Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Imię dla ciebie czy dla dziecka?

| aktualizacja: 05.10.2015 | 7

Każdy chce wybrać najpiękniejsze imię dla dziecka, ale udaje się to tylko niektórym. To, co podoba się tobie, nie musi podobać się maluchowi. Możesz zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, biorąc pod uwagę kilka spraw.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta w ciąży, ruchy dziecka w ciąży, ruchy dziecka w brzuchu, tata
Imię jest słowem, które twoje dziecko będzie słyszeć najczęściej. Stanie się też w pewnym sensie jego wizytówką. Nic dziwnego, że podjęcie decyzji o jego wyborze wzbudza spore emocje. Zobacz, jakie są trendy w nadawaniu imion i jak mogą one wpłynąć na życie malucha.

Oryginalne
Któż by nie chciał, by jego dziecko było niepowtarzalne? Wielu. Niektórzy decydują się, by tę niepowtarzalność podkreślić imieniem. Zwykle jednak dzieje się tak, że maluchy wolą nosić podobne imiona jak koledzy. Jedyna Pamela w przedszkolu może zazdrościć Julkom i Marysiom, które łączy nie tylko przyjaźń, ale i wspólne imię. Natomiast z małego Gromosława koledzy mogą się śmiać.
Warto wiedzieć: Wybierając rzadkie imię, możesz narazić się na podejrzenia, że rekompensujesz sobie swoje niepowodzenia życiowe albo próbujesz poprawić wizerunek. Wiele osób szuka też imienia, które w ich mniemaniu pasuje do wysokiego statusu rodziny, podkreśla jej zamożność i wpływy w środowisku.

Dla juniora
Czasem rodzice, zamiast szukać imienia dla dziecka, przekazują mu własne. I tak w domu jest dwóch Tomaszów: senior i junior. Tatuś, trzymając malucha na rękach, jest dumny i szczęśliwy, że urodziła się jego mała kopia.
Warto wiedzieć: To, co cieszy tatę, dla syna może być jednak ciężarem na całe życie. Otrzymał bowiem wyraźny komunikat: nosisz imię ojca, musisz więc być taki sam jak on, wspaniały i mądry. Tymczasem mały Tomek, gdy dorośnie, chce żyć na własny rachunek, zachowując swoją niepowtarzalność i indywidualność.

Po dziadku
Od kilkunastu lat trwa moda na stare imiona – Julka, Jaś, Franek, Zosia – takie imiona mają dziś dzieci niemal w każdym przedszkolu. Ten trend wpisuje się też w schemat nawiązania do wspaniałych przodków.
Warto wiedzieć: Nie ma problemu, jeśli wybierasz imię dla dziecka, kierując się tylko własnym gustem. Jeśli jednak chcesz nawiązać do wspaniałej prababci, która zginęła bohaterską śmiercią w powstaniu, albo pradziadka, który bronił polskości Poznania, dziecko może zacząć się do nich porównywać i czuć, że musi sprostać ich legendzie.

Tak jak w filmie
Aż 2,1 proc. dziewczynek w Warszawie nosi imię Amelia (Ewa ma tylko 0,5 proc.), a na drugie miejsce wysunęła się Maja. Do popularności obu przyczyniają się kino i telewizja (francuski film „Amelia” i polski serial „Majka”).
Warto wiedzieć: Nadawanie imion pod wpływem sympatii do filmowych bohaterów nie musi być szkodliwe, jeśli imię jest znane w naszym kręgu kulturowym. Mogą coś o tym powiedzieć polskie Izaury, które otrzymały imię po bohaterce znanego przed laty brazylijskiego serialu.

Tak jak wszyscy
W pewnych okresach niektóre imiona stają się bardzo popularne – nagle rodzą się Zuzanny i Helenki, a wielu chłopców dostaje na imię Jakub czy Tymoteusz. Imiona znane wcześniej na wsi stają się modne w miastach, gdzie brzmią niezwykle, np. Bartosz, albo wracają imiona dawne, np. Emilia, Antonina.
Warto wiedzieć: Nadawanie dzieciom aktualnie modnych imion wiąże się wbrew pozorom z dążeniem rodziców do oryginalności i niepowtarzalności.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Gromek
Gromek | 2015-01-24 05:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój syn ma na imię Gromosław (Gromek, GromuŚ). I powiem wam, że wróże temu imieniu przyszłość. Za kilka lat będzie to jedno z najpopularniejszych imion.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

GROMOSŁAW
GROMOSŁAW | Gromek | 2017-02-03 10:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn też ma na imię Gromosław. Z początku oczywiście rodzina była w szoku co ja to wymyśliłam, ale się przyzwyczaili i nie wyobrażają sobie teraz innego imienia dla mojeg syna. A zdrobniale mówimy so niego Gromuś, Gromek, Gromuniek.

Odpowiedz

Ma
Ma | Gromek | 2017-02-24 23:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój też ma tak naprawdę imię jest piękne jak on pozdrawiamy

Odpowiedz

Ma
Ma | Ma | 2017-02-24 23:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na imię (poprawka )

Odpowiedz

Ma
Ma | Ma | 2017-02-24 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój G jest rocznik 2014 a wasi synowie? Może założymy klub Gromkow? ☺

Odpowiedz

gosia23
gosia23 | 2010-09-22 15:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ufff... na szczęście nie ma imienia mojej córeczki w spisie najpopularniejszych :) Już sobie wyobrażam tę sytuację: wołam do córeczki "Juleczko, idziemy do domu", a tam połowa dziewczynek bawiących się w piaskownicy reaguje na to imię.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Honorata
Honorata | gosia23 | 2010-09-22 15:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy Honorata to popularne imię? Bardzo mi się podoba ale nie chcę żeby połowa dzieci w przedszkolu miała imię mojej córki

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?