Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak zapobiec nawracającym infekcjom intymnym?

| aktualizacja: 08.07.2014 | 2

Zdrowie intymne jest podstawą dla naszego dobrego samopoczucia i radości z „bycia kobietą”. Przeczytaj, jak zadbać o swoje zdrowie intymne na każdym etapie swojej kobiecości.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
19134466.jpg

Radość z bycia kobietą

Zdrowie intymne jest podstawą do cieszenia się udanym życiem seksualnym, a także do dobrego samopoczucia kobiety. Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego są uciążliwe i przykre, odbierają radość z życia intymnego, są powodem oziębłości między partnerami, niezrozumienia, nierzadko są przez nas uważane (niepotrzebnie!) za temat wstydliwy i tabu, często też powodują zamknięcie się kobiety na intymny związek z partnerem.
Współczesna nauka na szczęście pozwala na skuteczne sposoby radzenia sobie z nawracającymi infekcjami kobiecymi. Wiemy, że za naturalną barierę obronną pochwy chroniącą przed atakiem bakterii, grzybów i wirusów są odpowiedzialne dobroczynne bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego). Wzmacniają one lub odbudowują właściwą mikroflorę pochwy oraz jej kwaśne pH, chroniąc przed nawrotami infekcji układu moczowo-płciowego.
Profilaktyczne przyjmowanie doustnego probiotyku ginekologicznego jest szczególnie wskazane w czasie antybiotykoterapii, w okresach osłabienia odporności (przesilenie wiosenne i jesienne, wakacyjne korzystanie z pływalni itp.), polecane jest dla kobiet z cukrzycą, a także w poszczególnych fazach życia kobiety (aktywności seksualnej i związanym z nią stosowaniem doustnej formy antykoncepcji, w czasie ciąży i połogu, wreszcie – w okresie menopauzy).

Przeczytaj: Wydzielina z pochwy – czy to coś groźnego?

Antykoncepcja

Doustne środki antykoncepcyjne opierają swoje działanie na odpowiednio dobranych i przyjmowanych dawkach hormonów. Są bardzo skuteczne i chętnie stosowane przez nowoczesne kobiety (już niemal 1/3 Polek stosuje tę właśnie metodę zabezpieczenia przed ciążą). Jednak ich działanie powoduje szereg zmian w śluzówce pochwy (inny skład hormonalny, odczyn pH, ilość glikogenu, zagęszczenie śluzu), co może stać się przyczynkiem (i w wielu przypadkach tak jest) infekcji pochwy. Jeśli więc stosujesz doustną antykoncepcję hormonalną (czyli przyjmujesz tzw. pigułkę antykoncepcyjną) i obawiasz się infekcji układu moczowo-płciowego, zastosuj profilaktycznie doustny probiotyk ginekologiczny.
Przyjmowanie doustnego probiotyku ginekologicznego zaleca się szczególnie tym kobietom, które tabletkę antykoncepcyjną stosują długotrwale oraz paniom cierpiącym na nawroty infekcji intymnych. Taka forma ochrony naszego organizmu w postaci probiotyku ginekologicznego może wydawać się błaha i nie warta zachodu, jednak te z nas, które doświadczyły już w swoim życiu infekcji pochwy, wiedzą jak jest ona przykra i uciążliwa. Rzutuje ona szczególnie na relacje intymne –nie mamy ochoty nawet przytulić się do partnera!).  Jedyne, o czym myślimy, to: „co zrobić, aby jak najprędzej pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.?!”
W sytuacjach, gdy „dopada” nas infekcja pochwy, przypominamy sobie złotą maksymę: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wówczas warto zapytać samą siebie, co zrobiłam (i co mogę zrobić) dla siebie i profilaktyki swojego zdrowia intymnego?

Polecamy: Prawdy i mity o antykoncepcji

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Kala
Kala | 2015-02-27 19:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

muszę wam powiedzieć, że u mnie po trapi hormonalnej wystąpił problem z suchością pochwy i musiałam brać probiotyk lacibios femina przez blisko 3 tygodnie żeby odzyskać naturalne ph i wilgotność. Zmieniłam sobie metodę antykoncepcji i na razie jest ok. Kobiety w swoim życiu mają zdecydowanie więcej problemów ze zdrowiem intymnym niż faceci.

Odpowiedz

jagoda
jagoda | 2014-11-19 21:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

30. kobieta to tak skomplikowana i delikatna istota, która musi znać swoje ciało, potrzeby i zagrożenia. Żeby skutecznie zapobiegać infekcjom intymnym trzeba się stosować do kilku zasad. Codziennie dbać o higienę intymną używając albo żelu albo płynu o odpowiednim ph , ja osobiście używam lacibios femina w żelu ph 4,5, który hamuje rozwój patogennej flory. Warto się wspomagać probiotykami doustnymi lub dopochwowymi, nosić przewiewną bieliznę, prać bieliznę w wyższej temperaturze, uważać na proszki i detergenty. Brać prysznic po chlorowanym basenie. Dodatkowo uważać na pachnące podpaski i wkładki. No i się wykład zrobił zamiast dobrej rady hehehhe

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?