Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Gorączka u dziecka - kiedy zbijać, jak obniżać?

| aktualizacja: 24.01.2017 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
mama, niemowlę, gorączka, zdrowie
Gdy kładłaś dziecko spać, było marudne, a teraz obudziło się rozpalone. Sprawdź, co robić, gdy dziecko ma gorączkę.

Gorączka nie zawsze świadczy o chorobie. Przyczyną gorączki mogą być: silne zmęczenie (np. po kinderbalu), przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom) czy emocjonujące wydarzenia (dziecko zostało pierwszy raz z nianią). Wzrost temperatury bywa także objawem ząbkowania, ale w takim wypadku termometr nie powinien wskazać więcej niż 38ºC. Zanim ustalisz przyczynę gorączki, powinnaś wiedzieć, co robić.

Zmierz dziecku temperaturę termometrem elektronicznym

W wielu domach są jeszcze termometry rtęciowe, uznawane za najbardziej dokładne w pomiarze, ale również bardzo niebezpieczne. Rtęć jest silnie toksyczna, a gdy młodej mamie krzątającej się przy gorączkującym dziecku z wrażenia drżą ręce, o wypadek nietrudno (dlatego zostały wycofane ze sprzedaży). Odczytując wynik z termometru elektronicznego, powinnaś uwzględnić błąd pomiaru (od 0,1 do 0,3ºC), to znaczy od wyniku pomiaru w pupie trzeba odjąć pół stopnia. Temperaturę możesz zmierzyć:
■ W ustach. Gdy masz termometr elektroniczny np. w smoczku. Nie podawaj wcześniej dziecku ciepłych i zimnych napojów, bo mogą zafałszować wynik.
Pomiar: dwie, trzy minuty.
■ W uchu. Do uszka delikatnie wsuń końcówkę termometru elektronicznego. Używaj jednorazowej nakładki.
Pomiar: około minuty.
■ W pupie. Końcówkę termometru posmaruj wazeliną, włóż do pupy dziecka (nie głębiej niż 2 cm), unosząc lekko termometr.
Pomiar: minuta, dwie.

Obniż temperaturę u dziecka, jeśli przekracza 38,5ºC

Wtedy uznaje się, że dziecko ma gorączkę. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do drgawek, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca i nerek. Dlatego nie bój się podać dziecku leku przeciwgorączkowego. Na wszelki wypadek powinnaś mieć go zawsze w domowej apteczce.
  • U najmłodszych dzieci, które nie skończyły 3. miesiąca życia, można stosować preparaty z paracetamolem (Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol),
  • a u starszych (powyżej 3. miesiąca życia) oprócz paracetamolu także leki z ibuprofenem (Ibufen, Ibum, Nurofen).
Sama się przekonasz, który preparat szybciej zbija temperaturę i który dziecko najlepiej toleruje, np. nie ma po nim wymiotów.

Regularnie podawaj leki przeciw gorączce

Nie czekaj, aż temperatura ciała dziecka znowu wzrośnie, tylko zachowuj odpowiednie odstępy czasu między kolejnymi dawkami (paracetamol co cztery godziny, a ibuprofen co siedem, osiem). Zapobiegniesz w ten sposób nawrotom wysokiej gorączki, którą może być trudno obniżyć.

Nasz ekspert radzi, jaki termometr wybrać dla dziecka:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Migea
Migea | 2015-09-01 22:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy gorączce dobrze jest tez obnizyc temperaturę pokojowa, przez np skrecenie lub zakręcenie kaloryferów, delikatne przewietrzenie mieszkania. Łatwiej wtedy opanowac gorączkę. A z syropków tez ostatnio kupiłam Milifen, farmaceutka poleciła mi go jako tańszy zamiennik nurofenu, dużo tańszy a równie skuteczny.

Odpowiedz

mamuśka26
mamuśka26 | 2013-12-28 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko również bardzo dobrze reaguje na Milifen, wypróbowałam go przy pierwszych ząbkach, sprawdził się również przy trzydniówce. Skład ma taki sam jak jego bardziej rozreklamowani konkurenci a cenę dużo niższą. Zaletą jest również jego truskawkowy smak, który ułatwia znacznie jego podanie.

Odpowiedz

anka
anka | 2013-11-28 15:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mojej córki najlepiej działa ibuprofen, najdłużej i najszybciej. ostatnio podawałam jej milifen, z ibuprofenem własnie, o smaku malinowym. ma cenę niższą niz inne syropy tego typu, a zawartość ibuprofenu taka samą.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?