Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wyczuwam w piersi guzek, ale boję się iść do lekarza

| aktualizacja: 29.11.2016 | 2

Jeśli wyczujesz guzek w piersi, nie panikuj. Ale nie udawaj też, że nie ma problemu. Dr Renata Jaczyńska, ginekolożka, radzi, co robić i namawia na wizytę u lekarza.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kobieta, pierś, samobadanie piersi, różowa wstążka, rak piersi
fot. © Syda Productions - Fotolia.com
Zauważyłam, że w jednej piersi pojawił mi się guzek. Brakuje mi odwagi, aby pójść do lekarza. Czy to coś groźnego?  Ewa ze Szczecina

Nie zawsze guzek piersi oznacza groźną chorobę. Badając piersi, wyczuwamy guzki tkanki gruczołowej. Guzki przed miesiączką mogą stać się większe i bolesne. To naturalne.

Samokontrola piersi – ważne

Dlatego ważna jest samokontrola piersi, która pozwoli szybko wykryć nowego guzka należy wykonywać ją w ciągu pierwszych dni po miesiączce. Trzeba zwrócić uwagę, czy guzek jest:
  • bolesny
  • jakiej wielkości
  • twardy
  • przesuwalny względem otaczających tkanek
  • czy skóra nad nim jest niezmieniona.
Proszę się nie obawiać, tylko udać do lekarza. Najczęściej są to zmiany łagodne – torbiele i gruczolakowłókniaki. Na pewno konieczne będzie badanie USG. Może okazać się konieczne nakłucie guzka igłą i zbadanie go pod mikroskopem. Wtedy ostatecznie okaże się, czy wymaga on usunięcia.

ZOBACZ TEŻ: chroń się przed rakiem szyjki macicy


 
dr n. med. Renata Jaczyńska konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska
Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

annawianna
annawianna | 2015-12-09 11:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie zdarzyło się raz wyczuć guzek w piersi a lekarz pomimo zbadania nie umiał do końca określić czy to coś czym powinnam się martwić więc poszłam do innego lekarza i zrobiłam badanie USG piersi które mnie uspokoiło - okazało się to włókniak zupełnie nie groźny, ale teraz na każdej wizycie proszę lekarza aby to kontrolował.

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2014-04-12 19:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w czerwcu 2013 odkryłam w swojej piersi guzek. Chwile przed wizytą u lekarza ginekologa były najgorsze w moim życiu. W głowie najczarniejsze myśli. A u lekarza? Badanie i diagnoza - to tylko torbiele. Wszystko ok. Z tym da się żyć. Taka moja uroda... Od tego czasu już po kilka guzków w obu piersiach. Czekam na ciążę. Hormony mają je rozpędzić

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?