Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić, gdy niemowlę ma gorączkę?

| aktualizacja: 08.09.2017 | 28

Gorączka u niemowlaka może być spowodowana wieloma czynnikami. Sprawdź, jakie leki przeciwgorączkowe można podawać niemowlęciu, a których nie i kiedy mówimy o gorączce u niemowlaka, a kiedy o stanie podgorączkowym.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
kiedy do lekarza z gorączką u dziecka
fot. Fotolia
Nie każde podwyższenie temperatury u niemowlaka można uznać za gorączkę. Gdy niemowlę ma 37, 5°C - nie jest to gorączka, tylko stan podgorączkowy. O gorączce u niemowlaka i małych dzieci mówimy, gdy temperatura mierzona w ustach, w uchu lub w pupie przekroczy 38,5°C.

Powody gorączki u niemowlaka

Gorączka u niemowlęcia może być spowodowana:

Gorączka przy ząbkowaniu

Ząbkowanie nie powinno wywoływać gorączki, wbrew temu, co przyjęło się uważać. Gorączka przy ząbkowaniu ma zwykle inne przyczyny, niż wyrzynanie się zębów, dlatego jeśli twoje niemowlę ma gorączkę podczas ząbkowania, pokaż je pediatrze!

Czytaj więcej o gorączce przy ząbkowaniu

Kiedy zbijać gorączkę u niemowlaka?

Gdy temperatura ciała niemowlęcia przekroczy 38,5°C, musisz ją obniżać. Gorączka u niemowlaka może być bowiem niebezpieczna i doprowadzić do:

Kiedy lek przeciwgorączkowy?

Jeśli niemowlę ma gorączkę powyżej 38,5°C, od razu podaj mu lek przeciwgorączkowy. Kolejne dawki podawaj systematycznie, zachowując między nimi odpowiednie odstępy. W ten sposób możesz zapobiec wysokiej gorączce, którą może być potem trudno obniżyć. Możesz też stosować pomocniczo naturalne metody obniżania gorączki, np. zimne okłady.

Jaki lek na gorączkę u niemowlaka?

Niemowlętom można podawać na gorączkę tylko leki zawierające paracetamol lub ibuprofen:
  • paracetamol można podawać niemowlęciu od 1. dnia życia.
  • ibuprofen można podawać powyżej 3. miesiąca.
Wybór leku przeciwgorączkowego dla niemowlaka powyżej 3 miesiąca życia zależy od tego, po którym dziecku szybciej spada gorączka i które lepiej toleruje (zdarzają się wymioty).

Gdy gorączka wzrasta po podaniu leku

Jeśli 2-3 godziny po podaniu niemowlakowi leku przeciwgorączkowego, temperatura znowu wzrasta, zastosuj lek przeciwgorączkowy z innej grupy, np. gdy dałaś dziecku paracetamol, a po 2 godzinach nadal ma wysoką gorączkę, podaj mu ibuprofen.

Ważne są właściwe odstępy między dawkami tego samego leku:
  • paracetamol - co 4 godz.,
  • ibuprofen – co 7–8 godz.
Zobacz także: Dawkowanie leków u niemowląt

Czy można łączyć różne leki przeciwgorączkowe?

Nie powinnaś stosować jednocześnie leków z tej samej grupy, np.:
  • niesterydowych przeciwzapalnych (Ibufenu razem z Naproxenem)
  • preparatów zawierających paracetamol (APAP razem z Panadolem).
Możesz jednak podawać na przemian leki z różnych grup, np.: paracetamol z lekami niesterydowymi przeciwzapalnymi, zachowując odpowiednie odstępy między dawkami.
 
Uwaga! Dokładny sposób dawkowania leków przeciwgorączkowych u niemowlaka zaleci pediatra. Nie zmniejszaj dawek leków przeciwgorączkowych. Dawkowanie musi być zgodne z zaleceniem lekarza lub informacją dołączoną do leku.

Drgawki gorączkowe u niemowlaka

Pojawienie się drgawek gorączkowych u niemowlaka jest związane z indywidualną, genetycznie uwarunkowaną wrażliwością na gorączkę. Przyczyna nie jest do końca wyjaśniona. U ok. 80 proc. dzieci drgawki gorączkowe trwają kilka sekund lub minut (nie dłużej niż 15). Nie powtarzają się podczas tej samej choroby, zwykle występują 1–3 razy w życiu dziecka. U co piątego dziecka drgawki trwają ponad 15 min. przy temperaturze poniżej 38°C. Najczęściej dochodzi do nich nocą, gdy temperatura szybko rośnie powyżej 39°C lub zaczyna gwałtownie spadać.

Sprawdź też objawy skoków rozwojowych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (28)
avatar

Jurtkaki
Jurtkaki | 2017-09-12 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas niestety pojawiły się komplikacje po gorączce, w tym drgawki i odwodnienie :( WIdzieć niemowlę w takim stanie to ból dla serca matki. Na szczęście Kubuś wyszedł z tego cało, ale i tak się o niego teraz boję :(

Odpowiedz

Halinnnna
Halinnnna | 2017-09-12 12:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W przypadku Michasia na gorączkę pomógł paracetamol. Jak miał 3 miesiące to złapał paskudne przeziębienie, które poskutkowało naprawdę wysoką temperaturą. Na szczęście przeszło i teraz jest zdrowy i wesoły :)

Odpowiedz

Kirrko
Kirrko | 2017-09-12 12:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gorączka u niemowlaka to straszne przeżycie dla młodej matki :( Szczególnie, gdy nie chce się obniżyć :(

Odpowiedz

Jujijjgjka
Jujijjgjka | 2017-09-12 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gorączka przy ząbkowaniu to mordęga :( Nie dość, że maluch płacze, bo go bolą dziąsła, to jeszcze dochodzi temperatura.

Odpowiedz

nika
nika | 2015-11-30 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma 5 miesiecy i zaczął dziś gorączkować. Podałam mu paracetamol, ale gorączka nie spadła. Czy mogę mu podać ibufen? Czytałam w kilku miejscach, że na gorączkę jest jednak bardziej skuteczny.

Odpowiedz

puszek
puszek | 2015-10-31 15:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

słyszałam jakiś czas temu o ibufenie, mój lekarz też mi go polecił przy ostatnim przeziębieniu mojego Puszka. pomógł bardzo szybko i Rafałek mógł wreszcie odetchnąć z ulgą. Ibufen jest dostępny bez recepty i w bardzo dobrej cenie. Od tamtej pory jest to mój główny lek w naszej apteczce domowej.

Odpowiedz

daggi
daggi | 2015-10-28 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie miałam możliwość przekonać się, jak skuteczny jest ibufen. Synek się przeziębił bardzo i miał wysoką gorączkę przez kilka dni, której niczym nie mogłam zbić. Dopiero po podaniu ibufenu gorączka spadła i mały poczuł się lepiej

Odpowiedz

maggie
maggie | 2015-09-08 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ibufen podaję i starszemu, i młodszemu dziecku, bo jest sprawdzony, działa szybko i pomaga nie tylko na gorączkę, ale także na ból i jeszcze działa przeciwzapalnie.

Odpowiedz

mauritius
mauritius | 2015-08-19 23:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim zdaniem gorączka jest bardzo niebezpieczna, dla takiego małego skarba. ja zawsze podaję lek ibufen, w przypadku gdy moje dziecko choruje. ibufen działa szybko i skutecznie, zarówno na gorączkę jak i bóle i przeziębienie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mollka
mollka | mauritius | 2015-10-06 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

widzę, że jednak większości mam sprawdził się ten sam lek. Moja córeczka ma dopiero cztery miesiące i jeszcze nie miał gorączki ale wolałabym wiedzieć czego używać i co jest skuteczne.

Odpowiedz

abi
abi | 2015-07-14 10:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja po swoich dzieciach też widzę, że jednak leki z ibuprofenem skuteczniej obniżają temperaturę. Więc jak zaczynają chorować, to dostają ibufen w syropku, bo działą szybko i do tego nie ma w składzie cukru i sztucznych barwników

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?