Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Z autyzmem rodzi się 1 dziecko na 100! Jak diagnozować te zaburzenia?

| aktualizacja: 16.02.2017 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
autyzm, dziecko z autyzmem
fot. Fotolia
Choć zaburzenia autystyczne dotykają co setne dziecko, dalej mało rodziców wie, jakie są objawy autyzmu i gdzie w razie podejrzeń zgłosić się po pomoc.
Autyzm nie może zostać wyleczony, ale wiele jego objawów można zmniejszyć albo nawet całkiem zniwelować. Konieczna jednak jest intensywna terapia i jak najwcześniejsze zdiagnozowanie autyzmu.

Kiedy można wykryć autyzm?

Dzisiaj autyzm diagnozuje się dopiero między 2. a 3. urodzinami dziecka dziecka. To bardzo późno. Marzeniem lekarzy jest to, aby można było wykryć autyzm wcześniej, najlepiej już w 1. roku życia dziecka, a przynajmniej do 18. miesiąca życia dziecka – bo do tego czasu mózg jest najbardziej podatny na na oddziaływania z zewnątrz. Po tym czasie plastyczność mózgu bardzo się zmniejsza, a to oznacza, że nawet jeśli wychwycimy kłopoty rozwojowe dziecka, to już możemy z tym zrobić o wiele mniej, niż gdybyśmy wiedzieli o chorobie od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Objawy autyzmu:

Chorobę można stwierdzić z całą pewnością dopiero po całej serii badań i obserwacji, jednak pierwsze podejrzenia (które niekoniecznie muszą się sprawdzić!) możesz podjąć, jeżeli dwulatek:
 • unika kontaktu wzrokowego.
 • nie uśmiecha się na widok znajomych twarzy.
 • nie dzieli uwagi (czyli np. nie podążają za wzrokiem dorosłego. Zwykle dziecko, jeśli siedzący naprzeciwko mama albo tata spojrzą w bok, także odruchowo spojrzy na to, na co patrzy jego rodzic).
 • robi wrażenie, jakby nie słyszało albo nie rozumiało, co się do niego mówi. Nie reaguje (albo reaguje tylko czasami) na swoje imię.
 • nie mówi, nie gestykuluje, ma słabo rozwiniętą mimikę. Dzieci z autyzmem mogą w niemowlęctwie nie gaworzyć.
 • nie lubi dotyku i przytulania albo przeciwnie – zachowuje się, jakby potrzebowało mocnych bodźców (wciska się w ciasne miejsca, bije główką w podłogę itp).
 • ma skłonność do ciągłego powtarzania gestów, zachowań (np. kręcenia się w kółko, kołysania się, machania rączkami).
Przeczytaj wypowiedź eksperta, czy szczepienia powodują autyzm.

Uwaga! Specjaliści mówią nie o pojedynczych objawach autyzmu, ale o ich spektrum. Pojedynczy symptom nie świadczy jeszcze o żadnych zaburzeniach.

Jest szansa na badania przesiewowe w kierunku autyzmu!

Być może już niedługo powstaną badania przesiewowe w kierunku autyzmu, którym będą poddawane wszystkie niemowlęta. Pracują nad tym badacze z Uniwersytetu Warszawskiego razem z naukowcami z m.in. Anglii, Szwecji czy Holandii.
Międzynarodowy projekt, którego częścią są psycholodzy z warszawskiego BabyLabu (laboratorium psychologii niemowląt) ma na celu odnalezienie jak najwcześniejszych oznak autyzmu, aby możliwa byla jak najwcześniejsza terapia.
– Takich wczesnych oznak autyzmu szukamy już u niemowląt. W tym celu prowadzimy badania podłużne (czyli trwających kilka lat) rodzeństwa dzieci już ze stwierdzonym autyzmem, bo wiemy, że takie rodzeństwo jest obarczone nieco większym ryzykiem tej choroby – mówi dr Przemysław Tomalski, kierownik pracowni BabyLab. Dodaje: – Gdyby nasze badania się powiodły, moglibyśmy za kilka lat przygotować testy przesiewowe w kierunku autyzmu. To działałoby dokładnie tak samo jak testy przesiewowe w kierunku wad słuchu, które dzięki WOŚP są przeprowadzane na każdym oddziale noworodkowym w Polsce.

Skąd bierze się autyzm?

Nikt tego nie wie na pewno. Badacze są jednak przekonani, że autyzm jest chorobą genetyczną, na którą mogą mieć wpływ także:
 •  wiek ojca powyżej 40 lat
 • urazy okołoporodowe
 • wrodzona toksoplazmoza
 • dziecięce porażenie mózgowe
 • poważne infekcje bakteryjne w okresie niemowlęcym
Sprawdź, jaką rolę w rozwoju i zdrowia dziecka odgrywa to, co odziedziczyło w genach:

Uwaga! Chcesz dowiedzieć się, jak rozwija się mózg twojego dziecka i pomóc w badaniach? Babylab zaprasza na bezpłatne badania rodziców dzieci do pierwszego roku życia. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: babylab@psych.uw.edu.pl lub telefonicznie tel. (22) 55 49 742.
Więcej informacji na www.psychologia.pl/babylab.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Ja
Ja | 2017-05-14 00:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bla, bla, bla ... A o szczepieniach jak zwykle cicho sza 😔 smutne że nikt już na ten temat prawdy publicznie nie głosi, bo farmaceutyczna mafia zastraszała skutecznie 😔

Odpowiedz

kola
kola | 2016-04-04 19:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakie brednie :/
A to,że te"cudowne" (sic!) szczepienia powodują autyzm to cisza....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Karola
Karola | kola | 2017-05-13 20:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autyzm jest wada genetyczną. Szczepionka tylko i wyłącznie powoduje przyspieszenie pojawiania się objawów - czyli dzięki szczepionkom rodzice wczesniej moga zacząć pracować z dzieckiem

Odpowiedz

Aga
Aga | 2014-04-02 15:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co ze szczepieniami?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?