Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Oryginalne? Tradycyjne? Jak dobrze wybrać imię dla dziecka?

| aktualizacja: 21.01.2016 | 88
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(20)
dziecko przed narodzinami
fot. Fotolia
Imię, jakie nadasz swojemu dziecku, wpłynie na jego osobowość i poczucie wartości. Może też wpływać na to, gdzie dziecko będzie pracować w dorosłym życiu. Wiesz o tym? Przeczytaj, zanim zaczniesz wertować kalendarze.

Dla dziecka jego imię jest jednym z pierwszych usłyszanych słów. Już pięciomiesięczne niemowlę rozpoznaje jego brzmienie. Słucha go chętniej niż innych słów i lepiej zapamiętuje wyrazy następujące po nim. Co więcej, udowodniono, że imię wpływa na rozwój mowy, bo im częściej wypowiadasz do dziecka jego imię, tym łatwiej dziecko opanowuje nowe słowa.

Imię przydaje się nie tylko w nauce mowy – przede wszystkim stanowi dla dziecka bardzo ważny element budowania własnej tożsamości. Na pytanie: „Kim jesteś?” kilkulatek zwykle odpowiada swoim imieniem (a nie mówi np.: jestem chłopcem/dziewczynką/przedszkolakiem, itd.). Uważa, że pozbawiony imienia, nie byłby już sobą.

Zobacz też: Księga imion męskich

Nic zatem dziwnego, że wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja. Zanim ją podejmiesz, dobrze ją przemyśl.
 

Jan albo Brajan – tradycyjne imię dla dziecka kontra oryginalne

Na pozór wydaje się, że każdy z nas nadaje dziecku takie imię, jakie po prostu najbardziej mu się podoba. Nic bardziej mylnego! Dowiedziono, że o wyborze decyduje nie tylko indywidualny gust rodziców, ale też ich społeczne aspiracje oraz oczekiwania wobec potomka. Badania socjologów, J. Gerhardsa i S. Liebersona, wykazały, że imiona idoli popkultury są typowe dla warstw niższych. Rodzice wykształceni unikają ich, ponieważ pragną podkreślić swą wyższą pozycję. Jak zauważa psycholog dr Krystyna Doroszewicz, która w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie prowadzi badania nad imionami, w Polsce takie trendy też są widoczne.

Wśród warstw artystycznych i inteligencji rozpowszechniły się imiona tradycyjne Zosia, Franio, Marysia. Mają one prawdopodobnie uwidocznić związki rodziców z kulturą oraz podkreślić ich niezależność od serialowych mód i popularnych trendów. Widoczny jest także drugi nurt: nadawania imion brzmiących egzotycznie lub noszonych przez postaci z telewizji: Sandra, Pascal, Olivier. Rodzice, którzy tak nazywają swe dzieci, być może pragną dla nich takiego samego życia: egzotycznego, lepszego, życia gwiazd ekranu. Argumentują często że takie imię zapewni ich dziecku lepszy start życiowy.

Co ciekawe, imiona oryginalne i rzadkie częściej otrzymują dziewczynki. Widocznie imię dla chłopca ma być wedle rodziców wyrazem trwałości rodziny i kontynuacją tradycji, a dla dziewczynki – pełni raczej funkcję ozdobnika, dekoracji uatrakcyjniającej małą kobietkę. Czyżby nawet tu dawały o sobie znać stereotypy z cyklu: płeć a wychowanie?
 

Stefan, syn Stefana – imię dla dziecka może świadczyć o historii rodziny

Imię czasem traktowane jest jak prognoza na przyszłość. Te kojarzące się z postaciami historycznymi, słynnymi artystami, wodzami lub świętymi mogą świadczyć o, czasem nieuświadomionym, pragnieniu rodziców, by ich dziecko w przyszłości cieszyło się równie wielkim autorytetem, by wiele osiągnęło. Podobnie bywa z przekazywaniem imienia z ojca na syna. Można zaryzykować stwierdzenie, że własne imię nadane dziecku świadczy o dumie z własnego rodu, o wysokim mniemaniu na temat własnej osoby, zadowoleniu z siebie i swoich osiągnięć: „Jeśli moje dziecko pójdzie tą samą drogą co ja – będę zadowolony”.

To musisz wiedzieć: 8 niezbędnych formalności po porodzie


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (88)
avatar

.
. | 2016-03-14 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

.

Odpowiedz

gość
gość | 2015-01-13 16:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Michał

Odpowiedz

polpot
polpot | 2014-11-18 14:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jadwiga

Odpowiedz

Nika
Nika | 2014-05-17 13:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie będzie Sulimira lub Eliza. Nie możemy sie zdecydować.

Odpowiedz

Anett
Anett | 2014-05-14 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moja córa Blanka

Odpowiedz

Asia
Asia | 2014-04-10 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój mąż uparł się na Radka, mi bardziej podobało się imię Daniel, ale ustąpiłam i tak w sierpniu urodzi się mały Radziu:) Jeśli będę miała kiedyś còrkę będzie Malwina Monika.

Odpowiedz

Lorne
Lorne | 2014-01-30 16:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My jeszcze nie znamy płci maleństwa ale co do imienia dla dziewczynki jesteśmy zgodni: Aleksandra, a dla chłopca podobają mi się Piotr albo Karol, ale mój mąż nie jest przekonany i podsuwa strasznie dziwaczne pomysły ;)

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2013-02-23 22:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja mlodsza corka to Sara, starsza Hania

Odpowiedz

rws25
rws25 | 2013-02-01 22:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia ma 4 latka ma na imię Oliwia.

Odpowiedz

Mariola
Mariola | 2013-01-25 17:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma na imię Igor jeśli miała bym mieć drugie dziecko to chłopiec miał by na imię Mikołaj a dziewczynka Kinga
Jestem za imionami nie przesadnie dziwnymi ale też nie ciągle nadawanymi jak Paweł czy Julka

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?