Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy to tylko kaszel? A może coś znacznie poważniejszego? Sprawdź!

| aktualizacja: 01.04.2016 | 0

Niestety objawy to zwykły suchy kaszel, długotrwały, przechodzący w ataki astmy oskrzelowej. To glista ludzka. Czy wiesz, co robić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Do zakażenia glistą ludza dochodzi głównie z powodu nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny, czyli mycia rąk. Bardzo ważne jest również mycie owoców i warzyw oraz picie czystej wody (jeziora/stawy niestety nie są bezpieczne). Pamiętaj, że mycie rąk to nie tylko obowiązkowy rytuał po wyjściu z toalety, powinna to być czynność, wykonywana wielokrotnie podczas całego dnia. Bardzo częstym sposobem zakażenia jest też kontakt z dziećmi.
Co jest najbardziej charakterystycznym objawem ataku tego pasożyta? Silny napadowy kaszel, kruczenie w jelitach, biegunki i zaparcia, bóle brzucha i wymioty. To powinno ciebie zaniepokoić.

Zobacz też: Ból gardła - wszystko, co powinnaś wiedzieć

Na poszczególnych etapach rozwoju glisty wywołuje różnorakie reakcje:

1. Larwy, które pojawiają się u żywiciela powodują najczęściej reacje skórne podobne do alergii oraz napady duszności, charakteryzujące się suchym, napadowym kaszlem niewystępującym wraz z gorączką
2. Larwy przemieszczając się przez organizm powodują zapalenia oskrzeli lub zapalenie płuc
3. Glisty w jelitach dają objawy charakterystyczne schorzeń układu pokarmowego tzn. nudności, wymioty biegunki, osłabienie brak apetytu bóle jamy brzusznej oraz często u osób dorosłych bezsenność.
Duża ilość glist może całkowicie zablokować światłu jelita i spowodować jego całkowitą niedrożność.

Jak rozpoznać u dzieci glistę ludzką? Jakie objawy mają dzieci?

  • wzmożona pobudliwość nerwowa, agresja
  • bóle brzucha, wymioty, biegunki
  • zmiany przypominające reakcje alergiczne: świąd skóry, pokrzywki
  • zapalenie spojówek
  • napady astmy oskrzelowej lub suchy długo utrzymujący się kaszel
  • spadek masy ciała

Jak leczyć chorych na glistę ludzka?

Zgłoś się do lekarza. W celu prawidłowej diagnozy musisz oddać oróbki kału i krwi (badanie z krwi jest mniej dokładne). Jeśli podejrzenia potwierdzą się musisz poddać się leczeniu. Wszystkich chorych czeka farmakoterapia z zastosowaniem preparatów typu albendazol, mebendazol, pyrantel. Do leczenia kwalifikuje się nie tylko osoba, którą badał lekarz, ale cała rodzina oraz wszytkie zwierzęta znajdujące się w domu.

Podczas leczenia należy codziennie zmieniać pościel, myć podłogi oraz urządzenia sanitarne. Pozwoli to zahamować nawracanie pasożytów.

Zobacz też: Pasożyty u dzieci

Zapobieganie tej chorobie polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej, myciu warzyw i owoców, unikaniu picia nieprzegotowanej wody, oraz unikaniu kontaktu z kałem (np. niewłaściwie zabezpieczona gleba i woda przed kontaktem ze ściekami).
Pamiętaj, że twoje dziecko może zarazić się również od innych dzieci oraz np. bawiąc się w brudnej piaskownicy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?