Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Rak szyjki macicy - nie chcesz go mieć!

| 24.08.2012, aktualizacja: 08.09.2015 | 4

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiada za ponad 90 proc. przypadków zachorowań na raka szyjki macicy. Jak rozpoznać, czy jesteś nim zakażona? Jak go leczyć? I czy można się przed nim ustrzec? Sprawdź.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
HPV to wirus, którym może zakazić się każdy, kto uprawia seks.
fot. Panthermedia


HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony (sprawdź, jakie są fakty i mity o wirusie HPV), ryzyko zakażenia nim jest naprawdę duże. Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Około 80 proc. kobiet zostaje zakażona przed ukończeniem 50. roku życia (kobiety są bardziej podatne na zakażenie wirusem HPV). Choć jest nowotworem, wcześniej wykryty jest wyleczalny.

Wirus HPV – co to jest?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) istnieje w ponad stu wariantach. Większość nie jest groźna, a zakażenie nimi przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Jednak około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Niektóre szczepy wirusa HPV powodują powstanie brodawek na narządach płciowych, tzw. kłykcin kończystych, które wyglądają jak kalafiorowe twory, inne – prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy.

Wirus HPV – jak można się zakazić?

Wirusem HPV możesz zarazić się w czasie uprawiania seksu. By się zarazić, wystarczy już jeden stosunek z osobą zakażoną, nie tylko po odbyciu pełnego stosunku, ale też po seksie oralnym czy nawet pettingu. HPV ukrywa się bowiem w komórkach nabłonka i naskórka, a nie we krwi, jak HIV. Stąd zakażenia u noworodków, które zakażają się wirusem HPV, przeciskając się przez kanał rodny. 

Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo (dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie), infekcja może też się rozwinąć po wielu latach od zakażenia.

Zobacz też: Brodawczak ludzki – zdjęcia

Wirus HPV – jakie mogą być skutki?

Większość zakażeń wirusami HPV mija samoistnie w ciągu roku do dwóch lat, gdyż organizm jest w stanie sobie z nimi poradzić. Niestety, z niektórymi szczepami wirusa HPV nie jest tak łatwo. Jeśli przetrwają:
  • Wirusy HPV “niskiego ryzyka” powodują powstawanie brodawek, tzw. kłykcin kończystych, w okolicy narządów moczowo-płciowych, które nie mają właściwości nowotworowych. Wirusy HPV typ 6 i 11 są odpowiedzialne za około 90 proc. przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych.
     
  • Wirusy “wysokiego ryzyka”, wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, mogą one prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.
Zarówno wirusy HPV wysokiego, jak i niskiego ryzyka mogą powodować nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego wykonanego metodą Pap (jest to test stosowany do wykrywania zmian nowotworowych i innych zmian komórkowych w obrębie szyjki macicy).
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

haidi
haidi | 2016-12-30 20:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w zwiazku z licznymi infekcjami ukladu moczowo-plciowego mój ginekolog zaproponowal mi wykonanie badania URO-GENITAL 11 aby znalezc przyczyne tego problemu. Czy ktos juz robil to badanie?

Odpowiedz

Horus
Horus | 2014-11-16 20:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po pierwsze z własnego doświadczenia wiem oczywiście z punktu widzenia stu procentowego mężczyzny aby wystrzegać się tego co zazwyczaj sprawia kobiecie wiele tzw rozkoszy seksualnej czyli mówiąc wprost minety. To samo odwrotnie dotyczy to kobiet. Niestety żyjemy obecnie w bardziej skażonym środowisku i takie praktyki prawie na pewno skończą się brodawczakiem gardła i w rezultacie rakiem. Mi w ostatniej chwili udało się uniknąć najgorszego i piszę to tu po to aby was wszystkich milusińscy ostrzec bo z przyjemności wylądujemy prosto w dużo mniej przyjemnym miejscu - w parku sztywnych

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Niechora
Niechora | Horus | 2015-11-21 18:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to za bełkot?

Odpowiedz

Piotr
Piotr | Horus | 2016-10-14 17:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziadek nie strasz.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?