Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

37 stopni C to u niemowlęcia jeszcze nie gorączka

| aktualizacja: 23.07.2013 | 5

37 stopni C to u niemowlęcia jeszcze nie gorączka. Jaka jest normalna temperatura ciała niemowlęcia? Kiedy to już jest gorączka i co wtedy robić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
noworodek, niemowlę, uśmiech dziecka

Noworodki i niemowlęta mają zazwyczaj nieco wyższą ciepłotę ciała niż starsze dzieci i dorośli: zwykle od 36,5 do 37,2°C tu o nich norma. Nie musisz się tym niepokoić. To jeszcze nie jest gorączka.

Gorączka u niemowlęcia

Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy.
Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę.

Jak mierzyć temperaturę dziecku? Możesz to zrobić w pupie, uchu lub pod pachą. Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C. Jeśli temperatura mierzona w pupie lub uchu wynosi 38,5 stopnia C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 38 stopni C.

Co robić, gdy niemowlę ma gorączkę

Jeśli noworodek lub niemowlę w pierwszych 3 miesiącach życia ma temperaturę ciała powyżej 38 stopni C, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj na bardziej sprzyjające okoliczności, np. do rana, jeśli dziecko gorączkuje wieczorem albo w nocy. Gorączka u tak małego dziecka może być objawem infekcji, która może się szybko rozszerzyć. Może być konieczna wizyta u lekarza lub nawet w szpitalu. Lekarz zadecyduje, co robić, jakie leki podać.

Jeśli niemowlę ma więcej niż 38 stopni C, trzeba obniżać mu temperaturę, podając środki przeciwgorączkowe.

Jakie leki na gorączkę dla niemowlęcia

Jeśli niemowlę pierwszy raz ma gorączkę, najlepiej zapytać lekarza, jaki lek mu podać. To konieczne, jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące. Zwykle niemowlętom do 3. miesiąca podaje się leki przeciwgorączkowe z paracetamolem, np. Pedicetamol, Calpol, Efferalgan, Apap, Panadol Baby. Konieczne jest jednak wcześniejsze skontaktowanie się z lekarzem.
Jeśli dziecko skończyło 3 miesiące, możesz mu też podać lek z ibuprofenem, np. Ibum, Nurofen.
Lek musi być dostosowany do wieku dziecka i jego wagi. Zalecanej dawki leku nie można przekraczać: to mogłoby źle wpłynąć na zdrowie dziecka. Z kolei za mała dawka leku może spowodować, że lek nie podziała: gorączka nie spadnie. Noworodkowi wygodnie jest podać lek w postaci czopka. Wyklucza to możliwość zakrztuszenia się czy wymiotów. 

Uwaga: małemu dziecku nie podawaj aspiryny. Aspirynę wolno podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy 12 lat.

Jak jeszcze pomóc, gdy niemowlę ma gorączkę

1. Powieś na poręczy łóżeczka zmoczone w zimnej wodzie pieluszki tetrowe: ułatwi mu to oddychanie, gdyż w powietrzu będzie więcej wilgoci.
2. Dotykaj zmoczoną w letniej wodzie pieluszką nóżek i rączek dziecka. Zrób mu zimne okłady: na rączki, nóżki, czoło.
3. Możesz włożyć dziecko do wanienki z wodą: temperatura wody powinna być o 1°C niższa od temperatury ciała dziecka. Dziecko może pobyć w wanience kilka minut.
4. Podawaj dziecku duże ilości picia (pokarm z piersi, woda). Gorączkujące dziecko powinno więcej pić.

Kiedy dzwonić po lekarza? Jeśli dziecko oprócz gorączki ma też wymioty, odmawia jedzenia, picia, jest senne, leje się przez ręce. Czasem pomoc pediatry jest potrzebna natychmiast, nie można czekać ani minuty.

.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

fikka
fikka | 2015-09-18 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy ibufen mogę podać 10 miesięcznemu maluszkowi? Od rana ma gorączkę, której nie mogę zbić. Podawałam paracetamol, ale nie zadziałał. Gorączka nie jest jakoś super wysoka, ale powyżej 38 i synek strasznie jest marudny. Może to być przez ząbki.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

JJJ
JJJ | fikka | 2017-11-20 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

idz do pediatry

Odpowiedz

tula
tula | 2015-04-22 13:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy 37 też nie panikuję, ale jak już przekracza 38, to daję synkowi ibufen w syropku. Raz, że zbija skutecznie temperaturę, a dwa, że działa też przeciwzapalnie, więc jeśli rozwija się jakiś stan zapalny, to ibufen to skutecznie hamuje.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kamill
Kamill | tula | 2015-04-30 21:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a nie wypluwa ci syropku? ja wolę ibufen w czopkach bo moja córka potrafi wypluć i potem jest problem ile wypluła.

Odpowiedz

Natali
Natali | 2015-02-10 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Bartuś miał 5 miesięcy kiedy zachorował na 3-dniówkę, gorączka prawie 39 st prawie cały czas, leki pomagały ale na krótko, podawałam na zmianę paracetamol i ibuprofen - milifen w syropku, oczywiście zgodnie z zaleceniem pediatry, miałam dokładnie rozpisane o której godzinie który lek i w jakiej ilości. Przy pierwszym dziecku wylądowaliśmy w szpitalu z powodu odwodnienia teraz nie było takiej potrzeby.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?