Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

ABC zapłodnienia in vitro, ICSI, inseminacji

| aktualizacja: 13.08.2014 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
Niepłodność to nie jest wyrok, są metody na jej leczenie
Na czym polega zapłodnienie in vitro, mikroiniekcja plemnika i inseminacja domaciczna? Sprawdź, czym różnią się te metody sztucznego zapłodnienia.
In vitro, ICSI (mikroiniekcja plemnika) i inseminacja domaciczna – techniki te pozwalają osiągnąć upragnione potomstwo ponad 60 proc. par. Dr Sławomir Sobkiewicz z łódzkiej kliniki Salve Medica, która specjalizujące się w leczeniu niepłodności przypomina, że czasami wymaga to jednak cierpliwości i odporności na niepowodzenia. Obecnie po 27 latach od urodzenia pierwszego dziecka (12 listopada 1987 r.) metodą in vitro skuteczność tej metody wzrosła od 2–3 proc. do około 50–60 proc. w cyklach skumulowanych (cykle ze świeżymi zarodkami i zarodkami mrożonymi).

ZOBACZ TEŻ: kto nie może skorzystać z in vitro w ramach refundacji

Zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, jest to proces złożony, rozpoczynający się stymulacją hormonalną kobiety, poprzez punktację (pobranie komórek jajowych) i zapłodnienie uzyskanych komórek w warunkach laboratoryjnych, a kończąc na transferze zarodków do jamy macicy.
  • Stymulacja hormonalna ma za zadanie uzyskanie większej ilości pęcherzyków jajnikowych z komórkami jajowymi. Rozpoczyna się w drugiej połowie cyklu poprzedzającego procedurę pobrania komórek i transferu zarodków. Początkowo pacjentka przyjmuje hormony, które zahamują wzrost pęcherzyków jajnikowych. Właściwa hormonalna stymulacja pęcherzyków, w których są obecne komórki jajowe, rozpoczyna się w pierwszych dniach kolejnego cyklu. Proces stymulacji jest monitorowany przez cały czas jego trwania w badaniach USG.
  • Pobranie komórek jajowych – robi się to, gdy pęcherzyki osiągną właściwe rozmiary. Zabieg ten trwa zaledwie kilka minut i odbywa się w znieczuleniu. Lekarz nakłuwa jajniki przez pochwę i cienką igła pobiera płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. W chwilę później embriolog w laboratorium in vitro odnajduje obecne w płynie pęcherzykowym oocyty i przenosi je w specjalnych pożywkach do inkubatora.
  • Pozyskanie najlepszych plemników z nasienia mężczyzny. Wyselekcjonowane plemniki dodaje się do wcześniej pobranych komórek jajowych. Całość umieszcza się ponownie w inkubatorze.
  • Ocena zapłodnienia komórek i procesu ich dalszego rozwoju. Zwykle do macicy przenosi się dwa–trzy zarodki. Zdarza się, że w procesie stymulacji i późniejszego zapłodnienia powstanie większa ilość zarodków. Mogą one zostać zamrożone i wykorzystane w późniejszym okresie, zwiększając skuteczność metody in vitro w przeliczeniu na jeden cykl do ponad 50–60 proc..
ZOBACZ TEŻ: In vitro – pierwszy noworodek z "idealnymi genami"

Zapłodnienie ICSI

Inną metodą pomocną w zapobieganiu niepłodności jest ICSI, czyli zastosowanie mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej. To procedura bardzo pomocna w przypadku, kiedy u mężczyzny odnotowuje się bardzo słabe parametry nasienia, ponieważ wymaga tylko kilku plemników, tyle ile uzyskano komórek jajowych.

ICSI ponadto umożliwia wyeliminowanie części przyczyn niepłodności związanych z nieprawidłową budową komórek jajowych. Polega ona na bezpośrednim podaniu plemnika do komórki jajowej. Pozostałe etapy tej procedury (stymulacja, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy) są identyczne jak przypadku in vitro.

Inseminacja domaciczna

Najprostszą metodą wspomaganego rozrodu jest inseminacja, czyli podawanie za pośrednictwem cieniutkiego cewnika wybranych i odpowiednio przygotowanych plemników do jamy macicy. Ten sposób umożliwia ominięcie bariery śluzu szyjkowego i znajdujących się w nim czynników, które w niektórych przypadkach mogą powodować uszkodzenie plemników.

ZOBACZ TEŻ: jakie mogą być problemy z poczęciem


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

człowiek
człowiek | 2014-02-18 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Natrafiłem na wzmiankę o dr. S. Sobkiewiczu i nadal pamiętam jego podejście do pacjentów... w każdej Biedronce jest bardziej ludzka obsługa...My z Żoną wspominamy tą klinikę bardzo żle.

Odpowiedz

karakan
karakan | 2010-11-10 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po udanym in vitro odstąpię Puregon 300 i 900 (fabrycznie nowe) data ważności 02.2011
Proszę o kontakt mailowy

Odpowiedz

Eleida
Eleida | 2010-02-18 18:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cieszę się, że zamieściliście ten artykuł. Mam duże problemy z zajściem w ciążę, choć od dawna się o nią z mężem staramy. W przyszłym tygodniu jestem zapisana do invicty na pierwszą konsultację z lekarzem, ale wasz prosty i przejrzysty artykuł dał mi jakiekolwiek pojęcie o tym, co może mnie czekać...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

k
k | Eleida | 2010-02-28 09:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem właśnie po transferze... Czyli przeniesieniu zarodków do macicy... cieszę się bardzo, że udało nam się... chociaż to jeszcze nie koniec... bardzo liczę na to, że uda się zagnieździć zarodkom w macicy...
Wcześniej przeszliśmy z mężem 5 inseminacji i nie był to dobry czas w moim życiu, szczególnie moment kiedy dowiedziałam się od lekarza, że nie ma sensu próbować tej metody więcej...
Dla mnie najważniejsze jest to, że mamy wspaniałą opiekę kliniki i lekarza. Momentami to Oni są większymi optymistami niż my...
To co ważne - in vitro nie jest tanie, ale z drugiej strony dla tych wszystkich, którzy pragną potomstwa - jest wszystkim!

Odpowiedz

anna
anna | Eleida | 2017-02-12 17:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam...czy już powiodło się Pani?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?