Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Gorączka trzydniowa

| 15.03.2011, aktualizacja: 15.03.2011 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
zapytajnik3.jpg
Słyszałam ostatnio o tzw. gorączce trzydniowej. Chciałabym się dowiedzieć, co to za choroba? Czy jest groźna i po czym ją poznać? Karina z Sanoka

Gorączka trzydniowa, zwana także rumieniem nagłym, a popularnie trzydniówką, jest chorobą wywoływaną przez wirusy. Pierwsza zwykle pojawia się gorączka (czasami wysoka, ponad 39°C), która na ogół trwa 3–4 dni. Może pojawić się katar, ból brzucha, luźniejsze stolce. Zazwyczaj po ustąpieniu gorączki występuje drobnoplamista, różowa wysypka. Równocześnie samopoczucie dziecka wyraźnie się poprawia. Po dwóch następnych dniach wysypka zaczyna zanikać. Na trzydniówkę najczęściej chorują małe dzieci między 6. a 24. miesiącem
życia. W odróżnieniu od innych chorób zakaźnych jest to choroba mało zaraźliwa, a powikłania po niej zdarzają się wyjątkowo rzadko. Przeciwko gorączce trzydniowej nie można  dziecka zaszczepić. Leczenie polega  na obniżaniu wysokiej gorączki za pomocą leków przeciwgorączkowych.

Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył Poradnię Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Beti
Beti | 2015-04-23 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko przeszło trzydniówkę mając juz 4 lata, ponoc zdarza sie u takich starszych dzieci, choć dużo rzadziej. Przebieg choroby tak jak opisuje pan Doktor, najpierw pare dni z wysoka gorączką i żadnych innych objawów, a na koniec wysypka. Dziecku podwałam tylko Milifen (ibuprofen) na zbicie gorączki, czasem na zmiane z paracetamolem ale milifen zdecydowanie lepiej sobie radził z obniżaniem tak wysokiej temperatury.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?