Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Ile kosztuje in vitro w Polsce?

| 07.07.2015, aktualizacja: 08.07.2016 | 3

Ile płacą pary za zapłodnienie in vitro, bez rządowego dofinansowania? W Polsce od 8 do 12 tys. zł. Zobacz, co składa się na tak wysoki koszt zapłodnienia pozaustrojowego?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
fot. Materiały Prasowe
aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
Kiedy starania o upragnionego maluszka przedłużają się w nieskończoność i są bezowocne a lekarze bezwiednie rozkładają ręce pary pokładają całą nadzieję w in vitro. Niestety główną barierą przed skorzystaniem z tej metody zapłodnienia są wysokie koszty. Jednak pragnienie posiadania dziecka bywa tak silne, że wiele par zadłuża się, aby móc podjąć leczenie.
- Dziś, dzięki programowi, leczenie niepłodności stało się bardziej dostępne – bez względu na zasobność portfela pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Kolawa, ginekolog zajmujący się leczeniem niepłodności w Centrum Medycznym Macierzyństwo.
Przybliżmy zatem koszty jakie para musi ponieść podczas procedury in vitro.
 

Koszty przed kwalifikacją do in vitro

Koszty przed kwalifikacją do in vitro ponoszą wszyscy – nawet ci, którzy zakwalifikują się do rządowego programu. Na podstawie tych trzech badań można bowiem wstępnie ocenić szanse na powodzenie metody in vitro. Przed kwalifikacją pacjentka wykonuje badania AMH i FSH, a pacjent badanie nasienia (seminogram). Może się jednak zdarzyć, że ze względu na indywidualną historię choroby lekarz zleci także dodatkowe badania laboratoryjne.
  • AMH – ok. 180zł
  • FSH – ok. 30zł
  • Badanie nasienia - seminogram komputerowy ok. 150zł
 Czytaj także na Polki.pl: Ile kosztuje in vitro?
 

Przygotowanie do zabiegu  (po kwalifikacji)

Jeśli para została zakwalifikowana do in vitro oznacza to, że przeprowadzenie zabiegu daje szansę na posiadanie potomstwa. Jednak na etapie przygotowań do zabiegu pacjentów czeka jeszcze wiele badań laboratoryjnych.
– Badania na etapie przygotowania do in vitro muszą potwierdzić, że stymulacja hormonalna będzie nie tylko efektywna, ale przede wszystkim bezpieczna dla pacjentki  – wyjaśnia ginekolog, dr n. med. Wojciech Kolawa. - Dlatego niezbędne jest m.in. wykonanie badań wirusologicznych, posiewu bakteriologiczno-mykologicznego, wymazów z dróg rodnych, cytologii oraz badania piersi. Bywa, że ze względu na stan zdrowia pacjentki odraczamy stymulację hormonalną. Ciąża jest bowiem obciążeniem dla organizmu kobiety – aby przebiegała prawidłowo i nie była zagrożeniem dla pacjentki i dziecka, przyszła mama musi być zdrowa. 
  • koszt wszystkich potrzebnych na tym etapie badań to ok. 800zł - 1000zł

Zobacz też: In vitro wciąż tematem tabu

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Lidia86
Lidia86 | 2017-04-27 10:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony naproinfo pl

Odpowiedz

Muri
Muri | 2016-09-08 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje jedno podejście kosztowało ponad 21 000 choć na oficjalnej umowie mam 15 000 ... ale w trakcie okazywało się co jest ,,ekstra,, ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ona
Ona | Muri | 2016-12-04 09:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wierze w invitro tylko kasa wazna zaplac wszczykna Ci i stracisz a ksse tez stracisz chore..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?