Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zasiłek macierzyński: 52 tygodnie urlopu po porodzie, ile to pieniędzy?

| aktualizacja: 27.01.2017 | 2

Po urodzeniu dziecka sumie możesz mieć aż 52 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ile pieniędzy wtedy dostaniesz?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
Ile wynosi zasiłek macierzyński
fot. Fotolia

Po urodzeniu dziecka przysługują ci aż 52 tygodnie płatnego urlopu (w przeciwieństwie do późniejszego urlopu wychowawczego, który jest bezpłatny). Na płatny urlop z tytułu urodzenia dziecka składają się:

  • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego
  • 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego

Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2017? 

Zasiłek macierzyński, kiedy pracowałaś krócej niż rok zostanie obliczony na podstawie całego okresu zatrudnienia. Jeśli twoje przeciętne zarobki to mniej niż 1 tys. zł, państwo dopłaca różnicę, bo każda kobieta, która urodziła dziecko, musi dostać minimum 1 tys. zł zasiłku macierzyńskiego.
Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Twój zasiłek macierzyński wyniesie:
  • 80 proc. podstawy wymiaru -w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie. Zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego; 
  • 60 proc. podstawy wymiaru - przekroczenie 21-dniowego terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski oznacza odpowiednio 100 proc. podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie 60 proc. podstawy  wymiaru
  • 100 proc. podstawy wymiaru - w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego.

Kto może liczyć na zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez 52 tygodnie urlopu każdej mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Otrzymują go także kobiety pracujące na umowę zlecenie i prowadzące działalność gospodarczą, jeśli opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe (jest dobrowolna). Mamy zatrudnione na umowy cywilnoprawne i nieopłacające składek oraz  studentki i bezrobotne otrzymują co miesiąc 1 tysiąc złotych.

Wydrukuj wzór wniosku o: 
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ilo
Ilo | 2015-04-19 18:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W połowie urlopu ( ok. 6 miesiąca) wygasa moja umowa o pracę na czas określony. Kto i na jakich warunkach będzie mi wypłacał dalsze świadczenie?

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2013-06-07 15:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jak sytuacja wygląda odnośnie "zasiłku macierzyńskiego" wypłacanego mamom, zarejestrowanym w urzędzie pracy, które urodziły dziecko w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Do tej pory okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wydłużał się o okres ustawowego urlopu macierzyńskiego (dla osób bezrobotnych "zasiłku macierzyńskiego"), czyli o 20 tygodni - a jak to wygląda teraz?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?