Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

In vitro w Polsce będzie dostępne tylko dla par

| aktualizacja: 21.08.2015 | 6

Singielki nie będą mogły skorzystać z in vitro w Polsce. W świetle nowej ustawy o leczeniu niepłodności, której zapisy zaczną obowiązywać od listopada 2015 r., metoda in vitro będzie dostępna wyłącznie dla par.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
para, kobieta, mężczyzna, miłość, serce, dłonie, in vitro w Polsce
fot. Fotolia
Już za kilka miesięcy singielki nie będą mogły korzystać z zabiegu in vitro w Polsce. Jest to zatem ostatni moment dla samotnych kobiet, które chcą mieć dziecko z nasieniem od anonimowego dawcy.

Zasady korzystania z in vitro

Ustawa o leczeniu in vitro uwzględnia dyrektywy Unii Europejskiej, którym podlegają wszystkie kraje członkowskie. Jednak przepisy w poszczególnych państwach różnią się w niektórych kwestiach, m.in. ograniczeń dla osób podchodzących do leczenia in vitro. W Polsce, podobnie jak w Austrii, Włoszech czy Szwecji z leczenia metodą in vitro nie będą mogły skorzystać niepłodne singielki.

- Do tej pory do naszych klinik zgłaszało się wiele samotnych kobiet, które nie mogły zajść w ciążę z różnych przyczyn medycznych. Do zapłodnienia in vitro wykorzystywane było nasienie dawcy z banku nasienia. Czasami nie miały własnych komórek jajowych, dlatego decydowały się na in vitro z komórką adoptowaną od anonimowej dawczyni i nasieniem od anonimowego dawcy – mówi lek. med. Robert Gizler, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu. In vitro dla singielek możliwe jest m.in. w Danii, Holandii, Grecji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Zobacz: Kto nie może skorzystać z in vitro w ramach refundacji

In vitro nie tylko dla małżeństw

Para podchodząca do in vitro może być w związku nieformalnym, jednak ustawa mówi o tym, że partner wyrażając zgodę na in vitro, staje się według prawa ojcem dziecka. Niezależnie od tego, czy nasienie do in vitro pochodzi od mężczyzny, którego kobieta wskaże jako swojego partnera, czy od dawcy – z banku nasienia, to zawsze partner uznawany jest przez prawo za ojca.

Zgodnie z ustawą, leczenie niepłodności metodą in vitro będzie możliwe w przypadku małżeństw i par w związkach nieformalnych, po wyczerpaniu innych metod leczenia. Będzie można je podjąć nie wcześniej niż po roku bezskutecznych starań o dziecko. Wyjątkiem będą sytuacje, w których wiadomo, że inne metody niż in vitro nie mają szansy powodzenia.

Co z kobietami, które już zamroziły komórki jajowe?

Wbrew powszechnej opinii, że prawo nie działa wstecz, samotne kobiety, które zamroziły wcześniej swoje komórki jajowe m.in. dlatego że chorowały na nowotwór, również nie będą mogły skorzystać z in vitro. Według prawa będą mogły wykorzystać komórki rozrodcze w przypadku, gdy znajdą partnera, który formalnie będzie ojcem dziecka.
– Informujemy o tym nasze pacjentki, mając na uwadze ich dobro. Nie chcemy by były zaskoczone nowymi przepisami – dodaje Robert Gizler z kliniki InviMed we Wrocławiu.
 
 Czytaj w Polki.pl: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o in vitro
lek. med. Robert Gizler konsultacja: lek. med. Robert Gizler
specjalista ginekolog położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Asia
Asia | 2015-10-21 22:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z Luizą. Kobiety, który swoje komórki zamroziły wcześniej, powinny móc je wykorzystać na starych zasadach. Prawo nie może działać wstecz, ktoś chyba o tym zapomniał.

Odpowiedz

agnieszka
agnieszka | 2015-09-30 08:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem jedną z osób, które właśnie zostały postawione pod ścianą..Na szczęście moja klinika zadzwoniła do mnie odpowiednio wcześnie i wykonałam in-vitro trochę wcześniej niż planowałam...Na razie wszystko jest dobrze..i mam nadzieję, że tak będzie do końca.

Odpowiedz

ula
ula | 2015-09-27 18:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tej ustawy to zapraszam na webinarium organizowane przez klinikę InviMed 7 października o godzinie 18.00. Gościem spotkania będzie Anna Krawczak ze Stowarzyszenia Nasz-Bocian.
invimed-webinarium.gr8.com/

Odpowiedz

Dan
Dan | 2015-08-21 16:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I to ma być wolnośc?

Odpowiedz

Moni
Moni | 2015-08-21 11:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobrze, że nie trzeba być małżeństwem. Bo nie chciałabym iść do ołtarza tylko z powodu in vitro

Odpowiedz

Luiza
Luiza | 2015-08-21 11:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To nie jest w porządku, że kobieta, która przed leczeniem onkologicznym zamroziła swoje komórki, teraz (po leczeniu) musi jeszcze znaleźć partnera, żeby móc skorzystać ze swoich komórek. Jeśli ma dość sił i funduszy, by wychować dziecko to czemu rozpaczliwie ma szukać ojca?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?