Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Ile mleka do butelki

| 07.10.2008, aktualizacja: 07.10.2008 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, niemowlę, karmienie butelką
Mała Julka wypija ledwo połowę porcji, Staś chciałby dostać drugie tyle (i ciągle mu mało). Ile nalewać mleka do butelki, by maluszek się najadł?
Czy Julce naprawdę wystarcza tylko tyle mleka? „A może coś jej dolega, mieszanka jest źle dobrana” – martwi się jej mama. Rodzice Stasia z kolei nie wiedzą, czy na pewno wolno im wlać do butelki trochę więcej niż to jest zalecane na opakowaniu mleka. Może przez to chłopczyk utyje, bo żołądek mu się rozepcha? Czasem więc kołyszą go i zabawiają, a synek zapomina o jedzeniu. Ale wtedy z kolei martwią się, że Staś jest głodny. Jak więc sprawdzić, czy smyk się najada?

Przeczytaj zalecenia
Przez pierwsze cztery miesiące maluszek pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra.
Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała, tak więc na pewno nie można go głodzić. Ile więc naprawdę powinien jeść? Zalecenia są takie:
1. miesiąc: 7 porcji dziennie po 90–110 ml
2. miesiąc: 6 porcji po 110–130 ml
3. miesiąc: 6 porcji po 130 ml mleka
4. miesiąc: 6 porcji po 150 ml mleka
5–6. miesiąc: 4 porcje po 180 ml (dziecko zaczyna już jeść nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa).

Kieruj się apetytem maluszka
Staś to dziecko, które lubi sobie podjeść; Julka zdecydowanie nie – maluszki od urodzenia różnią się apetytem. Jedne jadłyby za trzech, bo mleko niezwykle im smakuje. Inne z kolei ssą tylko tyle, ile muszą, bo bardziej absorbuje je świat. Dlatego traktuj zalecenia tylko orientacyjnie. Jeśli dziecko nie chce wypić całej porcji, nie zmuszaj do tego. Nie zabawiaj go też przy jedzeniu, nie karm przez sen. Twoim zadaniem nie jest zrobienie wszystkiego, by malec wypijał dzienną normę! Ale również, jeśli smyk chce wypić trochę więcej, pozwalaj mu na to. On też – podobnie jak ty – może czasem mieć ochotę na dokładkę.

Nie myśl, że płacze tylko z głodu
Powodów niezadowolenia maluszka może być wiele, np. ból brzuszka, niewygodna pieluszka czy ubranie. Niech cię nie zmyli, że dziecko za każdym razem wypija wszystko, co mu dajesz. Często nie odmawia, bo mleko mu smakuje. Zanim więc pobiegniesz przygotowywać kolejną butelkę mleka, pomyśl, czy przypadkiem nie wolałoby się teraz do ciebie przytulić lub pobawić? Jedzenie naprawdę nie jest najlepszym lekarstwem na wszelkie problemy! Zresztą, jeśli zawsze, gdy maluszek tylko zapłacze, będziesz od razu biegła do niego z butelką, przyzwyczaisz go, że stres, ból czy nudę leczy się właśnie jedzeniem. To niedobre wyjście, bo w przyszłości dziecko, gdy tylko z czymś nie będzie mogło sobie poradzić, zacznie jeść.

Policz, ile zjada w ciągu dnia
Nie martw się tym, jeśli raz czy dwa maluszkowi zdarzy się wypić mniej mleka niż zwykle. Czasem smyk ma słabszy apetyt, np. po południowej drzemce, bo dobrze się jeszcze nie rozbudził, albo wieczorem, gdy jest już bardzo zmęczony. To nie problem, jeśli pozostałe posiłki zjada chętnie, wypija wszystko lub prawie wszystko, co jest w buteleczce. Jeżeli jednak malec często zostawia w butelce połowę mleka (albo też za każdym razem domaga się większej porcji i podajesz mu ją), to oblicz, ile w sumie wypija mleka przez całą dobę.

Zważ dziecko w przychodni
W ciągu miesiąca powinno przybyć na wadze 800–1100 g. Oczywiście nie czekaj tyle czasu, jeśli martwisz się, że twój malec zjada za mało albo za dużo. Idź do przychodni i sprawdź, ile przybrał na wadze od ostatniego pomiaru. Podziel przez liczbę dni, jaka upłynęła od ostatniego ważenia. Maluszek powinien przybywać na wadze blisko 18–35 g dziennie. Jeśli jest to mniej (lub więcej), porozmawiaj z lekarzem. Podpowie ci, co robić. Na własną rękę nie przeprowadzaj jednak żadnych eksperymentów, np. nie zagęszczaj mleka, dosypując więcej proszku do wody. Ale też nie próbuj malca na własną rękę odchudzać. Pamiętaj, że w pierwszym roku życia dziecko najbardziej intensywnie rośnie i się rozwija. Nie wolno więc po prostu ograniczać mu jedzenia.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Natalia
Natalia | 2016-07-18 12:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka kończy właśnie 5 mc i dopiero teraz zaczyna jeść tyle mm lub prawie tyle co powinna. do tego dostaje obiadki i deserki a waży jedyne 6300 g. Za to mierzy 68 cm. Od porodu przytyła 3100g i urosła 10 cm. Lekarz mówi że rozwija się prawidłowo. Każde dziecko jest inne.

Odpowiedz

Gość
Gość | 2015-12-22 19:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama jesteś bezużyteczna. Dla mnie super!

Odpowiedz

Basia
Basia | 2015-12-21 08:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kolejny bezużyteczny artykuł na ten temat w Internecie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?