Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

High Need Baby: 12 oznak, że masz wyjątkowo wymagające dziecko

| aktualizacja: 14.07.2017 | 6

Kim jest High Need Baby? Przeczytaj, po czym poznać, że masz wyjątkowo wymagające dziecko.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
High Need Babies
fot. Fotolia
High Need Baby to dziecko bardziej wymagające i wrażliwe od innych. Jeśli zastanawiasz się, czemu inne niemowlęta lepiej sypiają, nie protestują, kiedy nosi je ktoś inny niż ty, a inni rodzice wydają się mniej zmęczeni od ciebie, być może masz w domu właśnie wyjątkowo wymagające dziecko.

High Need Babies nie zachowują się w wymagający sposób dlatego, że to ty robisz coś źle. HNB wymagają większej uwagi, dlatego że takie po prostu są: to ich temperament sprawia, że są bardziej wymagające. 

12 cech High Need Baby

W pewnym sensie wszystkie niemowlęta są High Need Babies, bo wszystkie mają duże potrzeby. Niektóre dzieci jednak wydają się mieć większe potrzeby od innych i o nich właśnie mówimy jako o wyjątkowo wymagających niemowlętach. Twórcami terminu High Need Babies są William i Martha Sears, propagatorzy rodzicielstwa bliskości. Oto 12 cech typowych dla HNB:

1. Intensywne

"Ręce pełne roboty" - tak można opisać opiekę nad niemowlęciem HNB. Wyjątkowo wymagające dzieci można spotkać już na oddziale poporodowym – o ile niektóre noworodki leżą spokojnie w swoich łóżeczkach, High Need Babies głośno i często płaczą, domagając się spokojnego kontaktu z mamą i protestując podczas zabiegów pielęgnacyjnych i w kontakcie z personelem szpitala. Noworodki i niemowlęta HNB wkładają wiele wysiłku we wszystko, co robią. Jeśli płaczą, to głośno, jeśli piją mleko, to łapczywie, jeśli protestują to gwałtownie. Stanowczo i wyraźnie domagają się zaspokojenia swoich potrzeb. Z wyjątkowo wymagających niemowląt wyrastają wyjątkowo wymagające dzieci. Będą odkrywać dom i świat z ciekawością i brawurą większą niż inne dzieci, mogą ignorować zagrożenia, ale są też zachwycające w swojej dociekliwości i kreatywności. 

2. Hiperaktywne

High Need Babies są niezwykle aktywne. Są zawsze w ruchu i trudno im usiedzieć w miejscu. To oczywiście jest wyczerpujące dla opiekunów wyjątkowo wymagających dzieci, a w przyszłości może okazać się problemem w szkole. Niektóre niemowlęta (ale nie wszystkie), które należą do grupy HNB, mogą nie lubić, kiedy owija się je w kocyki lub rożki – mogą wtedy napinać mięśnie, wyginać się w łuk i głośno protestować. Karmienie niemowlaka HNB może być nie lada wyczynem i przypominać bardziej wrestling niż sielską chwilę dla mamy i dziecka. 

3. Wyczerpujące

Rodzic wyjątkowo wymagającego niemowlaka jest zmęczony, momentami nawet wykończony. Ciągłe noszenie, karmienie i  pocieszanie dziecka HNB muszą odbijać się niekorzystnie na poziomie energii rodzica, to naturalne. Myśl o tych trudnych dniach, kiedy padasz ze zmęczenia i niewyspania, jako o dniach "dawania" - dziecko czerpie twoją energię po to, by rozkwitnąć. To od razu stawia problem w innym świetle, prawda?

4. Smakosze

High Need Babies jedzą częściej niż inne dzieci. Rodzice wyjątkowo wymagających niemowląt szybko zauważają, że karmienie nie służy tylko zaspokajaniu głodu dziecka, ale jest dla niemowlęcia formą pocieszenia, szukania bliskości. Karmienie HNB zmniejsza też częstotliwość, z jaką dziecko wymagające płacze. Nic dziwnego: badania wykazały, że w kulturach, w których niemowlęta rzadko płaczą, karmi się dzieci około 20 razy dziennie. High Need Babies nie tylko częściej jedzą, ale też dłużej chcą pić mleko mamy. Później odstawiają się od piersi. Częste w przypadku wyjątkowo wymagających dzieci jest długie karmienie piersią - przez przynajmniej dwa lata. 


5. Wymagające

High Need Babies stanowczo i głośno domagają się zaspokajania swoich potrzeb: bliskości, karmienia, snu itd. Wbrew temu, jak zwykli to odbierać dorośli, nie jest to próbą manipulacji ze strony dziecka, to tylko forma komunikacji z opiekunem. Wyjątkowo wymagające niemowlęta nie lubią czekać, oczekują natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb. Nie akceptują też zamienników: jeśli chcą piersi, nie pocieszy ich przytulanka. Kiedy HNB wyrasta z okresu niemowlęcego, przed rodzicem zostaje postawione niełatwe wyzwanie: nauczyć swoje wymagające dziecko, że domagając się zaspokajania swoich potrzeb, musi brać pod uwagę także potrzeby innych ludzi.

6. Częste pobudki

High Need Babies często budzą się w nocy, przez co ich rodzice są bardziej niewyspani od innych rodziców niemowląt. Wyjątkowo wymagające niemowlęta chcą być w nocy przytulane, noszone i karmione, a mamom HNB nie pozostaje nic innego tylko zaspokajać tę potrzebę dziecka. Chyba że planują nie spać i tak, a przy okazji obudzić pół dzielnicy...

7. Niezaspokojone

Rodzice High Need Babies często odczuwają frustrację, ponieważ ich dzieci wydają się ciągle niezadowolone. Są takie dni, kiedy nic nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wyjątkowo wymagającego dziecka. Nieważne, jak bardzo je kochasz, jak często karmisz, jak długo nosisz – nic nie działa. Nie należy brać tego do siebie, to nie oznacza naszej porażki jako rodziców: takie są HNB i trzeba się z tym pogodzić, jednocześnie próbując znaleźć sposób na ich niezadowolenie i na zaspokojenie ich potrzeb – aż znajdzie się ten właściwy.

8. Nieprzewidywalne

High Need Babies są nieprzewidywalne. To, co działało wczoraj, dzisiaj może się już nie sprawdzać. Patrz punkt 7. 

9. Nadwrażliwe

Wyjątkowo wymagające dzieci są szczególnie wrażliwe na to, co się dzieje w ich otoczeniu. Prowadzenie normalnego rodzinnego życia w czasie ich drzemki jest niemożliwe, bo budzą się przy najlżejszym szeleście. Życie z HNB to jak stąpanie po lodzie: wymaga od rodziców ciągłej czujności. High Need Babies nie lubią zmian, nie lubią nieznanych miejsc, potrzebują rutyny. Głośno protestują, kiedy ich poczucie bezpieczeństwa jest zakłócone. 

10. Przytulasy

Jeśli jesteś mamą High Need Baby, wiesz, że twoje dziecko najlepiej czuje się w twoich ramionach. Odłożenie go do łóżeczka lub włożenie do wózka spotyka się z ostrym i głośnym protestem ze strony niemowlęcia HNB. Wyjątkowo wymagające dzieci potrzebują kontaktu fizycznego: dotyku, bycia w ramionach, przy piersi, spania w jednym łóżku z mamą. Bywa jednak i tak, że HNB potrzebuje czasu, by chcieć się przytulić – związane jest to z ich nadwrażliwością zmysłową.

11. Potrzebują innych

High Need Babies nie potrafią uspokoić się same. Nie pomagają pozytywki, karuzele lub smoczki. Dziecko HNB potrzebuje mamy lub taty, żeby ukoić swoje żale, zasnąć, wyciszyć się. Potrzeba czasu, żeby nauczyły się zasypiać samodzielnie i na pewno nie pomoże w tym metoda na wypłakanie się. 


12. Lęk separacyjny

Termin "lęk separacyjny" ma szczególne odniesienie do dzieci HNB. Wyjątkowo wymagające dzieci chcą być z mamą przez 24 godziny na dobę i nie akceptują innych opiekunów. Potrzebują dużo czasu, żeby przekonać się do innych ludzi. Dla niemowlęcia mama to część niego, dlatego kiedy znika z pola widzenia, ono odczuwa  silny lęk i dyskomfort. 

Wszystkie niemowlęta przynajmniej czasami wykazują cechy charakterystyczne dla High Need Babies. Każda z cech HNB ma swoje lepsze i gorsze strony, ważne, by nie traktować ich jako czegoś złego, tylko jako część tego, kim jest nasze dziecko. Bycie rodzicem wyjątkowo wymagającego dziecka jest wyzwaniem, ale daje też ogromną satysfakcję.

Na podstawie: AskDrSears.com

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Scady
Scady | 2017-07-03 22:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda, że odkryłam ten artykuł dopiero po dwóch latach... Ale to nic, teraz też przyda mi się nazwanie tego, dlaczego mój dwulatek wciąż kilka razy budzi się w nocy i wciąż ciągle ma ochotę na cyca :)

Odpowiedz

myszka
myszka | 2016-11-20 04:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zycze nikomu by jego dziecko bylo hnb bo to wykancza i wpelnia w depresje .

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jola
Jola | myszka | 2017-07-06 02:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie... Od dwóch miesięcy nie spałam dłużej niż 2h ciągiem :(

Odpowiedz

Mama hnb
Mama hnb | myszka | 2017-09-22 12:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój maluszek ma trzy tygodnie i niestety właśnie odkrylam dlaczego zachowuje się kompletnie inaczej niż jego dwie starsze siostry ciągle trzymam go na rękach odłożony do łóżeczka zaraz się wybudza bywa że budzi się w nocy nawet co pół godziny albo nie jest w stanie zasnąć nawet przez, trzy cztery godziny w ciągu nocy ciągle chce jeść nieważne butelka czy pierś nic nie jest w stanie go wyciszyć dopóki ja nie wrócę moja mama załamuje ręce kiedy muszę jej go przekazać by zająć się starszymi córkami i ogarnąć dom co przy nim jest niemal awykonalne mój mąż puka się w głowę i twierdzi że to tylko dziecko i musi popłakać ale mój mąż wychodzi do pracy gdy mały śpi i wraca gdy ma długą kilkugodzinna popołudniowa drzemkę i nic nie jest wtedy go w stanie wybudzić więc nic nie wie. Noce go nie przekonują bo śpi jak zabity a ja walczę że sobą przede wszystkim żeby nie wybuchnąć krzykiem albo płaczem żeby nie zasnąć i nie zrobić mu nieświadomie jakiejś krzywdy żeby wybić mojej mamie z głowy teksty typu przyzwyczailas go n rękach na pewno ma kolor i inne chce mi się uciec gdzieś na cały dzień z moimi córkami albo samej i oderwać się od tego wszystkiego żeby czas nie trafić do wariatkowa

Odpowiedz

zaneta
zaneta | 2016-11-19 22:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wlaśnie odkryłam, że moje dziecko jest High need babiy. Wszystko sie zgadza.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Matka
Matka | zaneta | 2017-02-22 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja również. Ale zamiast mnie to pocieszyć, jestem przerażona tym faktem.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?