Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak dbać o nogi podczas ciąży

| aktualizacja: 06.10.2015 | 1

Co prawda ociężałość nóg poczujesz dopiero w drugiej połowie ciąży, zacznij jednak dbać o nie już na samym początku, szczególnie jeśli masz predyspozycje do powstawania żylaków.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, mama, ciąża, nogi
Podczas ciąży to nogi wykonują najcięższą pracę: nie tylko dźwigają coraz większy ciężar, ale usytuowane w nich żyły muszą przetransportować znacznie więcej krwi. Tymczasem krążenie staje się wolniejsze ze względu na ucisk powodowany przez rosnące dziecko.

Zobacz też: Drętwienie rąk w ciąży

Jak zatem dbać o nogi podczas ciąży?


1. Przynajmniej raz dziennie potrzymaj je przez chwilę uniesione do góry albo oparte na poręczy fotela, łóżka itp.

2. Masuj je energicznie kilka razy dziennie, zaczynając od stóp i dochodząc aż do bioder; w ten sposób pobudzisz krążenie. Kończąc kąpiel pod prysznicem, opłucz je strumieniem zimnej wody.

3. Nie wystawiaj nóg na słońce ani nie trzymaj w pobliżu źródła ciepła; nie depiluj też woskiem, gdyż ciepło rozszerza naczynia krwionośne.

4. Codziennie ćwicz (maszeruj, jeźdźij na rowerze, pływaj).

5. Od samego początku ciąży ubieraj się luźno i noś wygodne buty, nawet jeśli nie puchną Ci stopy.

6. Jeśli masz skłonności do żylaków, noś specjalne skarpety (rajstopy).
 

Odżywianie się a żylaki

Stwierdzono, że w wielu plemionach afrykańskich, których posiłki składają się z produktów nieprzetworzonych, żylaki występują stosunkowo rzadko, choć liczba ciąż przypadających na kobietę jest znacznie wyższa niż np. w Europie. To nieodpowiednia dieta jest główną przyczyną powstawania żylaków. Jak wiadomo, ewidentnym objawem niewłaściwego odżywiania się są zaparcia. Z kolei trudności z wypróżnianiem powodują wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, które na skutek uszkodzenia zastawek przenoszone do żył na powierzchni nóg. Mogą temu towarzyszyć skurcze i zatrzymanie płynów.

Dyskutuj na forum: Drętwienie rąk i nóg podczas ciąży »
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Ekspert Diosminex
Ekspert Diosminex | 2015-07-30 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczególnie ważne podczas ciąży jest dobre odżywianie się i uzupełnianie płynów, które pomogą regulować gospodarkę wodną organizmu i pomogą zapobiegać nadmiernemu puchnięciu. Ciąża i poród podnoszą ryzyko występowania niewydolności żylnej i żylaków, jednak zwykle ustępują po krótkim czasie po zakończeniu ciąży. Zwiększa się jednak prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków w podeszłym wieku.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?