Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kobiece sprawy: infekcje

| aktualizacja: 02.06.2017 | 5

Czy niewielki dyskomfort, jaki odczuwa się w okolicach intymnych, to już powód do wizyty u ginekologa, czy też dolegliwość, którą po prostu trzeba przeczekać. Pytamy o to ginekologa.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Kobieta,
fot. © Piotr Marcinski - Fotolia.com

Jak przerwać błędne koło nawracających infekcji pochwy, które pojawiają się mimo specjalistycznego leczenia. O to i o kilka jeszcze innych spraw zapytaliśmy Jacka Tulimowskiego, lekarza ginekologa.

Jak odróżnić niegroźną infekcję od takiej, która wymaga konsultacji u lekarza?

Samodzielnie jest to prawie niemożliwe. Z reguły każda infekcja pochwy zaczyna się podobnymi objawami, takimi jak:
  • świąd
  • ból
  • obrzęk
  • zaczerwienienie
  • nieprawidłowa wydzielina z pochwy
Dlatego bardzo trudno zorientować się, jaka jest jej przyczyna infekcji pochwy i jakiego leczenia wymaga. Oczywiście w początkowej fazie, tuż po pojawieniu się pierwszych symptomów, można zastosować leki dostępne bez recepty (Lactovaginal, Floragyn, Lacibios Femina). Należy jednak pamiętać, że jeśli po dwóch–trzech dniach leczenia nie nastąpi poprawa, należy koniecznie udać się do lekarza ginekologa w celu ustalenia przyczyny infekcji i odpowiedniego leczenia (sprawdź, jak wzmocnić intymną ochronę, czytaj: zanim rozwinie się infekcja).

Kiedy terapia powinna obejmować także partnera?

Właściwie zawsze. Większość infekcji ginekologicznych jest przenoszona poprzez kontakty seksualne, a więc ryzyko wzajemnego zarażania się partnerów jest bardzo duże. Stosowanie terapii tylko u kobiety może skutkować powstaniem infekcji o charakterze przewlekłym. A te są znacznie trudniejsze do wyleczenia.
Dlatego zawsze pacjentka, u której zdiagnozowano infekcję, powinna poprosić ginekologa o leki także dla swojego partnera. To nie tylko szansa na szybsze wyleczenie choroby, ale także zmniejszenie ryzyka jej nawrotów.

Nawracające zakażenia to rzeczywiście częsty problem. Jak się ich pozbyć?

Skuteczna terapia polega głównie na rozpoznaniu infekcji i określeniu rodzaju czynnika chorobotwórczego (np. grzyba lub bakterii), który ją wywołał. To pozwala na dobranie metod leczenia o wysokiej skuteczności terapeutycznej i małych objawach ubocznych. Jak już wspominałem, ważne jest również leczenie obojga partnerów.

Czy nawracające infekcje pochwy mogą być przyczyną niepłodności?

Tak, to prawda. Powtarzające się albo nieleczone infekcje mogą powodować niepłodność poprzez powstawanie zrostów w obrębie jajowodów, jamy macicy, a także miednicy małej. Powikłania te znacznie utrudniają, a często nawet uniemożliwiają zapłodnienie.

Dlatego żadnych, nawet pozornie banalnych infekcji intymnych nie wolno lekceważyć. I zawsze należy doleczyć je do końca, czyli przyjąć pełną dawkę leków przepisanych przez lekarza. Najlepiej byłoby oczywiście po skończonej terapii pójść do ginekologa na wizytę kontrolną, która dałaby pewność, że po infekcji nie ma już śladu.

Sprawdź:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

kasia
kasia | 2016-06-30 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też się zdecydowałam na to, żeby brać lacibios femina, bo niestety często mam infekcje intymne, a nie przepadam za tymi dopochwowymi probiotykami. Lacibios działa tak samo skutecznie, a nie mam całego tego bałaganu z aplikacją, brudzeniem bielizny, itp

Odpowiedz

habala
habala | 2016-03-25 17:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zdecydowanie nie wyobrażam sobie leczenia infekcji intymnych domowymi sposobami, jak poczytałam jak to wygląda. O wiele prościej przecież jest wziąć dobry probiotyk dla kobiet, który sobie poradzi z infekcją szybko i skutecznie. Ja w takich sytuacjach, ale też profilaktycznie często biorę doustny lacibios femina i odpukać nie mam większych problemów intymnych

Odpowiedz

destination
destination | 2015-07-19 16:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

o nie, żadnych domowych sposobów, nie tędy droga. Niektóre są przerażające, a nie koniecznie skuteczne, dla mnie zawsze najlepszym środkiem na intymne dolegliwości był lactovaginal.

Odpowiedz

agusia
agusia | 2015-06-15 17:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z każdą infekcją idę do lekarza, kiedyś zwlekałam, próbowałam nasiadówek z kory dębu, maści ale nic nie pomagało na dłużej. Dopiero leki od ginekologa, leczenie partnera i probiotyk dopochwowy invag pomogły mi pozbyć się infekcji. Zrezygnowałam również na jakiś czas ze słodyczy.

Odpowiedz

magdaabiofem
magdaabiofem | 2013-06-17 22:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z tym, że samodzielna ocena infekcji jest bardzo trudna, a tym bardziej leczenie. Na własną rękę można kupić preparat, który zmniejszy objawy i zahamuje dalszy rozwój infekcji, ale właściwe leczenie zawsze powinno odbywać się pod okiem lekarza.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?