Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile pieniędzy wypada dać na chrzest?

| aktualizacja: 29.04.2017 | 19

Ile pieniędzy powinniśmy włożyć w kopertę jeśli wybieramy się na chrzest dziecka? Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy rodzicami chrzestnymi, najbliższą rodziną, czy tylko znajomymi. Ważna jest też jednak nasza sytuacja materialna – zasada „zastaw się, a postaw się”, niekoniecznie zawsze jest w dobrym tonie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
chrzest ksiądz czyni znak krzyża na czole dziecka
fot. Fotolia
Kiedy już zostaniemy zaproszeni na chrzciny w rodzinie lub do znajomych, od razu jedna myśl ciągle kołacze się nam w głowie – ile wydać na prezent i czy dać gotówkę? Najczęściej wybieramy gotówkę, bo to bardzo praktyczny prezent. Zresztą każdy z nas, bez udawania i zbędnej kokieterii, chyba wolałby dostać gotówkę i przeznaczyć ją na to, co uważa za stosowne, prawda? Zwłaszcza, że przy małym dziecku wydatków jest sporo.

Zobacz też: Chrzest? Nie, dziękuję. Może kiedyś...

W prezencie dajemy tylko pieniądze czy jeszcze coś na pamiątkę?

Z moich doświadczeń jako chrzestnej matki, i to wcale nie jakiejś wyjątkowo zamożnej, wynika, że rodzice chrzestni i bliska rodzina najczęściej dają w prezencie jakiś pamiątkowy drobiazg. Jeśli są religijni to jest to doskonała okazja na podarowanie dewocjonaliów. Może to być, np.:
 • piękne wydanie Biblii lub ilustrowana Biblia dla dzieci,
 • zdobiony różaniec,
 • ozdobna świece,
 • łańcuszek lub medalik
 • albo pierwsze dziecięce modlitwy z obrazkami.

Gotówka w prezencie na chrzest - ile konkretnie wręczyć?

Do takiego drobiazgu najczęściej dołączamy kopertę, do której wkłada się średnio ok. 300 zł. Zdarza się, że jest to także przedział 300-500 zł. Należy jednak pamiętać, że 500 zł, o których możemy poczytać na forach czy w innych komentarzach Internautów lub nawet jeszcze większe kwoty - oczywiście można podarować, ale są to już również średnie kwoty, które znajomi wręczają… parze młodej na ślub. Należy więc zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Zbyt duża kwota może urazić rodziców dziecka?

Choć oczywiście nie ma żadnego cennika, którego trzeba się sztywno trzymać i jeśli ktoś może i chce podarować dużą kwotę lub bardzo drogi prezent – jego wola. O ile, oczywiście, nie wywoła tym zakłopotania u rodziców dziecka. Może będą chcieli się zrewanżować, a nie będzie ich na to stać? Należy to mieć również na uwadze i nie przesadzać z taką hojnością. Nie zawsze jest w dobrym guście i może stać się dla innych problemem.
W wypadku dużej gotówki, którą chcemy sprezentować dziecku, dobrym pomysłem może być również lokata. Mogą ją założyć rodzice i prosić o wpłacanie tam kwot dla dziecka lub może ją założyć ktoś właśnie w prezencie, wpłacając jako pierwszy swój pieniężny podarunek.

Skąd wiemy, że nie dajemy na chrzest ani za dużo, ani za mało?

Jak ustalić kwotę odpowiednią do okazji? Jak nie dać zbyt dużo, tak by rodzice dziecka nie czuli się skrępowani? I zbyt mało, by nie urazić zapraszających? Zwyczajowo uważa się, że gotówka nie powinna przekraczać kwoty, którą płaci się za tzw. talerzyk. Czyli powinna pokryć koszt jednego gościa. Nie ma tu znaczenia czy w restauracji, czy w domu jest przyjęcie z okazji chrztu, bowiem i tu, i tu płacimy za przygotowane potrawy i napoje czy alkohol. W domu równie często bardzo suto zastawiamy stół. Nie gorzej, niż w jakimś lokalu.

Jeśli chrzestnych, bliską rodzinę nie stać na podarowanie kwoty rzędu 300 zł, mogą kupić jakiś większy prezent za mniejszą sumę. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować pomysł z rodzicami. To najpraktyczniejszy sposób. Być może nie potrzebują kolejnej maty edukacyjnej dla dziecka, ani pościeli, a już w ogóle ich dziecko nie będzie używało, np. chodzika.

Rozmowa z rodzicami i skonsultowanie pomysłu na prezent może wydawać się niezbyt grzeczną formą, ale tak naprawdę świetnie się sprawdza. Dowiadujemy się wówczas najczęściej jakie realne oczekiwania mają rodzice i nawet jeśli trochę je z grzeczności zaniżają, będziemy wiedzieć już co kupić, co podarować i mniej więcej jaka kwota wchodzi w grę.

Zobacz też: Prezent na chrzest - pomysły nieoczywiste!

Ja chciałam kupić na jedną uroczystość chrztu jakiś większy prezent, ale okazało się, że jednak rodzice woleliby gotówkę, bo chcą sobie dołożyć do jakiegoś sporego wydatku dla dziecka i każdy grosz się im przyda. Ja nie musiałam biegać po sklepach, a oni byli zadowoleni tak naprawdę z każdej podarowanej koperty.

Prezenty, które mogą być dodatkiem do gotówki

Inne prezenty, które najczęściej dajemy na chrzciny to, np:
 • zestaw do zrobienia odcisku stópki dziecka (kiedy podarowałam coś takiego bratowej i aż podskoczyła z radości!),
 • grawerowana, posrebrzana grzechotka,
 • posrebrzane pudełeczko na pierwszy ząbek, pierwszy pukiel włosów itp.,
 • pięknie zdobione lub oprawione albumy na zdjęcia,
 • pamiątkowe księgi dzieci lub księgi chrztu,
 • zestaw ozdobnych ramek na zdjęcia (najlepiej skonsultować taki zakup),
 • wyszywane zestawy pościeli, kocyków, kołderek, narzutek,
 • bardzo eleganckie zestawy ubranek dla dziecka.

Kto może dać mniejszą kwotę?

Pozostali goście – dalsza rodzina i znajomi, przyjaciel dają w kopercie zwyczajowo ok. 100-200 zł. Osoby, które same przychodzą na uroczystość, studenci. Do koperty najlepiej dołączyć kartkę z życzeniami, które są napisane przez nas i od serca, o czym nie wszyscy pamiętają. Lepiej napisać własnymi słowami i krótko: „Kochanemu Jasiowi na pamiątkę Chrztu Św. – Ciocia Zosia z Wujkiem Arkiem i Basiulką”, niż kopiować niby śmieszne, rymowane wierszyki z Internetu. To oczywiście moje zdanie i macie prawo się z nim nie zgadzać.

Czy wypada się zrzucać na prezent?

Dobrym sposobem na podarowanie większego, przydatnego prezentu na chrzciny jest także zwołanie kilku rodzin, znajomych i zrzutka. Tak robią np. młodzi ludzie, studenci czy właśnie osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wydanie dużej kwoty. To bardzo praktyczny, moim zdaniem, pomysł.

Jak tak się zastanawiam nad całym tym zamieszaniem wokół tego co wypada, a co nie w przypadku chrztu, to myślę sobie, że świetną zasadą byłoby po prostu określenie przez rodziców w zaproszeniu, np. "Prosimy nie kupujcie Ani kwiatków ani prezentów, zbieramy na jej pierwszą rodzinną wycieczkę zagraniczną - każda kwota się przyda" albo "Prosimy o prezenty nie przekraczające 100 zł" lub stworzenie listy potrzebnych prezentów od małych do większych, z której goście mogliby sobie wybrać to, co im odpowiada. Można też po prostu zapraszając gości napomknąć zwyczajnie, co byłoby najpotrzebniejsze lub prosić by nie przesadzać, jeśli chodzi o prezenty. Czy to w Polsce byłoby możliwe bez oburzenia jednej ze stron tej rodzinnej uroczystości?

A wy ile daliście/zamierzacie dać w prezencie na chrzciny? Dacie prezent czy wyłącznie gotówkę?

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (19)
avatar

Jola
Jola | 2017-11-19 17:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trochę martwią mnie te wydatki, szukam ciągle informacji o tym ile mam dać pieniędzy. Jestem w tym roku chrzestną i ciągle nie wiem, znalazłam jeszcze taki artykul vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-sie-daje-na-chrzciny-czyli-koperta-dla-malucha/ sama nie wiem, ciężka to decyzja :/

Odpowiedz

Stefa10
Stefa10 | 2017-10-27 19:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem za tym, żeby dać jakiś prezent materialny, czy to pluszak, czy właśnie album, jest tego taki wybór na rynku. Tu na tej stronie jest ciekawy poradnik kto, co i ile powienien dać, żeby o niczym nie zapomnieć w w w. vivus. pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-sie-daje-na-chrzciny-czyli-koperta-dla-malucha/

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

libek
libek | Stefa10 | 2017-10-29 17:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawy tekst, dzięki za podrzucenie:) Swoją drogą cały ten ich blog niezły jest

Odpowiedz

Eni
Eni | 2017-10-11 17:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nina 150 zł to jest obiad za osobę nie parę. Więc trochę się pomyliło Ci. 300 zł jest ok.

Odpowiedz

ZUZA
ZUZA | 2017-09-09 12:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

CHRZEST 500
ROCZEK 700
KOMUNIA 1000
18-nastka 1000
wesele 2000
JAKO RODZIC CHRZESTNY

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Smakosz
Smakosz | ZUZA | 2017-11-11 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wesele 2000? Ja od Chrzestnego dostałam 5000. Po 2000 dostałam od rodzenstwa rodzicow.

Odpowiedz

Nina
Nina | 2017-08-27 12:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chrzest to nie wesele. Uważam że 100-150 złotych od pary to max. Za obiad w restauracji się zwróci i jeszcze zostanie na coś dla dziecka.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Asia
Asia | Nina | 2017-09-28 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

100-150 się zwróci za spotkanie w lokalu? Wątpię, chyba, że za jedną osobę a nie za parę to wtedy mogę się z tym zgodzić

Odpowiedz

Giga
Giga | Nina | 2017-10-07 08:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

150 zl koszt talerzyka od osoby. To 300 zwraca sie za sama restauracje. Wiec smieszna kwota ta co podajesz

Odpowiedz

Ojciec
Ojciec | Nina | 2017-10-07 11:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba faktycznie za zwykly obiad, bo obiad, ciasto, zimny bufet i cos do wypicia to wychodzi w malym miescie 100 zl na osobe

Odpowiedz

Paulina
Paulina | 2017-08-16 16:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Masakra ja dałam 800 zł plus prezent za 200niej bym w życiu nie dała - sama restauracja to minimum 150 zł od osoby ze wszystkim co jak byłam z mężem daje juz 300 zł .....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Opl
Opl | Paulina | 2017-09-03 18:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba masz na myśli wesele a nie chrzciny??? W Warszawie może obiad od osoby kosztuje 150 ale nie każdy tam mieszka. W średnim mieście za obiad z deserem i jeszcze sałatkami i ciastem płaci się zdecydowanie mniej. Poza tym to nie goście mają "pokrywać" wszystkie koszty rodziców. . Jeśli rodzicom się zamarzy kawior w Brustolu to mam na chrzciny dac 500 OD OSOBY jak Pani sugeruje? Ludziom się już przewraca od tego czyhania na kasę i tylko dawać! Dawać! !

Odpowiedz

Ja
Ja | Opl | 2017-10-07 08:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mieszkam w malym miescie tu koszt talerzyka to 150 a nie jest to warszawa!!! Za 2 tygodnie mam chrzest. O czym ty mowisz kobieto!! Nic dziwnego ze nawet za restauracje sie nie zwraca!!

Odpowiedz

olka
olka | 2017-07-26 20:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ratunku mam być z mężem chrzestnymi ile dać w koperte?

Odpowiedz

Lidka
Lidka | 2017-06-08 10:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myślę że 200-300 zł to tak optymalnie, bo to w końcu chrzest nie ślub;-) Dołączyć wystarczy taki elegancki mini album na 2 zdjęcia od limiq.pl dokupić i prezent-pamiątka gotowy :) Byliśmy tak na 3 chrzcinach i zawsze się sprawdza :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ojciec
Ojciec | Lidka | 2017-10-07 11:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skad wiesz, ze sie sprawdza? Przeciez nikt Ci tego nie powie, co najwyzej obgadaj Cie za plecami

Odpowiedz

Danusia
Danusia | 2017-05-11 13:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem czy to za dużo czy za mało, ale ja dałam 200 złotych i do tego w sklepie internetowym Tublu wybrałam dwustronny różowy kocyk Dooky. Wyhaftowałam na nim imię dziewczynki i datę jej chrztu. Byłam zwykłym gościem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | Danusia | 2017-05-14 22:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fajna sprawa, ja z tego sklepu zabawki często zamawiam

Odpowiedz

wj
wj | Danusia | 2017-06-27 22:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Byłaś sama czy z osobą towarzysząca?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?