Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile trwa poród i jaki wpływ na jego długość ma twoja figura?

| aktualizacja: 24.09.2014 | 9
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Zbliża się twój termin porodu - co się wydarzy, jak długo będziesz rodzić i czy można przyspieszyć poród? Niektóre rzeczy da się przewidzieć - sprawdź, co cię czeka.

Zdarzają się porody błyskawiczne (po 4–5 godzin) i bardzo długie (trwające ponad dobę). Ale zazwyczaj pierwsze dziecko drogami natury rodzi się około 12–14 godzin, a kolejne nieco krócej – mniej więcej 8–10 godzin. To średnia statystyczna. A jak jest naprawdę?

Czy szczupła sylwetka i wąskie biodra sprawią, że poród będzie długi i ciężki?

Budowa ciała nie ma decydującego wpływu na przebieg porodu, choć doświadczone położne mówią, że zwykle wysokie i szczupłe kobiety rodzą łatwiej. Czas porodu zależy od siły i regularności skurczów (czyli podatności macicy na czynność skurczową). Znaczenie ma budowa miednicy, zwłaszcza gdy dziecko jest duże. Ale niedopasowanie pod względem wielkości mamy i dziecka (takie, że trzeba liczyć się z cesarskim cięciem) zdarza się rzadko. Lekarze są w stanie to zmierzyć. Dużą rolę przy porodzie odgrywa też twoje pozytywne nastawienie – pomaga urodzić łatwiej!

Moja mama urodziła mnie bardzo szybko. Czy z moim porodem też tak będzie?

Szybkie porody zdarzają się kobietom, które mają bardzo rozciągliwe mięśnie i szeroką miednicę. Ale przekonanie, że ich poród odbywa się błyskawicznie, to złudzenie. Po prostu silne skurcze zwykle odczuwają one dopiero wówczas, gdy rozwarcie wynosi 7–8 cm. Nie ma dowodów na to, że kobiety z jednej rodziny (matka, córki, siostry) rodzą podobnie. Nasze mamy inaczej się odżywiały, prowadziły odmienny tryb życia, zwykle też wcześniej zachodziły w ciążę. Jeśli więc nawet w bliskiej rodzinie masz „męczennice”, które rodziły 3 doby, nie nastawiaj się, że i ciebie to czeka. Może być całkiem inaczej!

Ginekolog tłumaczy, jakie są pierwsze objawy porodu:


Czy na moją prośbę lekarz może podać oksytocynę, żeby przyspieszyć poród?

Jeśli poród przebiega prawidłowo, nie powinien tego robić, bo może to doprowadzić do zbyt silnych skurczów. Nie należy poprawiać dobrego! Kroplówkę z oksytocyną podaje się, żeby ustabilizować tempo i siłę skurczów, a także wtedy, gdy odpłyną wody płodowe, mija kilka, kilkanaście godzin, a poród się nie zaczyna. Oksytocynę podaje się też w drugim okresie porodu, jeśli słabną skurcze, a główka dziecka znajduje się już w kanale rodnym.

Boję się bólu, ale podobno znieczulenie wydłuża poród

Podanie znieczulenia ma wyłączyć ból, nie czucie. Rodząca czuje skurcze, może chodzić, kucać, zmieniać pozycje. Bywa jednak, że podana zostaje za duża dawka lub organizm wolniej wchłania lek. Wtedy może dojść do spadku tempa porodu. Jeśli przerwa nie jest zbyt długa, poród nadal odbywa się naturalnie.

Sprawdź, kiedy i jak boli poród.

W szkole rodzenia uczę się oddychania, rozluźniania. Czy to skróci poród?

Świadoma współpraca z położną i lekarzem przyczynia się do tego, że poród przebiega sprawniej. Dlatego warto stosować tego typu techniki. W szkole rodzenia nauczysz się też prawidłowo przeć. Do porodu przygotujecie się tam oboje, ty i partner. Wsparcie bliskiej osoby ma wpływ na przebieg narodzin dziecka!

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

Beata
Beata | 2017-05-23 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na oddziale położniczym znalazłam się wcześniej z powodu wysokiego ciśnienia i tylko dlatego udało mi się urodzić w szpitalu a nie w domu . Wszystkie bóle przespałam , obudziłam się o 23.55 , o 00.05 poszłam na porodówkę a syn na świat pojawił się o 0.18 . Szybko poszło.

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | 2016-10-25 11:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

całą ciążę bałam się porodu. dopiero pod koniec chciałam, żeby to było JUŻ. być po wszystkim, zobvaczyć maleństwo
jestem szczuplutka, w ciąży przytyłam 7 kg (pod koniec ważyłam 59kg), a poród miałam szybciutki. skurcze jak mi się zaczęły to miałam je co 4-5 min i ledwo zdążyłam dotrzeć do szpitala. rodziłam 2h 10 min od pierwszego skurczu. dodam, że to moje pierwsze dziecko.
nie da się przewidzieć jaki będzie się miło poród. i nie ma się co bać. trzeba po prostu przez to przejść i koniec

Odpowiedz

stokrotka
stokrotka | 2015-11-14 14:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

napewno na dlugosc porodu niema wplywu to jak dlugo rodzila mama babcia itp moja mama mnie urodzila w 2 godz ja swoja corke w 23 teraz jestem w 37 tyg i na sama mysl o porodzie dostaje dreszczy

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2015-06-05 01:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

miałam termin i minął :) badanie USG bardzo duże dziecko ok5 kg ale może i 6 planujemy cesarkę od rana szpitalne śniadanko i brak posiłków od 22 nic nie pić
godz 21 :30 przyszła pani anestezjolog zrobiła sobie wywiad prawie bez mojego udziału zdenerwowała mi małżonka ;)
o22:00 pojechał do domu gdyż termin porodu był ustalony na 9:00
0 22:30 rozmowa z doktorkiem że chyba będzie naturalnie -Badanie+ktg
- stwierdzenie doktorka pani idzie spać bo nawet czop nie wyszedł jutro o dziewiątej
0 24 :50 zaczęło boleć Obudziłam doktorka - badanie +ktg- nic się nie zmieniło do zobaczenia o 9
0 o 3:30 telefon do małżonka 3:50 obudził doktorka badanie ktg brak skurczy Pytanie doktorka poco przyjechał małżonek BO CHCE ZEBY BYŁ PRZY PORODZIE :) BADANIE GINEKOLOGICZNE -> ROZWARCE NA 8 :) zdziwienie lekarza Na wózek sala porodowa nie zdążymy podać znieczulenia 4:15 urodził się zdrowy silny i bardzo głodny facet
4

Odpowiedz

Karolcia
Karolcia | 2015-05-18 05:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszy porod 12 godzin ,drugi 3 godziny!!!!

Odpowiedz

Madzia
Madzia | 2014-07-16 20:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pierwszy poród 1.45 :D:D to ja chyba miałam turbo poród. odeszły mi wody bez skurczów trafiłam do szpitala rozwarcie 3 cm . A jak juz byłam w szpitalu to poszło szybciutko :P

Odpowiedz

auto_maniaczka
auto_maniaczka | 2014-05-30 12:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja rodzialm 2 godziny ale tylko dlatego ze mam blisko do szpitala juz tlumacze. Gdy odczulam pierwsze skurcze pojechalismy do szpitala mialam rozwarcie 2 cm i chcieli mnie zatrzymac ale mam blisko do szpitala ze na piechote moglabym isc. Drugi raz po kilku godz pojechalismy do szpitala i mialam rozwarcie 9cm i to byla godz 6 rano a o 8:30 urodzilam synka :) nie odeszly mi wody ale skurcze byly wtedy bardzo regularne. Powodzenia wszystym ciezarnym zycze przygotujcie sie na bol ale badzcie twarde bo kto inny za Was urodzi?

Odpowiedz

ania
ania | 2014-05-30 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszy poród 9 godzin,drugi 14 godz i 20 min.

Odpowiedz

Justi
Justi | 2008-09-19 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Juz jestem po terminie drugi dzien i czuje krzyze i ciezko mi w dole brzucha jak wstaje to ledwo co czy to juz niedlugo???

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?