Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

| aktualizacja: 22.08.2014 | 3

Czy wiesz, że nieleczone stany zapalne zębów i dziąseł u przyszłej mamy mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej dziecka czy nawet przedwczesnego porodu? Jeśli chcesz uniknąć tego rodzaju kłopotów, dbaj o zęby w ciąży.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. mat. pras. Colgate

Regularne wizyty u lekarza, prawidłowa dieta i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu i odpoczynku są w ciąży szalenie ważne. Ale nie tylko to! Przyszłe mamy powinny też szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Dowiedziono, że zapalenie przyzębia prowadzi do wzrostu poziomu substancji biologicznie czynnych, które mogą mieć wpływ na przedwczesny poród lub niską wagę nowonarodzonego dziecka. Wizyta u stomatologa, który oceni stan zębów i w razie potrzeby je wyleczy, powinna być więc obowiązkową pozycją w kalendarzu przyszłej mamy (pamiętaj, by już na początku wizyty poinformować stomatologa o ciąży!).

Zabiegi wskazane i niedozwolone

Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonać między czwartym a szóstym miesiącem ciąży. Jeśli nie jest to konieczne nie należy w okresie ciąży wykonywać zdjęć RTG, stosować środków znieczulających, przeciwbólowych oraz antybiotyków. W razie konieczności lekarz zastosuje taki lek, który bez obaw można stosować u pacjentek w ciąży. W wywiadzie ze stomatologiem należy udzielić wszelkich istotnych informacji, takich jak wcześniejsze ciąże, poronienia czy zażywane leki. W przypadku rozpoczęcia leczenia należy natomiast trzymać się ściśle określonych zaleceń – np. nigdy nie przekraczać przepisanej dawki leków.

4 zasady ochrony zębów w ciąży

Jeśli wizyta kontrolna u stomatologa potwierdziła, że zęby nie wymagają leczenia, a jedynie szczególnej ochrony, po prostu przestrzegaj kilku zasad, dzięki którym do końca ciąży zachowasz zdrowe zęby:
  1. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie. Należy czyścić zęby i język co najmniej dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor.
  2. Codziennie stosuj nić dentystyczną. Należy codziennie nitkować zęby, czyszcząc miejsca do których nie dociera szczoteczka.
  3. Ogranicz spożywanie przekąsek bogatych w cukry lub skrobię. Przekąski bogate w cukry lub skrobię zawierają kwasy, które mogą niekorzystnie wpływać na szkliwo zębów. Napoje gazowane i słodycze mogą z kolei prowadzić do próchnicy zębów. W czasie ciąży należy więc nie spożywać lub spożywać mniej słodkich i gazowanych produktów, a jeść więcej owoców i warzyw.
  4. Dbaj o odpowiedni poziom wapnia w organizmie. W ciąży postawmy na produkty bogate w wapń, który wzmocni zęby i kości dziecka. Źródłami wapnia są m.in.: mleko, ser, fasola oraz zielone warzywa.

    Zobacz też: Nie lecząc zębów w ciąży możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Bezpłatne badanie stomatologiczne
W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej Colgate zaprasza na bezpłatne badania  stomatologiczne. Na stronie Colgate na Facebooku (www.facebook.com/colgatepolska) dostępna jest lista ponad 130 partnerskich gabinetów stomatologicznych, w których do 20 kwietnia 2013 roku można dokonać bezpłatnego badania stomatologicznego, bezpłatnej fluoryzacji (lakierowania zębów) oraz profesjonalnego czyszczenia zębów, objętego 30% rabatem.  Regulamin Akcji Program Ochrony Jamy Ustnej dostępny jest na stronie   www.facebook.com/colgatepolska

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

krosiak
krosiak | 2015-12-23 07:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podobnie - używajcie ajony, róbcie to systematycznie, miejcie do tego odpowiednie podejście. Docelowo zęby sobie w taki sposób odmienicie, ale nie oczekujcie, że taka zmiana przyjdzie natychmiast. To wymaga czasu.

Odpowiedz

haszek
haszek | 2015-06-02 07:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście - pasta bez fluoru. Bardzo duże znaczenie ma systematyczna pielęgnacja. W moim przypadku akurat te zęby udało się diametralnie odmienić i docelowo ten efekt rzeczywiście jest zadowalający.

Odpowiedz

kargos
kargos | 2015-02-04 07:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W zasadzie to tak samo, aby tylko wprowadzić systematyczność, pastę bez fluoru. U mnie w zasadzie ajona bez fluoru została już na stałe i nadal nie mamy żadnych problemów z zębami...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?