Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to jest gorączka trzydniowa?

| aktualizacja: 31.03.2017 | 1

Trzydniówka najczęściej zdarza się małym dzieciom. Jak jak ją rozpoznać i jak leczyć wyjaśnia prof. Jacek Grygalewicz, pediatra.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
gorączka u dziecka
fot. Fotolia
Gorączka trzydniowa, zwana także rumieniem nagłym, a popularnie również trzydniówką, jest chorobą wywoływaną przez wirusy. 

Jak objawia się trzydniówka?

Pierwsza zwykle pojawia się gorączka (czasami wysoka, ponad 39°C), która na ogół trwa 3–4 dni. U dziecka może pojawić się katar, ból brzucha, luźniejsze stolce. Zazwyczaj po ustąpieniu gorączki występuje drobnoplamista, różowa wysypka. Równocześnie samopoczucie dziecka wyraźnie się poprawia. Po dwóch następnych dniach wysypka zaczyna zanikać.

Kto najczęściej choruje na trzydniówkę?

Na trzydniówkę najczęściej chorują małe dzieci między 6. a 24. miesiącem życia. W odróżnieniu od innych chorób zakaźnych jest to choroba mało zaraźliwa, a powikłania po niej zdarzają się wyjątkowo rzadko. Przeciwko gorączce trzydniowej nie można dziecka zaszczepić. Leczenie polega  na obniżaniu wysokiej gorączki za pomocą leków przeciwgorączkowych.

Zobacz też: 6 najczęstszych wysypek u dzieci - jak rozpoznać chorobę?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Beti
Beti | 2015-04-23 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko przeszło trzydniówkę mając juz 4 lata, ponoc zdarza sie u takich starszych dzieci, choć dużo rzadziej. Przebieg choroby tak jak opisuje pan Doktor, najpierw pare dni z wysoka gorączką i żadnych innych objawów, a na koniec wysypka. Dziecku podwałam tylko Milifen (ibuprofen) na zbicie gorączki, czasem na zmiane z paracetamolem ale milifen zdecydowanie lepiej sobie radził z obniżaniem tak wysokiej temperatury.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?