Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pogorszenie wzroku w ciąży to powód, by koniecznie odwiedzić okulistę

| aktualizacja: 28.01.2016 | 2

W ciąży zdarzają się okresy, w których kobieta gorzej widzi. Skarżą się na to nawet te ciężarne, które wcześniej nie zauważały u siebie podobnych objawów. Sprawdź, które powinny skłonić cię do wizyty u okulisty.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
okulary, kobieta, uśmiech
Obecnie okuliści uważają, że osłabienie ostrości widzenia w ciąży to jeszcze nie powód, by sprawić sobie pierwsze okulary lub sięgać po mocniejsze szkła niż dotychczas. Po porodzie na ogół wzrok wraca do normy. Dlatego zdecydowanie lepiej odłożyć decyzję o zmianie soczewek na silniejsze. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba iść do okulisty, gdyż przyczyny osłabienia ostrości widzenia mogą być różne. Lepiej od razu je ustalić lub wyeliminować.

W ciąży zbadaj swoje oczy

Podczas wizyty u okulisty dowiesz się, czy nie ma przeciwwskazań do tego, żebyś rodziła siłami natury, skoro masz krótkowzroczność (nosisz okulary z ujemną liczbą dioptrii). Lekarz wykona badanie dna oka, które polega na sprawdzeniu, czy występują zmiany degeneracyjne obwodu siatkówki. Wykonuje się je po rozszerzeniu źrenic krótko działającymi kroplami. Przygotuj się więc na to, że w dniu badania możesz przez kilka godzin nieco słabiej widzieć.

Polecamy: Jak bezpiecznie nosić soczewki kontakowe?

Dowiedz się, jak możesz rodzić

Najczęściej okazuje się, że nie ma przeciwwskazań do odbycia porodu siłami natury nawet w przypadku wysokiej krótkowzroczności. Jednak może się zdarzyć, iż przy stosunkowo niewielkiej wadzie okulista ze względu na stwierdzone podczas badania siatkówki zmiany zaleci odbycie porodu przez cesarskie cięcie lub skrócenie jego drugiej fazy, ale ostateczną decyzję o przebiegu porodu zawsze podejmuje położnik. Nie bój się wyniku tego badania – zdecydowana większość kobiet z wadą wzroku rodzi siłami natury! (Sprawdź: Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?)

Nie bój się zabiegów

Jeśli okaże się to konieczne, okulista skieruje cię na zabieg fotokoagulacji laserowej, mający na celu zabezpieczenie siatkówki przed jej ewentualnym odwarstwieniem. Jest on całkowicie bezpieczny dla ciebie i dziecka, bo odbywa się w miejscowym znieczuleniu (kroplami do oka) i trwa stosunkowo krótko. Przeprowadzany jest w wielu szpitalach okulistycznych. Nie spodziewaj się jednak, że w ten sposób zostanie usunięta twoja krótkowzroczność.

Weź zaświadczenie

Nawet jeśli masz niewielką krótkowzroczność, poproś okulistę o wydanie zaświadczenia, że nie jest ona przeciwwskazaniem do odbycia naturalnego porodu. Okulista powinien dokładnie opisać, jaką masz wadę i dlaczego sugeruje np. skrócenie drugiego etapu porodu, bo położnik musi respektować tego typu zalecenie. Później wypytaj położnika, jakie metody proponuje i jaki w związku z tym istnieje wybór, ponieważ masz prawo decydować o przebiegu swojego porodu (sprawdź też: Poznaj swoje prawa na porodówce).

Czytaj też: Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

ełełe
ełełe | 2017-09-09 17:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodziłam naturalnie z -6.00.

Odpowiedz

Gosizek
Gosizek | 2009-02-13 15:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 31. tygodniu ciąży. Nigdy nie narzekałam na wzrok, a wręcz przeciwnie, zawsze bardzo dobrze mi służył. Jednak od kilku tygodni zauważam jego pogorszenie. Czasem widzę jakby przez lekką mgłę, zwłaszcza przy czytaniu literki mi się rozmazują. Czy jest to powód do zmartwień? Czy może po jakimś czasie mój wzrok wróci do normy?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?