeluje do Liroya, żeby ten zaszczepił swoje dzieci
3. Wcześniej Posobkiewicz, jako raper Gisu, rapował na temat szkodliwości dopalaczy

"Raper do rapera. Żeby wytłumaczyć ludziom czasem dwoję się i troję, dzisiaj wejdę w polemikę z posłem, raperem Liroyem. Wirusy oraz bakterie zabić ciebie mogą. Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą. Zaszczep, zaszczep swoje dzieci. Jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci. Zaszczep, zaszczep także siebie, patogeny są bezwzględne, mogą dopaść również ciebie" - tak rapuje Gisu, czyli Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz w teledysku opublikowanym przez GIS.

Apel skierowany jest do posła formacji Kukiz'15, Piotra Liroya-Marca, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Oprócz Liroya w nowym zespole parlamentarnym zasiada trzech innych posłów ruchu Kukiz'15 - Wojciech Bakun, Jerzy Kozłowski i Paweł Skutecki. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 10 lutego, a otworzyło je wystąpienie Justyny Sochy z kojarzonego z ruchem antyszczepionkowym Stowarzyszenia "Stop NOP". Celem zespołu sejmowego ma być m.in. zniesienie sankcji wobec rodziców nieszczepiących dzieci.

Piosenka Gisu to ciekawy rodzaj polemiki z ruchami antyszczepionkowymi – z jednej strony mamy lekarza, który niekoniecznie zna się na rapowaniu, z drugiej rapera-polityka, który niekoniecznie zna się na szczepieniach.  To zresztą nie jest pierwszy hip-hopowy występ Posobkiewicza – w ubiegłym roku rapował o szkodliwości dopalaczy. Sam poseł Liroy na temat szczepień wypowiada się w mediach ostrożnie: nie wie, nie jest przeciwko, chętnie pozna prawdę. Tę stara mu się przybliżyć, ubrany w bluzę z kapturem i ciemne okulary, Główny Inspektor Sanitarny rapując m.in. "miliony ludzi na świecie ospa prawdziwa zabiła. A kto uratował ludzkość? To szczepionka uczyniła" oraz "wirus grypy dręczy ludzi i zabija", a "brak szczepień grypie sprzyja". 

Odmowa szczepień obowiązkowych jest w Polsce karana mandatem do 500 zł. Szacuje się, że na świecie co 20 sekund umiera dziecko na chorobę, której można było zapobiec szczepieniem. Dzięki obowiązkowym szczepieniom w Polsce nie odnotowujemy już zgonów na odrę, polio czy błonicę. Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek potwierdzają liczne badania kliniczne, jednak ruch antyszczepionkowy stale przybiera na sile. Specjaliści i autorytety z dziedziny medycyny podkreślają, że rodzice rezygnując ze szczepienia dzieci przyczyniają się nie tylko do osłabienia odporności populacyjnej i powrotu zapomnianych chorób (np. krztuśca), ale swoją decyzją zagrażają życiu i zdrowiu innych dzieci, które z ważnych powodów medycznych nie mogły zostać zaszczepione w odpowiednim terminie (np. z powodu leczenia onkologicznego).  
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

misia
misia | 2016-02-18 12:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wielka odwaga dla rapera GISU bo wystawił się na sporą falę hejtu i krytyki. Ale cel chyba osiągnął - podtrzymał dyskusję w mediach, sporo osób jego filmik obejrzało... Jest moc!

Odpowiedz

lolo
lolo | 2016-02-18 08:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Krztusiec nie jest zapomniany, pani ignorantko. Zachorowania są ciągle na tym samym poziomie, ale nie są rejestrowane.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?