Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ćwicz mowę dziecka

| aktualizacja: 15.01.2015 | 4

Dziecko rozpoczyna naukę mówienia, zanim powie pierwsze słowo. Możesz mu w tym pomóc, dobierając smoczki, łyżeczki i zabawy. Logopeda radzi, jak pomóc dziecku w nauce mówienia

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
biały nalot na języku
fot. Fotolia
Zanim twój smyk zostanie małą gadułką i zacznie zasypywać cię pytaniami: „A dlaczego?”, „Czemu?”, możesz zadbać o to, by jego narządy mowy rozwijały się prawidłowo. I to już od pierwszych chwil życia maleństwa.

Dlaczego dziecko grucha

Gdy niemowlę ma 2–3 miesiące, zaczyna wydawać przypadkowe dźwięki, np. „gli”, „tli”, „kli”. W ten sposób trenuje narządy mowy (wargi, język, krtań). Głużeniu towarzyszą ruchy ciała, a gruchając, dziecko wyraża zadowolenie.

Czy powtarzać po dziecku gaworzenie

Tak, warto włączać się w „dyskusję” z dzieckiem. Gaworzenie to kolejny etap jego rozwoju (pojawia się około szóstego miesiąca). Niemowlę świadomie bawi się wydawanymi dźwiękami. Słyszymy ciągi sylab: „da-da-da”, „mem-mem”. Dziecko chętnie gaworzy, gdy jest w dobrym nastroju, czuje się bezpiecznie. Dlatego warto zachęcać niemowlaka do zabawy głosem, do śmiechu, chichotania, pisku, naśladowania. To doskonałe ćwiczenia aparatu mowy.

Kiedy dziecko zaczyna mówić i od czego to zależy

Niektóre dzieci już po pierwszych urodzinach mówią: „mama”, „tata”, „baba”. Wymawiają samogłoski: „a”, „o”, „e”, „u”, „i”, „y”, oraz spółgłoski: „p”, „b”, „m”, „d”, „t”, „n”, także zmiękczone, czyli „pi”, „bi”, „mi”. Ważne jest, by rodzice jak najczęściej wymawiali wyraźnie (!) nazwy rzeczy, zjawisk i miejsc, które przyciągną uwagę ciekawego świata malca. Generalnie chłopcy zaczynają mówić nieco później niż dziewczynki. W grupie trzy-, czterolatków, którzy mają opóźniony rozwój mowy na jedną dziewczynkę przypada trzech chłopców. Winne są temu hormony. Wpływają one na to, że struktury mózgowe odpowiedzialne za mowę rozwijają się u chłopców wolniej. Zwykle jedynacy szybciej próbują znaleźć wspólny język z dorosłymi, bo… nie mają innego wyjścia. Natomiast bliźniaki mogą tworzyć własny język, którego nie rozumie nikt poza nimi. Najczęściej zanika on, gdy dzieci zaczynają się kontaktować z rówieśnikami lub częściej przebywają wśród dorosłych, którzy z nimi rozmawiają.

Czy ssanie piersi wpływa na rozwój mowy

Oczywiście. To najlepszy trening języka i warg. Podczas ssania piersi dziecko wykonuje takie same ruchy jak w trakcie mówienia. Jego wargi obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, unosi się jego tylna część do podniebienia miękkiego. Dziecko obniża żuchwę i cofa ją, podnosi i wysuwa ku przodowi. Karmienie piersią nazywamy profilaktyką logopedyczną, bo chroni ono przed wadami zgryzu i wymowy. Podczas karmienia smoczkiem język jest płaski, nie pracuje jego czubek.

Jaki smoczek jest najzdrowszy dla malucha

Jeśli niemożliwe jest karmienie naturalne, trzeba wybrać taki smoczek, który kształtem przypomina brodawkę piersiową. Należy zwrócić uwagę na to, by nie był zbyt miękki, nie miał zbyt dużej dziurki, z której bez wysiłku maluchowi pokarm sam wlewa się do buzi. Lepszy jest smoczek z licznymi małymi otworami.

Polecamy: Czy nasz sposób mówienia wpływa na mowę dziecka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Emilia
Emilia | 2009-08-03 18:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja siostrzenica w pażdzierniku będzie rozpoczynać drugi roczek..Lecz problem tkwi w tym ze nie wymawia normalnie żadnego wyrazu..mówi jedynie tata lecz rozdziela to na sylaby ta-ta i czasami baba. Nic więcej i nie słucha i nie poświęca uwagi gdy się do niej mówi, poprostu nie słucha. Nie da się do niej dotrzeć w rzaden sposób..na wszystko jak reaguje to juz nerwowo..Moja siostra w wieku 5 lat byla leczona na nerwicę, Czy to ma jakiś wpływ na rozwój małej?

Odpowiedz

mika
mika | 2009-06-04 20:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój siedmiomiesięczny synek Jakub miesiąc temu zaczął mówić "mama","baba",a od paru dni doszło "nie".Czy jest gdzieś w Gdańsku placówka,gdzie można sprawdzić IQ takiego maluszka?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

justa
justa | mika | 2015-04-21 19:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może lepiej poradnia psychologiczna dla mamy?

Odpowiedz

geniusz
geniusz | mika | 2017-04-09 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

swoje sprawdz...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?