Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Bunt dwulatka: 8 sposobów na ataki histerii u dziecka

| 02.02.2010, aktualizacja: 09.01.2017 | 51
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(21)
dziecko, płacz
Twoje dziecko krzyczy, jakby je ktoś obdzierał ze skóry, tylko dlatego, że chcesz mu włożyć czapkę? Tupie, szarpie się i wyrywa? Wydaje się, że na taką histerię nie ma sposobu, jednak z małym buntownikiem można sobie poradzić.
Bunt dwulatka to normalna faza u dziecka dwu- i trzyletniego, dlatego nie martw się: z twoim dzieckiem wszystko jest w porządku! Napady złości i ataki histerii u dzieci w drugim i trzecim roku życia są czymś absolutnie naturalnym. To istotny etap w rozwoju dziecka. Mówiąc "nie", protestując, walcząc o to, żeby pójść w prawo, a nie w lewo, dzieci uczą się niezależności. Wrzeszczą, tupią i płaczą, bo nie potrafią przekazać słowami tego, co im się kłębi w głowie. W dodatku trudno im to znieść, bo z jednej strony chcą postawić na swoim, a z drugiej – pragną naszej akceptacji. Na szczęście bunt nie trwa wiecznie. To, że bunt dwulatka jest zjawiskiem normalnym, nie oznacza, że trzeba się zgadzać na wszelkie jego przejawy. Twoje dziecko musi się nauczyć, co wolno, a czego nie. Zobacz, jak poradzić sobie z buntem dwulatka i histerią u dziecka.

Bunt dwulatka i histeria u dziecka - żelazne zasady

Nie ma uniwersalnych sposobów na uspokojenie histeryzującego dziecka. Każde jest inne, więc to, co działa w wypadku jednego, może jeszcze bardziej rozzłościć inne. W przypadku zbuntowanego dwulatka warto jednak pamiętać, że:

• Dziecku nie wolno pozwalać na wszystko. Ale też nie ma sensu wszystkiego mu zabraniać.
• Twoja złość w niczym nie pomoże. Gdy masz ochotę stłuc dziecko na kwaśne jabłko, weź głęboki oddech i postaraj się je zrozumieć. Jemu też jest źle!
• Do dziecka trzeba mówić jasno i zwięźle. Proste komunikaty typu: "Nie wolno bić, kopać, krzyczeć" działają skuteczniej niż długie wywody.
• Lepiej zapobiegać, czyli nie dopuszczać do wybuchów złości. Gdy widzisz, że coś się święci, odwróć uwagę dziecka albo je rozśmiesz. Unikaj kłopotów. Wybieranie się na zakupy w chwili, gdy masz mało czasu, a dziecko jest zmęczone lub rozdrażnione, to najprostszy przepis na awanturę.
• Pamiętaj, że najlepsze są pochwała i nagroda. Jeśli na przykład po udanej wizycie w supermarkecie pójdziecie jeszcze obejrzeć wystawę w sklepie zoologicznym albo zrobisz dziecku inną miłą niespodziankę, zrozumie, czego od niego oczekujesz.

Sposoby na dziecięcą histerię w różnych sytuacjach

Zobacz, jak sobie radzić, gdy:

1. Dziecko rozpacza, gdy chcesz wyjść z domu
2. Dziecko bije, kopie, gryzie
3. Dziecko nie chce założyć bluzy
4. Dziecko wymusza płaczem i tupaniem
5. Dziecko nie chce wyjść na spacer
6. Dziecko szarpie się i wyrywa na ulicy
7. Dziecko złości się, gdy mu coś nie wychodzi
8. Dziecko wrzeszczy, gdy próbujesz posadzić je w foteliku

Obejrzyj też film z radami pediatry na okiełznanie zbuntowanego dwulatka.


1 2 3 4 5 6 .. 9 Następna
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (51)
avatar

HELENA
HELENA | 2017-01-31 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tytuł wprowadza w błąd. Gdzie tu rozwiązanie problemu, opisy jak unikać histerii i żeby tłumaczyć jak coś źle zrobi, owszem informacje przydatne, ale ze sposobem na histerię to ma niewiele wspólnego. Jak tłumaczyć cokolwiek dziecku które krzyczy, rzuca się i piszczy i robi to jeszcze głośniej gdy tylko się odezwiemy ? Liczyłam na odpowiedź co mamy zrobić gdy od pół godz dziecko aż się zanosi z płaczu a nie da się dotknąć . Przeczekać, reagować, przytulić na siłę, dać słodycze, zacząć tańczyć, recytowac, śpiewać może? Po takim artykule oczekuję właśnie odpowiedzi na te pytanie, jak sobie radzić gdy dziecko wpada w histerie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ala
Ala | HELENA | 2017-02-10 05:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W artykule jest napisane, że trzeba przeczekać i kiedy dziecko się uspokoi, wytłumaczyć, porozmawiać.

Odpowiedz

Ala
Ala | Ala | 2017-02-10 05:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cytat: 'Co możesz zrobić? Nie masz zbyt dużego pola manewru, bo tłumaczenie dziecku czegokolwiek w tym momencie nie ma sensu – i tak nic do niego nie dotrze. Czekaj, aż atak furii minie, i uważaj, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Przytul je, a jeśli na to nie pozwala, bądź obok. Jeśli to możliwe, weź go na ręce i zabierz w spokojniejsze miejsce (np. tam, gdzie jest mniej ludzi). Jeśli nie, nie denerwuj się i puszczaj mimo uszu uwagi "publiczności". Ci wszystkowiedzący świadkowie też mieli podobne problemy, tyle że pewnie o nich nie pamiętają. A gdy dziecko się uspokoi, wytłumacz mu, że nie wolno się tak zachowywać.'

Odpowiedz

Basia
Basia | 2016-11-05 23:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No dobrze, a jeśli taka rodzina mieszka w bloku i rodzice kompletnie sobie nie radzą z dziećmi, które biegają i drą się jak zarzynane? Ja nigdy nie odpoczywam w mieszkaniu od prawie sześciu lat, a to nie moje dzieci i to nie są niemowlęta.Rodzicom to obojętne,w końcu idą spać,a ja nie śpię całe noce.

Odpowiedz

Basia
Basia | 2016-11-05 23:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No dobrze, a jeśli taka rodzina mieszka w bloku i rodzice kompletnie sobie nie radzą z dziećmi, które biegają i drą się jak zarzynane? Ja nigdy nie odpoczywam w mieszkaniu od prawie sześciu lat, a to nie moje dzieci i to nie są niemowlęta.Im to obojętne.

Odpowiedz

Basia
Basia | 2016-11-05 23:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No dobrze, a jeśli taka rodzina mieszka w bloku i rodzice kompletnie sobie nie radzą z dziećmi, które biegają i drą się jak zarzynane? Ja nigdy nie odpoczywam w mieszkaniu od kilku lat, a to nie moje dzieci.

Odpowiedz

Basia
Basia | 2016-11-05 23:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No dobrze, a jeśli taka rodzina mieszka w bloku i rodzice kompletnie sobie nie radzą z dziećmi, które biegają i drą się jak zarzynane? Ja nigdy nie odpoczywam w mieszkaniu od kilku lat, a to nie moje dzieci?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Basia
Basia | Basia | 2016-11-05 23:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ten komentarz jest do usunięcia bo na końcu jest znak zapytania,a nie ma to być.To nie moje dzieci,to obcy ludzie.

Odpowiedz

O matko
O matko | Basia | 2017-01-28 22:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Napisz to jeszcze z 10 razy bo malo czytelne

Odpowiedz

aga
aga | 2016-09-29 11:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam 19 miesięcznego synka w domu jak mu coś nie wychodzi to wpada w straszną furię krzyczy ,piszczy i rzuca czym popadnie,jest nie do opanowania i zastanawiam sie za każdym razem co będzie dalej jak on już od tej pory takie cyrki robi .nie mam czasem już siły.

Odpowiedz

ala
ala | 2016-09-10 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tez tak mamy 3,5 roku, armagedon, tylko krzyczeć się chce.

Odpowiedz

Juli29
Juli29 | 2016-05-10 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie kochani jak czytam komentarze...to płakać mi sie chce bo mam taki sam problem w domu i jednocze sie z Wami wszystkimi w bólu. To co przeżywa rodzic w takich chwilach tego nikt nie zrozumie dopóki nie przekona sie na własnej skórze. Jedno co mnie pociesza ze nie tylko ja jestem z takim problemem na swiecie. I to jest tylko jedna rzecz. W łeb sobie czasem mozna strzelic ... :(z nikąd pomocy.

Odpowiedz

aga
aga | 2016-02-19 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko ma 3.5 roku i to samo... Mamy w domu też niemowlę, ale opieka nad nim to pestka w porównaniu z tym, co musimy znosić ze starszym synem. Zdarza się, że dzień zaczyna od wycia "coś słodkiego!!!", "baję!!!", albo przyłożenia z liścia komuś z nas. NIE - to jego ulubione słowo, powtarza je, kiedy nawet nikt z nim nie rozmawia i nie wiadomo o co mu chodzi. Powroty do domu kończą się wyciem na klatce, wyciem w przedpokoju, biciem, kopaniem, rzucaniem zabawkami. Potrafi rzucić czymś we mnie, kiedy karmię malucha. Odmawia jedzenia posiłków, chcąc, żeby go wiecznie karmić albo wymusza słodycze... Od kiedy wyszedł z niemowlęctwa co jakiś czas mamy takie ciągi złego zachowania. Poza tym jest bardzo bystry, potrafi być przemiły, pełen kurtuazji i bardzo pomocny. Jak dwoje dzieci w jednym ciele. Czasem z mężem jesteśmy jak po walce w ringu.

Odpowiedz

tatax2
tatax2 | 2015-09-03 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Psycholodzy radzą z pozycji komentatora :-) To tacy doradcy którzy z tego żyją budując różne teorie - chociaż niektórzy też są rodzicami i wiedzą... że szewc bez butów chodzi. Rodzice codziennie od wczesnego rana tkwią w realnym świecie konfrontacji. Raz nam wychodzi lepiej raz gorzej. Tak jak psychologom porady - raz się sprawdzą raz nie :-) To normalne życie którego nie da się dopasować do jednego szablonu zachowania do którego chcemy wtłoczyć dziecko aby pasowało do naszego wymyślonego świata, który biegnie coraz szybciej i w którym coraz częściej "musimy !!" odstawić gdzieś dziecko na chwilę lub dłużej. Jedynym naturalnym zachowaniem w tym wszystkim jest więc zachowanie naszych dzieci. - chociaż nas to irytuje i rujnuje psychicznie oraz demoluje plan dnia. My dorośli dążymy do tego aby nasze dzieciaki w wielu 2 lat były już świadome, przytomne, opanowane, wyedukowane i elokwentne. Aby zostawały gdzie chcemy i na ile chcemy i żeby to rozumiały bo my nie powinniśmy z niczego rezygnować. Utopia, ale jak pięknie opisywana :-) A świat nie kręci się ani szybciej ani wolniej

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Elemiach
Elemiach | tatax2 | 2015-09-22 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem z wykształcenia psychologiem klinicznym a moja własna 18 miesięczna córka jest dla mnie gigantycznym wyzwaniem i sama czytam psychologów i wszelkie porady bo człowiek jako rodzic po prostu wątpi, czy aby na pewno postępuje dobrze.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?