Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Ile witaminy D3

| 16.07.2008, aktualizacja: 29.08.2008 | 5

To ona sprawia, że wapń trafia do krwi, a stamtąd do kości. Bez niej nie byłyby one mocne, zęby zdrowe, a krew nie krzepłaby prawidłowo. Sprawdź więc, ile twój maluch jej potrzebuje.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, niemowlę, karmienie butelką
Podawanie witaminy D3 jest konieczne. Tylko jak to robić? Wszystko zależy od tego, czy twoje dziecko jest karmione piersią, czy pije mleko modyfikowane. Mleko mamy zawiera jej mało, więc maluszek karmiony naturalnie powinien ją dostawać w kropelkach. Ale ta zasada nie dotyczy butelkowych dzieci. Mieszanki mleczne są wzbogacone nie tylko w wapń, ale także w tę witaminę – 100 ml mleka początkowego zawiera 40–60 jednostek witaminy D3, a 100 ml następnego – 56–76 jednostek.

Dziecko w pierwszym półroczu potrzebuje 400 jednostek na dobę, a w drugim 600. Jeśli więc pije ok. 1000 ml mleka na dobę, nie musi dostawać dodatkowo witaminy D3. Tyle tylko, że niewiele dzieci po szóstym miesiącu ma aż taki apetyt, dlatego wielu lekarzy zaleca podawanie im jednej kropelki preparatu, który ją zawiera. A co robić, gdy malec dostaje pierś i jest dokarmiany butelką? Najważniejsze, by dokładnie określić, ile dostaje mleka modyfikowanego oraz innych produktów wzbogaconych w witaminę D3 (kaszek, serków). Jeśli pije przynajmniej pół litra mleka modyfikowanego dziennie, właściwie nie ma potrzeby dodatkowego podawania witaminy D3 w kropelkach.


Odpowiada: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog.

td_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

mmm
mmm | 2015-12-07 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

te normy wit d dla dzieci sa smiesznie niskie.powinno sie zaczynac od 1000 jednostek ,ale najpierw zbadac poziom tej wit

Odpowiedz

amirami
amirami | 2013-10-15 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

trzeba jednak uważać na to, co się podaje dziecku, bo nawet suplementy diety z witaminami mogą wejść w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zamiast pomóc możemy bardzo zaszkodzić. Ja zawsze sprawdzam w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta: osoz.pl/interakcje co i Wam polecam!

Odpowiedz

gina.lolobrigida@wp.pl
gina.lolobrigida@wp.pl | 2011-09-21 08:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja podaję swojemu dzieciaczkowi wersję witaminy D3 z taką pipetą. Lekarz nam przepisał Vigantol i muszę wam powiedzieć że jest to naprawde wygodne i łatwo przyswajalne dla dziecka rozwiązanie.

Odpowiedz

MAMA
MAMA | 2008-12-22 00:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

MOJEMU DZIECKU NIEKOMPETENTNY PEDIATRA, PRZEPISAL PODWUJNA DAWKE DZIENNIE WITAMINY D3 POMIMO PRAWIDLOWEJ KONSUMPCJI MLEKA. MODYFIKOWANEGO.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

bbb
bbb | MAMA | 2015-12-07 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to bardzo dobrze i to wlasnie raczej kompetentny lekarz bo w polsce normy sa bardzo po zanizane i dzieci potrzebuja o wiele wiecej wit d niz podaja w tym artykule

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?