Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ilu rodziców szczepi dzieci - już wiadomo

| aktualizacja: 03.03.2015 | 15
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
kalendarz szczepień obowiązkowych, szczepienia dzieci, ruchy antyszczepionkowe
fot. Fotolia
Zastanawiasz się, ilu jest przeciwników szczepień wśród polskich rodziców. Sanepid podał dane, z których wynika, kto szczepi swoje dzieci.

Ruchy antyszczepionkowe nie znalazły dużego poklasku wśród polskich rodziców. Ponad 95 procent Polaków, którzy mają dzieci w wieku do 12 lat, dba o to, by ich pociechy otrzymały szczepienia zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Pozostałe 5 procent osób uchylających się od tego obowiązku to:

  • rodzice, którzy mają tzw. ekologiczny pogląd na temat szczepień 
  • rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić dzieciom wystarczającej opieki

Dlaczego wszystkie dzieci powinny być szczepione?

Zastanawiasz się dlaczego powstał obowiązkowy kalendarz szczepień, skoro to w interesie rodziców leży dbanie o dobro dziecka? Zdaniem lekarzy powszechne podawanie szczepionek to jedyny, skuteczny sposób, by pozbyć się zagrożenia, jakie niesie wiele groźnych chorób. Dzięki powszechnym szczepieniom nie mamy dziś na świecie czarnej ospy (obecnie też nie ma potrzeby, by się przeciw niej szczepić). Z badań wynika, że zaszczepienie ponad 80–90 proc. dzieci daje gwarancję usunięcia drobnoustroju, który wywołuje daną chorobę. W ten sposób przestają być na nią narażone także te osoby, które z jakichś powodów nie mogły zostać zaszczepione, np. dzieci z głębokimi niedoborami odporności.

Nie poddawanie dzieci szczepieniom obowiązkowym jest łamaniem prawa obowiązującego w Polsce. Warto pamiętać, że oprócz szczepień obowiązkowych są też szczepienia zalecane. Porozmawiaj z lekarzem, które z nich i kiedy powinno dostać twoje dziecko. 

Źródło: PAP
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (15)
avatar

Reni
Reni | 2017-05-08 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Artykul jest klamstwem z kilku powodow. Wielu rodzicow - tych ktorzy nie szczepia dzieci, sa o wiele bardziej odpowiedzialni i refleksyjni niz ci ktorzy slepo szczepia. Szczepienia sa obowiazkiem panstwa wzgledem rodzicow a nie odwrotnie. To panstwo ma obowiazek zapewnic szczepienia jezeli rodzice z dzieckiem po nie przyjda. Jest wiele do poczytania i zastanowienia sie w tym temacie - warto.

Odpowiedz

bagi
bagi | 2014-12-16 10:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ci którzy piszą takie bezsensowne artykuły niech sobie mózg zaszczepią,a ci co nie szczepią swoich dzieci postępują bardzo mądrze i odpowiedzialnie szczepionki są śmiertelnie niebezpieczne!!!

Odpowiedz

rudoslava
rudoslava | 2014-12-15 20:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie którzy rezygnują z niektórych szczepień robią to świadomie... Bo poświęcili mnóstwo czasu na czytanie, poszukiwanie wiadomości i zdobywanie wiedzy na temat szczepień, jakie są argumenty za i przeciw aby szczepić... Nie widzicie ludzie ,że w krajach dalej rozwiniętych rezygnuje się z niektórych szczepień ponieważ badania dowiodły, że są szkodliwe, niebezpieczne i niepotrzebne.... Zrozumcie że tylko Rumuni i Bułgarzy szczepią podobnie jak my... Proponuję aby zapoznać się np. ze Szwedzkim kalendarzem szczepień i tamtejszymi badaniami na temat szczepień.... Nie dajmy w swoje dzieci ładować co się da.... bez pytań, bez zastanowienia... ku uciesze firm farmaceutycznych. Każą to dajemy... To są nasze dzieci, które powinny być zdrowe.... Nie ładujmy w nie niepotrzebnych, szkodliwych substancji!

Odpowiedz

ktosik
ktosik | 2014-12-15 20:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie ma przymusu szczepień w Polsce. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Karta Praw Pacjenta w oparciu o Deklaracje Praw Pacjenta WHO daje nam swobodę decydowania, a póki co Polska jest członkiem WHO. Takie prawo daje nam Konstytucja, a kalendarz szczepień swtorzony przez Głownego Inspektora Sanitarnego nie jest aktem prawnym. Sanepid czerpie korzyści finansowe z rozprowadzania szczepionek, wię jest sędzią we własnej sprawie. Sanepid jednak nie jest w stanie zbadac skałdu szczepionek, baaaaaaaaaaa, nie jest w stanie zbadać składu powietrza jakim oddychamy. Kto to jest ta Małgorzata Wódz, która wypisuje takie bzdury.

Odpowiedz

ktosik
ktosik | 2014-12-15 20:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Napiszę jeszcze raz. Szczepiłam dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Pierwsze szczepienie na jakie sie nie zgodziłam to było HPV dla córki, bo nie pozwolę robić z niej królika doświadczalnego. Kolejne w tym roku to MMR, raz, że ma już 16 lat, więc dawno minął wiek do podania drugiej dawki, a nie ma czegos takiego jak nadrabianie zaległych szczepień, dwa, że szczepionka raz była, raz znikała, to dawało do myślenia, trzy gdy wyczytałam w zaleceniach, że przechorowanie nie zwalnia ze szczepienia i, że katar oraz gorączka 38 stopni nie sa przeciwskazaniem do mną telepnęło. Zaczęłam czytać, i teraz nie pozwole zaszczepić nikogo z mojej rodziny. Pisanie więc przez jakiegoś domorosłego autoryteta, że jestem rodzicem, który nie jest w stanie zapewnić dziecku należytej opieki obraża mnie. Białaczka, nowotwory, alergie, autyzm, wszystko to po szczepieniach. Żałuje tylko, że tak późno to do mnie dotarło. Prawdziwa troska o dziecko, to nie pozwalanie na toksyczne szczepienia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ttt
ttt | ktosik | 2017-07-03 19:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

popieram:_)

Odpowiedz

ktosik
ktosik | 2014-12-15 19:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdzie jest mój komentarz?

Odpowiedz

jamama
jamama | 2014-12-15 19:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

''Nie poddawanie dzieci szczepieniom obowiązkowym jest łamaniem prawa obowiązującego w Polsce. Warto pamiętać, że oprócz szczepień obowiązkowych są też szczepienia zalecane.'' Rozpowszechnianie nie prawdy na temat prawa i obowiązku szczepień jest również łamaniem prawa obowiązującego w Polsce.

Odpowiedz

patologiczna ekomama
patologiczna ekomama | 2014-12-15 19:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ale brednie :) Szkoda tego komentować.

Odpowiedz

Babcia M
Babcia M | 2014-09-04 20:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Droga Pani. Proszę sprawdzić na oficjalnych stronach WHO, że najczęściej chorują dzieci w USA, gdzie jest najwięcej szczepień i najwyższa wyszczepialność :-) Nota bene, nie szczepią tam BCG uważając, że to szczepionka nieefektywna. I proszę wybaczyć mi ostre słowa,ale pisząc o czarnej ospie należało się trochę doedukować. Szczepieni byliśmy (i to nie wszyscy, bo w skali kraju 8,2 mln osób) tylko raz w 1963 roku, kiedy to po "przywleczeniu"choroby przez powracającego z Indii mężczyznę - zachorowało 99 osób z czego 7 zmarło (4 z nich to personel medyczny). Wiem, pamiętam. Mam charakterystyczny ślad. Zaszczepienie dzieci nie "daje gwarancji usunięcia drobnoustroju", bo np na krztusiec chorują najczęściej (i są "roznosicielami") ludzie starsi. Patrz - roczne raporty GUS. A jeśli chodzi o sposoby pozbycia się zagrożenia? Cóż. Ostatnio w TV wypowiadał się jeden z odkrywców wirusa Ebola. Powiedział, ze walka z tym wirusem jest bardzo prosta i bardzo tania. Wystarczy "czysta woda, mydło, lateksowe rękawiczki i izolacja chorych." :-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

rudoslava
rudoslava | Babcia M | 2014-12-15 21:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadza się. A rdzenni Afrykańczycy dobrze wiedzą,że Ebola jest wyleczalna... Duże dawki wit. C , czysta woda pitna i nawadnianie, ewentualnie transfuzja... Ale nie najlepiej siać panikę , rozpowszechniać nieprawdę tendencyjnymi, fałszywymi filmami z dalekiego kontynentu jak to czarni padają jak muchy tysiącami... A wszystko to by napchać kabzy i zarobić na szczepionkach...

Odpowiedz

AB
AB | 2014-05-07 20:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

artykuł jest conajmniej arogancki, wpis typu dzieci nie szczepią
- rodzice, którzy mają tzw. ekologiczny pogląd na temat szczepień
- rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić dzieciom wystarczającej opieki
jest conajmniej nieprawdziwy. Nieszczepiliśmy dziecka z powodów zdrowotnych, nieodpowiedniego podejścia lekarzy do szczepień, traktowania pacjentów jak intruzów nie jak partnerów do rozmowy i dyskusji a przede wszystkim skład szczepionek- rteć w dawce przekraczającej kilka razy dawkę dla osoby dorosłej, niestety ukrytą pod nazwą handlową. a do tego dochodzi bardzo duże ryzyko autyzmu. Czy przypadkiem nie czystość i rozwój cywilazycyjny zahamowały choroby przeciw którym się szczepimy, przeczytajcie artykuł na onecie o zagrożeniu ze strony chorobyHeinego-Medina, zagrożone są kraje gdzie warunki sanitarne z pewnością odbiegają od przyjętych standardów

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

CD
CD | AB | 2014-08-17 09:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autyzm nie ma związku ze szczepieniami geniuszu. A to że nie ma epidemii wśród dzieci, to tylko i wyłącznie zasługa mądrzejszych rodziców od Ciebie, którzy cenią sobie zdrowie własnych dzieci i szczepią je.

Odpowiedz

ktosik
ktosik | CD | 2014-12-15 20:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autyzm jest skutkiem szczepienia, tak jak białaczka alergie i nowtwory u dzieci, nie mówiąc juz o innych chorobach geniuszu. Zanim cos napiszesz to liźnij troche fachowej wiedzy. Problemem geniuszu jest to, że dzieci nieszczepione, które zarażaja się od dzieci szczepionych, bo to właśnie te szczepione są nosicielami chorób geniuszu. Co za bezczelność wypowiadać się, nie mając o tym żadnego pojęcia.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?