Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alkohol w ciąży - każda ilość szkodzi dziecku!

| aktualizacja: 11.12.2017 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
kobieta, mama, sok, picie, szklanka, ciąża, brzuszek
Co dziesiąta kobieta w ciąży pije alkohol. Rocznie w Polsce z tego powodu przychodzi na świat ok. 900 dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome), który odbiera im szansę na dobry rozwój. Tu przeczytasz, dlaczego FAS jest tak groźny dla dziecka.
Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. To absolutnie błędna opinia! Nawet małe piwo czy lampka wina wypita w ciąży przez mamę może mieć wpływ na stan zdrowia jej dziecka i pozostawić w nim ślad do końca życia. Ślad w postaci alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS). Oto, jakie konsekwencje niesie ze sobą picie alkoholu w ciąży.

Maleńkie dzieci z FAS...

...mają od początku utrudniony prawidłowy rozwój, wyraźne są u nich objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in.
  1.     nadwrażliwość na bodźce,
  2.     zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe,
  3.     problemy z jedzeniem,
  4.     deficyt uwagi i pamięci,
  5.     zaburzenia równowagi.

Opiekunowie muszą nie tylko nauczyć się, jak te maluchy rehabilitować, jaką u nich stosować dietę, ale też jak zachowywać się w zwykłych, codziennych sytuacjach: jak mówić do takiego dziecka, jak je przytulać.

W późniejszym wieku osoby z syndromem FAS...

...mają dodatkowo trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. FAS wyraża się u nich zazwyczaj:
  1.     znacznym obniżeniem ilorazu inteligencji (IQ),
  2.     zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się (to dlatego dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają kłopoty w szkole).
  3.     w dorosłym życiu zaś problemami w utrzymaniu stałej pracy i wytrwaniu w zdrowym związku.


Są matki, które piły alkohol w ciąży sporadycznie, a ich dzieci i tak wykazują cechy tego syndromu, dlatego pamiętaj – każda ilość wypitego alkoholu jest już szkodliwa dla maleństwa rozwijającego się w twoim ciele.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl jest szansa, że ta sytuacja ulegnie poprawie. Powstaje bowiem program profilaktyczny, służący przeciwdziałaniu uzależniania się od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Współfinansowany jest przez Szwajcarów, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Za główny cel kampanii uznano ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym. W ramach programu przez najbliższe 5 lat organizowane będą szkolenia dla personelu medycznego oraz nauczycieli, programy edukacyjne dla szkół oraz zakładów pracy, a także elektroniczna platforma edukacyjna i kampania społeczna. Przewiduje się, że działaniami zostanie objętych ok. 5 mln osób.

Zobacz też: Alkomat online
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Klaudia
Klaudia | 2017-04-02 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałbym zapytać o alkohol w potrawach, np. niewielka ilość w sosie, czy ciasto naliczone alkoholem?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Klaudia
Klaudia | Klaudia | 2017-04-02 11:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

namoczone ciasto*. Przepraszam korekta tekstu.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?