Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Gorączka może być groźna - jak ją zbijać, co podawać?

| 30.10.2013, aktualizacja: 17.03.2016 | 24
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
mama, niemowlę, choroba, gorączka, temperatura
Gdy dziecku rośnie temperatura, rosną także twoje wątpliwości, czy na pewno wiesz, jak pomóc. Nie czekaj, sprawdź. Najlepiej teraz.

O gorączce u niemowląt i małych dzieci mówimy, gdy temperatura mierzona w ustach, w uchu lub w pupie przekroczy 38,5°C.

Czy zawsze trzeba zbijać gorączkę u niemowlaka?

Gorączka do pewnego momentu nie jest groźna. Ale gdy przekroczy 38,5°C, trzeba ją obniżać. Za wysoka gorączka u dziecka może doprowadzić do drgawek, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca i nerek.  

Czy dziecko gorączkuje tylko wtedy, gdy jest chore?

Temperatura ciała może wzrosnąć z powodu wysiłku fizycznego, przegrzania, zmęczenia czy po emocjonującym dniu. Zdarza się to też, gdy niemowlę ząbkuje. Jednak wówczas wzrost temperatury nie jest zbyt wysoki – zazwyczaj do 38°C. Dlatego gorączkujące niemowlę za każdym razem powinien zbadać lekarz.  

Lek przeciwgorączkowy trzeba podawać regularnie, czy czekać, aż temperatura znowu wzrośnie?

Jeśli dziecko gorączkuje, to lek zastosuj natychmiast, a kolejne dawki podawaj systematycznie, zachowując między nimi odpowiednie odstępy. Taki sposób postępowania pozwala zapobiec wysokiej gorączce, którą może być potem trudno obniżyć.

Który lek przeciwgorączkowy jest lepszy dla niemowlęcia: z paracetamolem czy z ibuprofenem?

Ibuprofen (Ibufen, Nurofen) można stosować powyżej 3. miesiąca, a paracetamol od okresu noworodkowego. Leki te różnią się składem chemicznym. Stosuje się je zależnie od tego, po którym dziecku szybciej spada gorączka i które lepiej toleruje (zdarzają się wymioty). 

Co robić, jeśli 2–3 godziny po podaniu leku gorączka u niemowlaka znowu wzrasta?

Zastosuj lek przeciwgorączkowy z innej grupy, np. gdy dziecko otrzymało paracetamol, a po dwóch godzinach nadal ma wysoką gorączkę, podaj Ibufen czy Nurofen. Ważne są właściwe odstępy między dawkami tego samego leku: paracetamol stosuj co 4 godz., a niesterydowy przeciwzapalny (Ibufen, Nurofen) co 7–8 godz.

Czy można łączyć różne leki przeciwgorączkowe?

Nie powinno się stosować jednocześnie leków z tej samej grupy, np. niesterydowych przeciwzapalnych (Ibufenu razem z Naproxenem) czy preparatów zawierających paracetamol (APAP-u razem z Panadolem). Można podawać na przemian leki z różnych grup, np.: paracetamol z lekami niesterydowymi przeciwzapalnymi, zachowując odpowiednie odstępy między dawkami. Dokładny sposób dawkowania zaleci ci pediatra.

A może najpierw podać nieco mniejszą dawkę leku przeciw gorączce?

To błąd popełniany przez wiele mam. Podają lek przeciwgorączkowy w dawkach mniejszych od zalecanych, licząc, że organizm zareaguje spadkiem temperatury. Ta nadmierna ostrożność powoduje, że leki nie działają we właściwym czasie. Dawkowanie musi być zgodne z zaleceniem lekarza lub informacją dołączoną do leku.

Dlaczego przy gorączce u niemowlaka mogą wystąpić drgawki?

Pojawienie się drgawek jest związane z indywidualną, genetycznie uwarunkowaną wrażliwością na gorączkę. Przyczyna nie jest do końca wyjaśniona. U ok. 80 proc. dzieci drgawki trwają kilka sekund lub minut (nie dłużej niż 15) przy gorączce powyżej 38°C. Nie powtarzają się podczas tej samej choroby, zwykle występują 1–3 razy w życiu dziecka. U co piątego dziecka drgawki trwają ponad 15 min. przy temperaturze poniżej 38°C. Najczęściej dochodzi do nich nocą, gdy temperatura szybko rośnie powyżej 39°C lub zaczyna gwałtownie spadać.

Sprawdź leki przeciwgorączkowe zakazane dla niemowląt.
Zajrzyj też na: kolysanka.efferalgan.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (24)
avatar

nika
nika | 2015-11-30 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma 5 miesiecy i zaczął dziś gorączkować. Podałam mu paracetamol, ale gorączka nie spadła. Czy mogę mu podać ibufen? Czytałam w kilku miejscach, że na gorączkę jest jednak bardziej skuteczny.

Odpowiedz

puszek
puszek | 2015-10-31 15:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

słyszałam jakiś czas temu o ibufenie, mój lekarz też mi go polecił przy ostatnim przeziębieniu mojego Puszka. pomógł bardzo szybko i Rafałek mógł wreszcie odetchnąć z ulgą. Ibufen jest dostępny bez recepty i w bardzo dobrej cenie. Od tamtej pory jest to mój główny lek w naszej apteczce domowej.

Odpowiedz

daggi
daggi | 2015-10-28 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie miałam możliwość przekonać się, jak skuteczny jest ibufen. Synek się przeziębił bardzo i miał wysoką gorączkę przez kilka dni, której niczym nie mogłam zbić. Dopiero po podaniu ibufenu gorączka spadła i mały poczuł się lepiej

Odpowiedz

maggie
maggie | 2015-09-08 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ibufen podaję i starszemu, i młodszemu dziecku, bo jest sprawdzony, działa szybko i pomaga nie tylko na gorączkę, ale także na ból i jeszcze działa przeciwzapalnie.

Odpowiedz

mauritius
mauritius | 2015-08-19 23:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim zdaniem gorączka jest bardzo niebezpieczna, dla takiego małego skarba. ja zawsze podaję lek ibufen, w przypadku gdy moje dziecko choruje. ibufen działa szybko i skutecznie, zarówno na gorączkę jak i bóle i przeziębienie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mollka
mollka | mauritius | 2015-10-06 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

widzę, że jednak większości mam sprawdził się ten sam lek. Moja córeczka ma dopiero cztery miesiące i jeszcze nie miał gorączki ale wolałabym wiedzieć czego używać i co jest skuteczne.

Odpowiedz

abi
abi | 2015-07-14 10:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja po swoich dzieciach też widzę, że jednak leki z ibuprofenem skuteczniej obniżają temperaturę. Więc jak zaczynają chorować, to dostają ibufen w syropku, bo działą szybko i do tego nie ma w składzie cukru i sztucznych barwników

Odpowiedz

ola
ola | 2015-05-29 02:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja słyszałam że ibuprofen podaje się dzieciom od trzeciego miesiąca życia, też wolę ibuprofen bo jest moim zdaniem skuteczniejszy od paracetamolu, szybciej obniża gorączkę, a przy tym ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, zwykle kupuję milifen bo jest równie skuteczny jak te reklamowane syropki a tańszy

Odpowiedz

alisson
alisson | 2015-05-20 10:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

durra, pewnie już po chorobie, ale na przyszłość to ibufen jest dla dzieci po drugim miesiącu życia, więc spokojnie go już możesz podać córeczce.

Odpowiedz

durra
durra | 2015-04-16 13:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny, od kiedy można dziecku podawać ibufen w syropie? Moja córka ma 14 m-cy i dziś rano obudziła się z wysoką gorączką i nie mogę jej zbić :(

Odpowiedz

myszenia
myszenia | 2015-03-31 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja od zawsze podaję ibufen tylko w zawiesinie. Nigdy nie miałam problemu, że dziecko nie chciało, bo akurat ten lek ma naprawdę ok smak.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?