Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak dbać o zęby mleczne?

| aktualizacja: 03.09.2015 | 4

Od troski o zęby mleczne zależy m.in. prawidłowy zgryz oraz zdrowie jamy ustnej. I nie chodzi tylko o regularne szczotkowanie, ale i dobre nawyki związane z jedzeniem.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
6304856-683x1024.jpg

1. Nie miksuj, pozwól gryźć i żuć jedzenie.

Odkrawanie skórek od chleba, miksowanie zup na gładki krem, krojenie jabłek na malutkie cząstki – to częste rodzicielskie grzechy przeciwko równym zębom dzieci. Natura po to wyposaża nas w mleczaki jeszcze przed pierwszym rokiem życia, żeby od samego początku z nich korzystać, czyli gryźć.

2. Podawaj do picia wodę.

To ona powinna być podstawowym sposobem zaspokajania pragnienia. Jest najzdrowsza nie tylko dla zębów, ale i dla całego organizmu dziecka.

3. Wyznacz jeden słodki dzień w tygodniu.

Permanentny kontakt zębów mlecznych z cukrem oznacza ciągłe atakowanie szkliwa przez szkodliwe kwasy. Jeśli podajesz maluchowi słodycze, pilnuj, żeby odbywało się to tylko podczas innych posiłków lub w wyznaczonym terminie raz w tygodniu, po czym pomóż dziecku skrupulatnie wyszczotkować zęby.

4. Dopilnuj, by zęby były myte regularnie i dokładnie.

Choroby mleczaków skończą się wraz z ich wypadnięciem. Bakterie próchnicy przenoszą się bowiem na zęby stałe i problem dziur wraca. Dlatego do codziennego mycia przyzwyczajajmy już roczne dzieci. Oczywiście malucha nie zostawiamy sam na sam z kubkiem i szczoteczką. Początkowo sami, używając niewielkiej ilości pasty (wielkości ziarnka grochu) i szczotki o miękkim włosiu, delikatnie myjmy ząbki dziecka ruchem wymiatającym od dziąseł w kierunku koron.

5. Zapobiegaj przedwczesnemu wypadaniu mleczaków.

Dla zdrowego zgryzu ważne jest, by zęby mleczne wypadały w naturalnym dla siebie momencie, a nie z powodu ubytków. W tym przypadku trochę opacznie sprawdza się zasada „ząb za ząb” - stały zastępuje mleczny. Przy przedwczesnej utracie mleczaka, pozostałe wypełniają tę lukę, zaburzając układ szczęki i żuchwy. W ten sposób dla wyrzynających się zębów stałych brakuje miejsca i zaczynają się tłoczyć, nachodzić na siebie, innymi słowy - krzywo rosnąć. Dlatego plombowanie, lakowanie, a nawet kanałowe leczenie mleczaków ma swoje poważne medyczne uzasadnienie.

Konsultacja:
Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, Założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

marta m.
marta m. | 2013-09-19 08:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama nie wiedziałam co robić, ale również daliśmy dziecku pastę bez fluoru, tą samą, ajonę. W sumie to wszędzie piszą o pastach bez fluoru, widziałam nawet na tubce BAM info, że nie powinno się jej dawać małym dzieciom. Zobaczymy jakie będą efekty.

Odpowiedz

karola
karola | 2013-07-18 08:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Normalnie, pasta ajona, codzienna pielęgnacja i nie będziecie mieli problemów. Zęby dzieci są szczególnie narażone na problemy. Jeśli odpowiednio o nie, nie zadbacie, to nie liczcie na pączki - będą z tego wynikały same problemy...

Odpowiedz

markama
markama | 2013-07-17 07:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My również wprowadzamy naszemu dziecku pastę ajona, od pierwszego ząbka, który właśnie dziś się pojawił. Znajomi stosowali również ją - to było dwa lata temu, z ząbkami wszystko jest w najlepszym porządku ;-)

Odpowiedz

andara
andara | 2013-07-16 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na takiej samej zasadzie jak o normalne zęby. Tutaj jednak tylko pasta bez fluoru np. ajona. Myjecie klasycznie po 3 razy dziennie. Brak odpowiedniej dbałości o zęby w młodości, może mieć później naprawdę przykre konsekwencje...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?