Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gorączka u dziecka - kiedy zbijać, jak obniżać?

| aktualizacja: 14.09.2017 | 7
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
mama, niemowlę, gorączka, zdrowie
Gdy kładłaś dziecko spać, było marudne, a teraz obudziło się rozpalone. Sprawdź, co robić, gdy dziecko ma gorączkę i jak prawidłowo mierzyć temperaturę. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę, która nie spada, podaj lek z innej grupy.

Gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5 st. C. Temperatura między 37-38 st. C. to stan podgorączkowy, a o wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39 st. C.

Przyczyny gorączki u dziecka

Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie. Przyczyną gorączki mogą być:

 • silne zmęczenie (np. po kinderbalu),
 • przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom)
 • emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią).
Wzrost temperatury bywa także objawem ząbkowania, ale w takim wypadku termometr nie powinien wskazać więcej niż 38ºC, czyli nie mówimy o gorączce, lecz o stanie podgorączkowym.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Odczytując wynik z termometru elektronicznego, powinnaś uwzględnić błąd pomiaru (od 0,1 do 0,3ºC), a od wyniku pomiaru w pupie trzeba odjąć pół stopnia. Temperaturę możesz zmierzyć:
 • w ustach. U niemowlaka przyda się termometr w smoczku. Nie podawaj wcześniej dziecku ciepłych i zimnych napojów, bo mogą zafałszować wynik. Pomiar: 2-3 minuty;
 • w uchu. Do uszka delikatnie wsuń końcówkę termometru elektronicznego. Używaj jednorazowej nakładki lub termometru do ucha. Pomiar: około 1 minuty;
 • w pupie. Końcówkę termometru posmaruj wazeliną, włóż do pupy dziecka (nie głębiej niż 2 cm), unosząc lekko termometr.Pomiar: 1-2 min.
W wielu domach są jeszcze termometry rtęciowe, uznawane za najbardziej dokładne w pomiarze, ale również bardzo niebezpieczne, dlatego zostały wycofane ze sprzedaży. Rtęć jest silnie toksyczna, a gdy młodej mamie krzątającej się przy gorączkującym dziecku z wrażenia drżą ręce, o rozbicie termometru z rtęcią nietrudno.

Kiedy obniżać gorączkę u dziecka?

Nie podawaj dziecku środków przeciwgoraczkowych, kiedy tylko termometr wskaże temperaturę większą niż 36,6 ºC. Obniż temperaturę dziecka dopiero, jeśli przekracza 38,5ºC. To ważne jednak, by nie bagatelizować wysokiej gorączki, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, m.in.:

 • odwodnienia,
 • drgawek gorączkowych,
 • niewydolności układu krążenia,
 • obciążenia nerek,
 • zaburzeń pracy układu nerwowego,
 • udarem cieplnym.

Jaki lek na gorączkę u dziecka?

Nie bój się podać dziecku leku przeciwgorączkowego. Na wszelki wypadek powinnaś mieć go zawsze w domowej apteczce. Możesz podać dziecku:
 • paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci, które nie skończyły 3. miesiąca życia
 • ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia)
Wkrótce sama się przekonasz, na który preparat twoje dziecko szybciej reaguje obniżoną temperaturą. Czasami zdarza się, że dziecko wymiotuje po leku przeciwgorączkowym. Pamiętaj, że ważne jest jednorazowe dawkowanie leku i nieprzekraczanie dawek dobowych.
Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny!

Jak podawać leki przeciw gorączce?

Dawkowanie leku przeciwgorączkowego zależy od rodzaju leku, który podajesz dziecku
 • paracetamol można podawać co 4 godziny,
 • ibuprofen jest też lekiem przeciwzapalnym i wymaga dłuższych odstępów między dawkami. Podawaj go co 7-8 godzin.
Nie czekaj, aż temperatura ciała dziecka znowu wzrośnie, tylko zachowuj odpowiednie odstępy czasu między kolejnymi dawkami. Zapobiegniesz w ten sposób nawrotom wysokiej gorączki, którą może być trudno obniżyć. Nie podawaj jednak dziecku leków przeciwgorączkowych dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Sprawdź też objawy skoków rozwojowych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Frryttunia
Frryttunia | 2017-09-12 11:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam najlepiej na gorączkę u niemowlaka sprawdzał się nurofen. Niestety preparaty z paracetamolem są całkowicie ignorowane przez organizm córci :(

Odpowiedz

Hugoritka
Hugoritka | 2017-09-12 11:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My temperaturę u Kubusia mierzymy termometrem dousznym. Póki co był najbardziej wiarygodny. Na szczęście synek tylko raz miał prawdziwą gorączkę, wcześniej jedynie miał podwyższoną temperaturę przy ząbkowaniu.

Odpowiedz

MaTula
MaTula | 2017-09-12 11:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pamiętam swoją panikę, kiedy Zuzia dostała pierwszy raz gorączkę :( Nie wiedziałam co robić - podawałam paracetamol, ale kiepsko działał. Skończyło się wizytą na pogotowiu, gdzie uznali, że nic jej nie grozi, ot, zwykła infekcja...

Odpowiedz

Jurij
Jurij | 2017-09-12 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim sprawdzonym sposobem na gorączkę u dziecka są chłodne (nie zimne!) okłady. Idealnie się sprawdzają przy wysokiej temperaturze, kiedy maluch nie reaguje na leki a czeka się na przyjście lekarza.

Odpowiedz

Migea
Migea | 2015-09-01 22:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy gorączce dobrze jest tez obnizyc temperaturę pokojowa, przez np skrecenie lub zakręcenie kaloryferów, delikatne przewietrzenie mieszkania. Łatwiej wtedy opanowac gorączkę. A z syropków tez ostatnio kupiłam Milifen, farmaceutka poleciła mi go jako tańszy zamiennik nurofenu, dużo tańszy a równie skuteczny.

Odpowiedz

mamuśka26
mamuśka26 | 2013-12-28 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko również bardzo dobrze reaguje na Milifen, wypróbowałam go przy pierwszych ząbkach, sprawdził się również przy trzydniówce. Skład ma taki sam jak jego bardziej rozreklamowani konkurenci a cenę dużo niższą. Zaletą jest również jego truskawkowy smak, który ułatwia znacznie jego podanie.

Odpowiedz

anka
anka | 2013-11-28 15:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mojej córki najlepiej działa ibuprofen, najdłużej i najszybciej. ostatnio podawałam jej milifen, z ibuprofenem własnie, o smaku malinowym. ma cenę niższą niz inne syropy tego typu, a zawartość ibuprofenu taka samą.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?