Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ten błąd popełnia wielu rodziców. Dlaczego się o nim nie mówi?!

| aktualizacja: 20.02.2017 | 6

Podczas inhalacji wziewnej sterydami należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dlaczego lekarze i farmaceuci nie mówią o tym rodzicom?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
Błąd, który przy inhalacji popełnia większość rodziców
fot. Fotolia
Lekarze coraz częściej przepisują sterydy wziewne, które mają pomóc dzieciom w walce z infekcjami. Niestety, lekarze i farmaceuci nie zawsze informują, by po inhalacji wypłukać jamę ustną. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy inhalacji!

Przepłukuj jamę ustną po inhalacji

Po każdej inhalacji wziewnej sterydami (takimi jak Pulmicort, Flixotide, Nebbud, Benodil, Budezonid) należy dokładnie wypłukać usta i umyć zęby. Maluchom, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie, można podać coś do picia, jednak jest to ostateczność. Wskazane jest również przemycie skóry wokół ust i twarzy i nawilżenie jej kremem dla dzieci lub olejem kokosowym, aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom.

Dlaczego płukanie ust po inhalacji jest tak ważne? Sterydy wziewne mogą powodować grzybicę jamy ustnej i gardła. Podczas inhalacji reszki leku osadzają się na błonach śluzowych. Glikokortykosteroidy obniżają odporność organizmu, przez co w miejscach, w których są stosowane, może dojść do zakażeń. Tym samym produkt, który leczy, może jednocześnie przyczyniać się do rozwoju innej choroby. Przepłukanie ust po inhalacji zmniejsza ryzyko nie tylko grzybicy, ale również podrażnienia gardła, kaszlu czy chrypki.

Uwaga! Pamiętaj, by przed inhalacją dokładnie zapoznać się z treścią ulotki.

Czytaj także: Katar i kaszel: infekcja czy alergia?

Źródło: zapytaj-farmaceute.blogspot.com, lekinacodzien.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

mlsp
mlsp | 2017-02-22 20:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

skad takie bzdurne informacje ze farmaceuci i lekarze nie informuja o tym....co to za pismak napisal?????

Odpowiedz

Gv
Gv | 2017-02-22 15:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lekarz i farmaceuta mi o tym mówili, a po za tym jest też o tym mowa w ulotkach...

Odpowiedz

MłodaMama24
MłodaMama24 | 2017-02-22 15:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek na SOR miał robione inhalacje. Przyjechaliśmy z podejrzeniem zapalenie płuc, zrobiono RTG i potwierdziła się diagnoza. Dostał zastrzyk i miał zrobione inhalację, po tym odesłano nas do domu, bo brakowało miejsc w szpitalu (synek miał wtedy 9 miesięcy). Nikt nam wtedy nie powiedział, że należy umyć buzię i jamę ustną dziecka. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z inhalacjami, więc nie wiedziałam, że tak trzeba. Szpital olał sprawę poinformowania nas o czymś takim.

Odpowiedz

Mi
Mi | 2017-02-22 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie ulotki trzeba czytac.

Odpowiedz

mama
mama | 2017-02-20 22:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każdy rodzic, który troszczy się o własne dziecko, przed podaniem każdego leku przeczyta ulotkę. W każdej ulotce napisane jest, żeby po inhalacji przepłukać jamę ustną lub ew.umyć dziecku zęby. Ani lekarz ani farmaceuta nie musi o tym informować. Od tego jest ulotka, której niestety rodzice NIE CZYTAJĄ, bo z reguły wiedzą lepiej, albo poprostu im się nie chce.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anita
Anita | mama | 2017-02-22 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zgodzę się, lekarz ma obowiązek przekazać każdą informację. Z pani rozumowania wynika, że dawkowania leku też nie musi podawać bo taka informacja jest w ulotce.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?