Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność?

| 30.01.2015, aktualizacja: 28.05.2015 | 4

Tę chorobę układu odpornościowego, który atakuje tarczycę, diagnozuje się u dzieci, mężczyzn, a coraz częściej u kobiet około 30. Przeczytaj w jaki sposób zapalenie tarczycy może utrudniać zajście w ciążę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kobieta, test ciążowy, tarczyca, Hashimoto
fot. Fotolia

Na przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy (chorobę Hashimoto) choruje 4-12% populacji, głównie są to kobiety. Często przez wiele lat nie kojarzą takich niepokojących objawów jak zaburzenia miesiączki, tycie, zmęczenie czy suchość skóry, ze złym funkcjonowaniem tarczycy. Choroba rozwija się powoli, a stan zapalny w organizmie może utrudniać zajście w ciążę. To naturalna reakcja ciała, które w sytuacji zagrożenia (choroby) nie chce mieć dodatkowego obciążenia.
Przeczytaj: Masz problem z płodnością? Przebadaj tarczycę!

Hashimoto a poziom hormonów

Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Miesiączki są nieregularne (albo zanikają), a przez to trudno precyzyjnie określić, kiedy występują dni płodne. U kobiet z Hashimoto podnosi się też poziom progesteronu, który obniża libido. Dodatkowym utrudnieniem jest też podwyższony poziom prolaktyny (wynika on z niedoboru hormonów tarczycy). Hashimoto może być przyczyną poronień, szczególnie, gdy chorobie towarzyszy zespół antyfosfolipidowy – schorzenie tkanki łącznej, którego efektem jest zakrzepica i związane z nią utrudnienie wzrostu płodu, niewydolność łożyska. Wyniki najnowszych badań wskazują, że u kobiet z Hashimoto trzykrotnie wzrasta ryzyko poronienia w porównaniu ze zdrowymi kobietami.
Jeżeli jednak poziom hormonów tarczycy mieści się w normie a kobieta jest pod stałą kontrolą ginekologa endokrynologa, to rokowania na zdrową ciążę i poród są dobre. Nie stwierdzono też żadnych charakterystycznych wad rozwojowych lub ich częstszego występowania wśród noworodków urodzonych przez matki chore na Hashimoto.

Hashimoto a ciąża

Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie, dzięki indywidualnie dobranym lekom. Bardzo dobre efekty daje też wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej – bez cukru, laktozy i glutenu. Zawsze jednak taki jadłospis powinien układać dietetyk. Kobieta z chorobą Hashimoto przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania:
  • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
  • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.
Lista 12 badań, które trzeba zrobić przed ciążą
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Ona
Ona | 2016-05-24 11:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam Hashimoto od wielu lat. Urodziłam dwoje dzieci, ale z zajściem w ciążę miałam problemy, za każdym razem wiele miesięcy starań i leków.
Wg lekarzy - za sprawą tarczycy.

Odpowiedz

justaa
justaa | 2015-02-14 22:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dobrze, a jeśli maż jest na to chory? jak to wpływa na płodność?

Odpowiedz

aga
aga | 2015-02-01 23:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla przyszłych mam w ramach pocieszenia dodam, że z "haschimoto" urodziłam dwoje dzieci i wcale nie miałam problemów z zajściem w ciąże, jednakże mam inne problemy... paskudna choroba.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Klaudyna
Klaudyna | aga | 2017-04-23 19:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aga a czy dziecko moze urodzic sie z jakas wada? Jesli u mnie w rodzinie nic nie ma zadnych wad genetycznych ?? Prosze pilne o odpowiedz

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?