Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co może zwiększyć skuteczność in vitro?

| aktualizacja: 04.08.2017 | 1

Dzięki najnowszej technologii można obserwować zarodek od chwili poczęcia aż momentu wszczepienia go do organizmu kobiety. I nie trzeba już przy tym wyjmować go z inkubatora!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
in vitro, zapłodnienie, sztuczne zapłodnienie
fot. Fotolia
Standardowe procedury in vitro polegają na przechowywaniu zarodków w inkubatorach, które zapewniają im optymalną temperaturę, wilgotność i skład atmosfery. W trakcie jej trwania embriolog przynajmniej raz dziennie obserwuje zapłodnione komórki pod mikroskopem w celu oceny ich rozwoju i potencjału. Wyselekcjonowanie odpowiedniego zarodka do transferu jest kluczowe do powodzenia procedury in vitro. Jednak proces obserwacji wiąże się z wyjęciem zarodka z inkubatora narażając go na zmiany temperatury, działanie powietrza oraz światło, które mogą mieć na niego negatywny wpływ. Ogranicza to częstość wykonywania obserwacji, co staje głównym utrudnieniem w precyzyjnej ocenie potencjału zarodków.

Przeczytaj więcej o refundacji kosztów in vitro

Obserwacja rozwoju zarodka w inkubatorze

Wykorzystanie embrioskopu w procedurze zapłodnienia in vitro może zwiększyć jego skuteczność nawet o 10%. Innowacyjna amerykańska technologia jest już dostępna w Polsce. Embrioskop to nowoczesny inkubator zarodków, wyposażony w zintegrowane, specjalistyczne kamery, umożliwiające ciągły monitoring zapłodnionych komórek. Pozwala to na kompleksową ocenę potencjału i rozwoju zarodków w czasie inkubacji przed transferem do macicy, bez narażania ich na działanie czynników zewnętrznych.

Czytaj więcej o metodzie in vitro: na świat przyszedł noworodek z idealnymi genami
 
"Dzięki zastosowaniu embrioskopu możliwa jest dokładniejsza i bezpieczniejsza ocena oraz wybór najlepiej rokujących zarodków do transferu. Pozwala to na znaczne zwiększenie skuteczności zabiegu zapłodnienia in vitro" – wyjaśnia dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki "Bocian" w Białymstoku.
 

Pierwsze zdjęcia zarodka

Po umieszczeniu zapłodnionych komórek w embrioskopie, urządzenie wykonuje w sposób ciągły i automatyczny zdjęcia poszczególnych oocytów, zygot oraz zarodków z częstotliwością ok. 15 minut. System jest nieustannie kontrolowany przez komputer, gdzie zbierane są pliki ze zdjęciami. Embriolog obserwuje jedynie film poklatkowy złożony z sekwencji obrazów w komputerze. Na podstawie jego analizy ocenia aktualne cechy i tempo rozwoju zarodka, dynamikę podziałów komórkowych oraz czas ich trwania. Zastosowanie tego typu obserwacji jest pomocne w każdym przypadku, ze szczególnym naciskiem na pary, u których zapładniana jest większa ilość komórek, a ich inkubacja trwa do 5 dni (stadium blastocysty). Taki film przedstawiający najwcześniejszy etap rozwoju dziecka to dla rodziców wyjątkowa pamiątka.

Który to tydzień? Oblicz to w kalkulatorze ciąży.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Aga_38
Aga_38 | 2014-01-24 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy taki embrioskop jest już dostępny we wszystkich klinikach in-vitro? Każdy może mieć taki filmik?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?