Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

9. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku

| 14.03.2015, aktualizacja: 29.01.2016 | 1

Niemowlę w 9. miesiącu coraz chętniej je nowe dania. Widać już, które zupki, dania warzywne i desery lubi. Proponuj dziecku nowe potrawy, by przyzwyczajało się do ich smaku. I powoli ucz dziecko samodzielności.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
Jadłospis 9. miesiąc
fot. Anna Kołacz
W 9. miesiącu dieta malca jest coraz bardziej urozmaicona. Dziecko je coraz więcej, jego dania są mniej rozdrobnione.

Najważniejsze jest mleko

Jeśli karmisz piersią, proponuj dziecku ssanie jeszcze co najmniej 3 razy dziennie. Gdy niemowlę dobrze ssie, te porcje zaspokajają jego zapotrzebowanie na pokarmy mleczne i nie musisz mu już dodatkowo podawać mleka dla niemowląt.
Jeżeli jednak czujesz, że dziecko ssie rzadko i niezbyt chętnie, do niektórych potraw możesz dodawać mleko modyfikowane (skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem). W przypadku alergika skontaktuj się  lekarzem, by ustalić, czy powinien dodatkowo pić którąś z mieszanek mlekozastępczych.
Dziecku odżywianemu sztucznie na śniadanie i kolację zaproponuj kaszkę na mleku modyfikowanym z dodatkiem owoców lub lane kluski na mleku, a na podwieczorek np. kisiel mleczny z żółtkiem na mleku następnym.
Niezależnie od tego, czy malec jest karmiony piersią, czy mlekiem modyfikowanym, na obiad podaj mu zupę jarzynową lub papkę warzywną z dodatkiem mięsa (około 15 g). Może to być kurczak, indyk, królik, cielęcina lub wołowina, a raz w tygodniu także chuda wieprzowina. Jeżeli dziecko nie jest alergikiem, zupę możesz przygotować razem z mięsem. 1-2 razy w tygodniu mięso zastąp rybą.
Zobacz przepis na:
zupę rybną z ryżem,
zupę brukselkową.

Pamiętaj o podawaniu jajka 3-4 razy w tygodniu (lub samego żółtka).
Zobacz przepis na:
kaszę mannę bananową

Owoce w 9. miesiącu

Nie zawierają wielu kalorii, są za to bardzo dobrym źródłem witamin, zwłaszcza C, dlatego powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie dziecka. Możesz je dodawać do kaszek, kleików, budyniów lub podawać osobno.
Podawaj dziecku różne owoce, najlepiej z naszego klimatu.

Czas na samodzielność

Dziecko jest już na tyle sprawne fizycznie, że warto, by próbowało jeść samo. Posadź je w foteliku do karmienia przy stole i daj do ręki łyżeczkę. Na pewno bardzo chętnie skorzysta z okazji i spróbuje jeść. Oczywiście, musisz je dokarmiać drugą łyżeczką, gdyż samo będzie jadło jeszcze bardzo wolno i zupka czy kaszka szybko wystygną.
W tym okresie dziecko jest zainteresowane światem i wszystkim, co je otacza. Samodzielne jedzenie traktuje trochę  jak zabawę, dlatego robi to bardzo chętnie. Nie zamartwiaj się, że przy tym ubrudzi siebie, stolik i krzesełko. Jeśli będziesz przesadnie dbała o czystość i wyręczała przy karmieniu (bo przecież ono tego jeszcze nie potrafi), potem, gdy zacznie chodzić, będzie go już znacznie trudniej zainteresować jedzeniem. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, załóż dziecku śliniak, na stół połóż ceratę lub zmywalny obrus i daj szansę na samodzielność.

Do diety dziecka w 9. miesiącu życia stopniowo wprowadzaj:

  • nowe warzywa i owoce,
  • nowe gatunki chudego mięsa,
  • nowe gatunki ryb.
Zobacz i wydrukuj jadłospis dla niemowlęcia w 9. miesiącu życia.


Zobacz film: 5 błędów, które najczęściej popełniamy, rozszerzając dietę dziecka - mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka


 

 
dr inż. Anna Stolarczyk konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk
Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?