Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Przyjaciele czy wrogowie? – ciążowe hormony

| aktualizacja: 25.08.2016 | 3

Mdłości, ból piersi, apetyt na kiszone ogórki – to wszystko efekt działania hormonów. W ciąży znajdujesz się pod ich silnym wpływem. Jak jeszcze objawia się ich działanie?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, uśmiech, leżeć

Hormony w ciąży będą sprawować nad tobą władzę prawie absolutną. Dopóki nie byłaś w ciąży, większość hormonów w twoim organizmie wytwarzały gruczoły dokrewne np. tarczyca. Teraz wiele z nich powstaje też w łożysku, które znajduje się wewnątrz macicy. Zaraz po urodzeniu maleństwa łożysko jest wydalane i hormony ciążowe przestają już być potrzebne. 
 

Hormony wywołują mdłości w ciąży…

Winowajcą będzie gonadotropina kosmówkowa, którą produkuje zarodek, a potem łożysko. To właśnie obecność tego hormonu w moczu sprawia, że wychodzi pozytywny wynik na teście ciążowym. Do tego gonadotropina kosmówkowa zwiększa produkcję innego hormonu, progesteronu i stopuje mechanizm miesiączki.
 

…i dają poczucie szczęścia

Endorfiny – zapamiętaj tę nazwę, bo to właśnie te hormony są twoimi największymi sprzymierzeńcami. To naturalne substancje przeciwbólowe i uspokajające. Działają jak morfina. Nazywa się je hormonami szczęścia, bo to dzięki nim z radością czekasz na dziecko, nie zważając na mdłości i inne ciążowe przypadłości. Źródło endorfin znajduje się w mózgu, gdzie są produkowane aż do końca porodu. Największe stężenie endorfin jest właśnie w czasie porodu. Dzięki nim ból staje się słabszy, a stres z nim związany nie tak dokuczliwy. Po porodzie poziom endorfin gwałtownie spada. To jest prawdopodobnie przyczyną baby bluesa, czyli lekkiej formy depresji poporodowej.
Uwaga! Wydzielanie endorfin może zostać podczas porodu zaburzone np. z powodu jaskrawego światła, braku intymności, dyskomfortu psychicznego lub fizycznego.
 

Czujesz większy popęd seksualny? To także sprawka hormonów

Na twój seksualny nastrój wpływają estrogeny, najpierw wytwarzane przez jajniki, a później przez łożysko. Produkcja estrogenów gwałtownie rośnie na początku ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży silnie oddziałują na fazę głębokiego snu (REM), co powoduje, że więcej wiercisz się w łóżku. Dzięki estrogenom czujesz, że twoje pożądanie w pierwszym trymestrze ciąży wzrasta. Estrogeny zwiększają ukrwienie piersi, pochwy, sromu i łechtaczki, które stają się bardziej miękkie, obrzmiałe i szczególnie wrażliwe.
To ciekawe! Zdaniem naukowców dzięki hormonom ciążowym, seks w drugim trymestrze ciąży może być najlepszy w całym życiu!
 

Rozluźniają mięśnie i zapobiegają skurczom

To zadanie dla jednego z z ważniejszych hormonów ciążowych: progesteronu. Przed ciążą produkowały go, podobnie jak estrogeny, jajniki, teraz tę funkcję przejęło łożysko. Możesz zrzucić na niego odpowiedzialność za większość zmian, które ciąża wywołuje w twoim organizmie (m.in. wyższa temperatura, szybszy oddech). Powoduje rozluźnienie mięśni gładkich macicy, przez co trudniej jest się jej kurczyć i rozkurczać. Dzięki niemu zatem nie dochodzi do poronienia. Progesteron sprawia, że twoje żyły zyskują na elastyczności i wytrzymują napór rozpychającej je macicy.
 

Hormony w ciąży przygotowują cię do porodu

Przygotowanie do porodu to zasługa relaksyny. Pod jej wpływem rozluźniają się połączenia kostne miednicy, zmiękcza szyjka macicy i wzrasta elastyczność okolicznych wiązadeł, dzięki temu twoja macica się rozrasta, a noworodek będzie mógł przejść przez kanał rodny. Z czasem relaksyna na tyle rozluźnia stawy i więzadła, że łatwiej o upadki, zwichnięcia i inne kontuzje. Powoduje, że masz uczucie, jakbyś była z gumy.
 

Obejrzyj film i zobacz, jak wygląda poród naturalny


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

1977
1977 | 2017-08-06 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przestańcie do cholery z tym seksem, bo to już zakrawa na molestowanie! Niektóre osoby w ogóle nie są nim zainteresowane, albo pewnymi jego formami - np. penetracją.
Chciałam poczytać o poziomie hormonów - złaszcza estrogenów a tu zachwalanie seksu! Normalnie można wyjść i stanąć obok siebie - ze złości!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ej
ej | 1977 | 2017-08-30 15:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niedopieszczona... po co Ci hormony? jak seksu nie cenisz

Odpowiedz

ja
ja | 1977 | 2017-10-18 13:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?