Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile witaminy D powinno dostawać niemowlę karmione butelką?

| aktualizacja: 02.01.2017 | 5

To ona sprawia, że wapń trafia do krwi, a stamtąd do kości. Bez niej nie byłyby one mocne, zęby zdrowe, a krew nie krzepłaby prawidłowo. Sprawdź więc, ile twój maluch jej potrzebuje.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, niemowlę, karmienie butelką
Podawanie witaminy D3 niemowlęciu jest konieczne. Tylko jak to robić? Wszystko zależy od tego, czy twoje dziecko jest karmione piersią, czy pije mleko modyfikowane czy też jest karmione w sposób mieszany. Mleko mamy zawiera mało witaminy D, więc maluszek karmiony naturalnie powinien ją dostawać w kropelkach. Z dziećmi karmionymi butelką jest inaczej. Mieszanki mleczne są wzbogacone nie tylko w wapń, ale także w witaminę D – 100 ml mleka początkowego zawiera 40–60 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy D3, a 100 ml następnego – 56–76 j.m.

Ile witaminy D potrzebują niemowlęta w 1. roku życia?

Dzieci w pierwszym roku życia potrzebują 400-600 j.m. witaminy D na dobę. Jeśli więc niemowlę pije ok. 1000 ml mleka modyfikowanego na dobę, nie musi dostawać dodatkowo witaminy D3. Tyle tylko, że niewiele dzieci, nawet po szóstym miesiącu, ma aż taki apetyt, dlatego wielu lekarzy zaleca podawanie im dodatkowo witaminy D w kropelkach. W zaleceniach lekarz powinien też uwzględnić to, czy dziecko jada (i w jakich ilościach) ryby, które są zasobne w witaminę D.
A co robić, gdy malec dostaje pierś i jest dokarmiany butelką? Najważniejsze, by dokładnie określić, ile dostaje mleka modyfikowanego oraz innych produktów wzbogaconych w witaminę D3 (kaszek, serków) lub zawierających ją naturalnie (np. ryby bogate w witaminę D). Jeśli lekarz uzna, że zbyt mało, wtedy konieczna może się okazać dodatkowa suplementacja witaminy D.

Pamiętaj! Zawsze podawaj witaminę D w kroplach tylko w takiej ilości, jaką zalecił lekarz. Zarówno jej niedobór, jaki i nadmiar może być dla dziecka szkodliwy!

Zobacz też: Co musisz wiedzieć o witaminie D dla niemowlaka? 9 ważnych faktów
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

mmm
mmm | 2015-12-07 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

te normy wit d dla dzieci sa smiesznie niskie.powinno sie zaczynac od 1000 jednostek ,ale najpierw zbadac poziom tej wit

Odpowiedz

amirami
amirami | 2013-10-15 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

trzeba jednak uważać na to, co się podaje dziecku, bo nawet suplementy diety z witaminami mogą wejść w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zamiast pomóc możemy bardzo zaszkodzić. Ja zawsze sprawdzam w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta: osoz.pl/interakcje co i Wam polecam!

Odpowiedz

gina.lolobrigida@wp.pl
gina.lolobrigida@wp.pl | 2011-09-21 08:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja podaję swojemu dzieciaczkowi wersję witaminy D3 z taką pipetą. Lekarz nam przepisał Vigantol i muszę wam powiedzieć że jest to naprawde wygodne i łatwo przyswajalne dla dziecka rozwiązanie.

Odpowiedz

MAMA
MAMA | 2008-12-22 00:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

MOJEMU DZIECKU NIEKOMPETENTNY PEDIATRA, PRZEPISAL PODWUJNA DAWKE DZIENNIE WITAMINY D3 POMIMO PRAWIDLOWEJ KONSUMPCJI MLEKA. MODYFIKOWANEGO.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

bbb
bbb | MAMA | 2015-12-07 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to bardzo dobrze i to wlasnie raczej kompetentny lekarz bo w polsce normy sa bardzo po zanizane i dzieci potrzebuja o wiele wiecej wit d niz podaja w tym artykule

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?