Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Higiena i pielęgnacja jamy ustnej

| aktualizacja: 03.01.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Jordan
Jama ustna niemowlaka narażona jest na wiele niebezpieczeństw.
Jama ustna niemowlaka narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Przykre dla maluchy problemy może wywołać chociażby ząbkowanie.
Niemowlę narażone jest również na pleśniawki i zakażenie jamy ustnej. Sprawdź jak zadbać o higienę jamy ustnej niemowlaka.

– Staraj się, by dziecko nie brało do buzi brudnych przedmiotów. Ale to oczywiście nie znaczy, że malec nie może bawić się na dywanie.

– Maluchowi, który nie ma ząbków, po nakarmieniu piersią, mlekiem z butelki lub po innym posiłku daj do wypicia (zwłaszcza przed snem) dwie, trzy łyżeczki wody, która przepłucze buzię z resztek pokarmu.

– Gdy dziecko ma ząbki, czyść je delikatnie wodą. Rób to specjalną gumową szczoteczką nakładaną na palec lub palcem owiniętym zmoczoną w przegotowanej wodzie gazą. Przyzwyczajaj malca do mycia ząbków po każdym posiłku.

– W pierwszym roku życia możesz używać pasty (bez fluoru), ale pod warunkiem, że malec pozwala sobie dokładnie oczyścić buzię z jej resztek.

– Jeśli ząbkowanie jest bolesne, możesz maluszkowi trzy razy dziennie smarować bolące dziąsełka żelem przeciwbólowym

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych pacjentów. Przez wiele lat pracowała w Klinice Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?