Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gotowe posiłki lepsze dla dziecka, niż domowe?

| aktualizacja: 22.07.2016 | 4

Najnowsze badania dowodzą, że posiłki, które sami gotujemy, są niekorzystne dla prawidłowej wagi naszych dzieci. Czy to prawda?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
żywność gotowa czy domowe obiadki
fot. Fotolia
Zawsze myśleliśmy, że nie ma nic lepszego, niż posiłek przygotowany naszymi dłońmi. Czy to ma się teraz zmienić?

Porównanie blisko 300 posiłków gotowych, z przygotowanymi przez rodziców, wypadło bardzo niekorzystnie dla obiadków domowych. Badania takie przeprowadzono na uniwersytecie w Aberdeen i opublikowano w magazynie medycznym Archives of Disease in Childhood.

Badano posiłki dla dzieci do 5.roku życia. Te, które można kupić w sklepie jako produkt gotowy do spożycia, okazały się... zdrowsze dla dziecka. Dlaczego? Według naukowców zawierają one bowiem, aż o 51% mniej kalorii, niż posiłek wykonany w domu. Domowe obiadki niestety często zawierają więcej kalorii, niż dziecko potrzebuje. Zawarta w nich ilość tłuszczu, także przekracza rekomendowane normy.

Naukowcy z Aberdeen wyliczają zalety posiłków gotowych:

  • mniej kalorii

  • mniej tłuszczu

  • większa różnorodność warzyw i mięsa

  • mniej soli

  • mniej cukru

  • mniej nasyconych tłuszczów i węglowodanów

Oczywiście podkreślają oni także, że jeżeli rodzic podejdzie świadomie do gotowania posiłków dla dziecka i będzie przestrzegał norm żywieniowych, to taki obiadek na pewno będzie smaczniejszy i dużo tańszy, niż kupiony w sklepie.

Należy jednak uważać na używane produkty. 65% badanych posiłków gotowych, zawiera rekomendowaną ilość kalorii w porcji, a także właściwą gramaturę cukru, w przeciwieństwie do przepisów w książkach o żywieniu dzieci. Tam jak przeliczono, normy nie pokrywają się z potrzebami dziecka.

Nie do końca zgadza się z tą teorią prof. Julian Hamilton-Shield, który uważa, że rodzice tak naprawdę nie korzystają z książek o żywieniu niemowląt i małych dzieci do lat 5. Twierdzi on, że każdy gotuje tak, by było to korzystne dla dzieci. Bardziej zmartwił go fakt, że „eksperci” od komponowania menu dla dzieci w ogólnie dostępnych publikacjach, mogą się tak mylić co do gramatury składników.

Jak zwykle w takich sytuacjach, trzeba kierować się rozwagą, odpowiedzialnością za zdrowie dziecka i rozsądkiem. Dbajmy o właściwe odżywianie naszych dzieci!

A Ty podajesz dziecku gotowe posiłki, czy domowe obiadki?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Doma
Doma | 2017-08-07 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Domowe zawsze będą lepsze niż gotowe, ale wiadomo, że nie zawsze ma się czas żeby samej zrobić obiadek dla malucha. Dlatego ja np w skrajnych sytuacjach mam w szafce kilka słoiczków z ekopiramidy, mają fajny wybór obiadków, zróżnicowany smakowo i co najważniejsze dla mam - o zdrowym składzie.

Odpowiedz

agacina
agacina | 2017-02-16 14:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pediatra u której wczoraj byłam na wizycie z 8-miesięczną córką sugerowała mi abym podawała dziecku gotowe kaszki ze sklepów, mówiąc że gotowanie kaszki manny to przedpotopowe techniki żywieniowe.... Na moje stwierdzenie że gotowe kaszki są nafaszerowane cukrem odpowiedziała: "a no tak". Moja rada dla wszystkich mam jest taka, aby kierować się przy żywieniu dzieciaczków zdrowym rozsądkiem i intuicją.

Odpowiedz

K
K | 2017-02-15 17:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mieszkam w Aberdeen. Region słynie z batonów Maes smażonych w frytkownicy. Na podatawie yego co tu dzieciaki jedzą, nie dziwiė się, że taki był wynik badań. Oni bez frytkownicy i mikrofali nie umieją gotować.

Odpowiedz

Pichacu
Pichacu | 2017-02-15 14:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja kupowałam od 4 miesiąca życia dziecku gotowe obiadki. Gdy synek skończył roczek wycwanił się i nie chciał jeść tych gotowych, bo mu nie smakowały... nawet próba doprawienia przyprawami nie przyniosła efektu. Teraz je to samo co my - gotowane zupki, warzywka i mięsko.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?