Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości

| aktualizacja: 06.11.2015 | 1

Dieta kobiety przed ciążą i w czasie ciąży znacząco wpływa na formę dziecka nie tylko wtedy, kiedy przychodzi ono na świat, ale i na to, czy będzie zdrowe w przyszłości. Twoje dobre nawyki żywieniowe w ciąży pomogą dziecku w dorosłości uniknąć m.in. nadwagi, cukrzycy i nadciśnienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Badania z ostatnich kilku dekad wskazują, że dieta matki przed ciążą oraz w trakcie ciąży wpływa nie tylko na masę urodzeniową dziecka. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych we właściwych proporcjach wpływa prawidłowy rozwój narządów płodu, który ma ścisły związek z ryzykiem chorób cywilizacyjnych w wieku dorosłym. Specjaliści apelują, aby planowanie ciąży zacząć od analizy jadłospisu przyszłej mamy.

 Przygotowanie do ciąży to przede wszystkim kwestia zgromadzenia tych składników, które będą potrzebne w okresie ciąży i których tak szybko nie da się uzupełnić w trakcie jej trwania. Wtedy możemy uzupełnić to, co wpływa bezpośrednio na rozwój dziecka. Niedobory, które mogą w międzyczasie się pojawić, bardzo szybko narastają i mogą prowadzić do różnego typu zaburzeń. – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa.

Ginekolog dodaje, że kobiety ciężarne powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość, ale również na ilość spożywanych produktów. Zbyt duża podaż kalorii w ciąży sprzyja nadwadze matki, a ta z kolei zwiększa ryzyko makrosomii płodu, czyli nadmiernej masy ciała noworodka. Duże rozmiary noworodka mogą być np. przyczyną powikłań w trakcie porodu.

Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości mówią dr. G. Południewski i prof. dr hab. n. med. W. Furmaga-Jabłońska
 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

kasia
kasia | 2014-06-10 12:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przede wsyztskim dieta musi być bogata w kwasy DHA. Ponieważ z rybami i to świeżymi jest u mnie ciężko bo mieszkam w małym mieści ei nie są one tu dostępne zażywam pregnofer z Oleofarmu. Według mojego lekarza jest to najlepsze rozwiązanie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?