Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Prawdy i mity o gorączce

| aktualizacja: 15.02.2016 | 21

Niskiej gorączki nie trzeba obniżać! Gdy niemowlę ma powyżej 38 stopni Celsjusza dzwoń do szpitala! Najlpesza jest zimna kąpiel! Które z tych zdań jest prawdziwe? Które wręcz niebezpiecznym mitem? Sprawdź!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
Nieważne, ile razy twoje dziecko chorowało, za każdym razem, gdy niebieski słupek w termometrze zbliża się do 39°C, wpadasz w panikę. Spokojnie, nie denerwuj się: gorączka to znak, że organizm walczy z infekcją. Ale zbyt wysoka jest niebezpieczna. Co robić?

Gdy tylko się pojawi, trzeba ją szybko obniżyć.
PRAWDA i MIT.
Wysoką temperaturę u niemowlęcia należy jak najszybciej zbić, ale gdy słupek rtęci pokazuje 38°C u starszego dziecka – nie ma pośpiechu. W takiej temperaturze organizm m.in. produkuje więcej interferonu, który nie pozwala wirusom namnażać się. Jednak jeszcze wyższa gorączka może spowodować dreszcze, bóle mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, odwodnienie, a nawet drgawki gorączkowe. Dlatego koniecznie trzeba ją obniżyć!

Najlepszy sposób to wykąpać dziecko w chłodnej wodzie.
PRAWDA.
To rzeczywiście najszybszy sposób zbicia gorączki. Woda powinna mieć temperaturę tylko o 2–3°C niższą od ciepłoty ciała. Czyli jeśli malec ma 40°C, woda – 38°C. Skuteczne są też zimne okłady na ciałko. Poleca się je wtedy, gdy maluch ma bardzo wysoką temperaturę lub trzeba poczekać na działanie lekarstwa przeciwgorączkowego. Niestety, tego typu metody powodują spadek gorączki tylko na pewien czas. Często potem konieczne jest podanie leku obniżającego temperaturę.

Skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen niż paracetamol.
PRAWDA i MIT.
Obydwa lekarstwa mają dużą skuteczność, nieco inne są jednak wskazania do ich podawania. Paracetamol (czyli np. Apap, Panadol Baby, Paracetamol) jest bardzo bezpieczny, nie podrażnia żołądka i trudno go przedawkować. Mogą go dostawać nawet najmłodsze niemowlęta. Działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Ibuprofen natomiast (czyli np. Nurofen, Ibuprom, Ibufen, Ibum) ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, dlatego warto go podawać, gdy maluszek ma infekcję gardła czy uszu, bolą go mięśnie oraz głowa, np. przy uciążliwej grypie. Jednak czasami preparat ten może podrażniać żołądek dziecka.

Polecamy: Zasady podawania leków na gorączkę – do druku

Gorączkującemu maluchowi trzeba podawać dużo napojów.
PRAWDA.
Podwyższenie temperatury ciała powoduje m.in. przyspieszenie tętna i oddechu. Dziecko poci się. Aby uzupełnić straty płynów, trzeba podawać mu dużo napojów – w małych porcjach, ale za to wiele razy. Polecamy mleko z piersi, wodę (dla niemowlęcia tę niskozmineralizowaną, a dla starszego dziecka średniozmineralizowaną), różne herbatki owocowe i ziołowe dla maluchów czy rozcieńczone soczki.

Niemowlęciu lepiej dać lek w czopku niż w syropie.
PRAWDA i MIT.
Jeśli malec gorączkuje, a przy tym wymiotuje lub w nocy mocno śpi, rzeczywiście poleca się czopek. Z kolei wtedy, gdy szkrab oprócz gorączki ma także biegunkę, ta postać leku jest zdecydowanie niewskazana. Warto też pamiętać, że czopków nie powinno się dzielić, gdyż wówczas nie wiemy, ile tak naprawdę podaliśmy dziecku substancji czynnie działającej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (21)
avatar

PanJanusz
PanJanusz | 2017-05-16 10:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Najlepszy sposób to wykąpać dziecko w chłodnej wodzie." Najlepszy? Najszybszy może, ale to jest przecież męczenie dziecka, a efekt tylko na chwilę. Takie rzeczy w artykule, który tytułuje się "Prawdy i mity o gorączce"?

Odpowiedz

Marta
Marta | 2016-01-21 09:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wczoraj córka wróciła z gorączką ze szkoły (5lat) 38.9'C. Dałam 5ml paracetamolu o godz 16stej. O godz 18stej temp nadal powyżej 38'C-dałam znowu 5ml paracetamolu. Ciężko było ją zbić... o godz21szej 39.8'Ctym razem dałam 3.75ml IBUM forte. Spadała bardzo powoli -ale spadła. O 3rano znowu gorączka i znowu ibum-pomogło. Rano o 8ej dalej ponad 38stopni.... miał ktoś z was taką sytuacje? Dodam, że córka apetyt ma i pije dużo. Mało tego cały czas się bawi, biega i wbrew pozorom ma dużo energii...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agamama
agamama | Marta | 2016-05-08 15:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Paracetamol podaje 4 latce 7ml, ale ibuprofen zawsze lepiej i szybciej działa.

Odpowiedz

Joanna
Joanna | Marta | 2017-09-12 08:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

5 ml to za mało. 6 ml to jest dawka dla rocznego dziecka ktore ma 10-15 kg. Dlatego lek nie zadziałał. Dawkę określa się na kg masy ciała. Na 4-5 lat (około 18 kg) powinna dostac 12 ml jednorazowo. Tak to jest jak sie nie czyta ulotki.

Odpowiedz

terek
terek | 2015-10-31 15:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja wiem jedno o gorączce, jak tylko się pojawia to należy ją jak najszybciej obniżyć. Dla mnie to najważniejsze. Szybkie i proste działanie. W moim domu dziecku podajemy Ibufen. Działa idealnie, zarówno w czopku jak i w postaci zawiesiny doustnej. Antek idealnie na nią reaguje i jest dzięki Ibufenowi szybko dochodzi do siebie.

Odpowiedz

syntia
syntia | 2015-10-19 13:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fakt, że jest bardzo skuteczny i jeszcze się nie zdarzyło, żeby u nas nie pomógł nawet przy wysokiej gorączce. A dla mnie dodatkowo ważne jest to, że nie ma w nim cukru i sztucnzych barwników

Odpowiedz

mamcia
mamcia | 2015-10-01 02:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ibufen możesz podawać dla dzieciaków od 3 miesiąca życia. Działa doskonale. U mnie w domu jest na czołowym miejscy w apteczce.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

korta
korta | mamcia | 2015-11-30 20:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ostatnio moje dziecko bardzo długo nie mogło pozbyć się strasznego przeziębienia.... ukojenie w walce z choroba przyniósł Ibufen, który można było wygodnie podać dzięki wygodnemu dozownikowi. Dziecko też dobrze na niego reagowało, ponieważ ma owocowy smak

Odpowiedz

zuzka
zuzka | 2015-09-27 18:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A od jakiego wieku można dzieciakom ibufen podawać? Już parę razy było tak, że paracetamol niestety nam nie zadziałał i chcę teraz mieć pewność, że podaję lek, który działa

Odpowiedz

Laura
Laura | 2015-08-13 09:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas w grę wchodzi ibufen bo zawiera ibuprofen i naprawdę się sprawdza. Synek niestety nie reaguje na paracetamol. Już w dwóch sytuacjach okazało się, że musieliśmy czekać ponad godzinę na zbicie temperatury. Wole podać coś co mu szybko pomoże. Bardzo pomocne są również stare metody takie jaki okłady chłodzące. Kąpieli jeszcze nie próbowaliśmy, myślę że w tym wypadku należałoby robić je z rozsądkiem, stopniowo schładzając wodę.

Odpowiedz

Viola
Viola | 2015-07-20 13:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam pediatra polecił milifen - ibuprofen w syropku, ze względu na cenę, bo nie ma po co przepłacać za ten sam lek tylko o innej nazwie. Podawałam go tylko kilka razy bo jeśli temperatura nie przekracza 38 st, należy dać szansę organizmowi aby sam zwalczył infekcję.

Odpowiedz

jola
jola | 2015-06-30 16:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też stosuję zawiesinę, bo dzieciaki lubią ten smak i nie mają problemó z przełykaniem. Plusem jest też, że w ibufenie nie ma sztucznych barwników i cukru.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mikki
mikki | jola | 2015-08-10 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O, to chyba się zaopatrzę w ten ibufen. Mój synek jest alergiczny mocno, więc zawsze staram się unikać substancji, które mogą go potencjalnie uczulać.

Odpowiedz

emma
emma | 2015-05-16 15:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek ma 8,5 miesiąca i spokojnie jeszcze mogę mu podać ibufen w czopku. Ale starsza córka to w życiu się na to nie zgodzi i dostaje zawiesinę :) Tak czy siak obie wersje leku są skuteczne i to najważniejsze

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?