Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Głowa noworodka

| aktualizacja: 30.01.2009 | 1

Jeśli dziecko śpi cały czas na jednym boku, może dojść do asymetrii głowy. Jak można temu zapobiec. Radzi lekarz pediatra.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
noworodek, sen
Mój trzymiesięczny synek od urodzenia woli spać na prawym boku. Staram się często układać go na lewym, ale i tak po pewnym czasie sam przekręca główkę na prawą stronę. Ostatnio zauważyłam, że jest ona spłaszczona. Czy już zawsze będzie taka nieforemna? Sylwia z Gdańska

Jest jeszcze czas, by zacząć zapobiegać pogłębianiu się asymetrii główki chłopca. Proszę nadal układać synka na lewym boku lub na wznak i nieco skuteczniej niż dotychczas starać się, by nie odwracał główki w prawą stronę. Pomoże w tym płócienny woreczek, uszyty z dwóch warstw materiału i wypełniony czystym piaskiem lub solą. Powinien mieć około 10 cm szerokości i 20–25 cm wysokości, musi też być szczelny, ale niezbyt twardy. Woreczek trzeba układać po prawej stronie główki, by dziecko nie mogło jej odwrócić. Jeżeli ten sposób okaże się nieskuteczny, powinna Pani wybrać się z synkiem na wizytę do pediatry.


Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra, leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.


td_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

lidia
lidia | 2013-06-20 12:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli dziecko ma spłaszczoną główkę po jednej stronie to mamy do czynienia ze skośnogłowiem inaczej plagiocefalią spowodowaną ciągłym uciskiem główki z jednej strony na materac. Jeżeli dziecko układa się na jedną stronę to prawdopodobnie mamy do czynienia jeszcze z kręczem szyi. W tym wieku 3 m-ce deformacja zniknie jeżeli dziecko będzie spędzać duzo czasu na brzuszku kiedy nie śpi(pod opieką)a kiedy śpi polecam specjalistyczną poduszkę dla niemowląt i noworodków taką z wgłębieniem w środku (headcare, dorm, mims) tylko uwaga na serduszka one są z gąbki i chińskie źle zaprojektowane, na pewno nie pomogą. Jeżeli jest bardzo poważna deformacja to chyba najlepsze będą kaski ale są bardzo drogie. Dlatego najlepsze jest zapobieganie, profilaktyka. Zresztą jeżeli chodzi o zdrowie to zawsze lepsza jest profilaktyka niż leczenie.
Jeżeli dziecko ma kręcz szyi to pediatra powinien skierować na rehabilitację aby rozluźnić czy wydłużyć te mięśnie szyi, które są skrócone.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?