Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy długie karmienie piersią jest niezdrowe dla dziecka?

| aktualizacja: 01.09.2016 | 7

Dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe i niezdrowo przywiązane do matki? Sprawdź, czy to prawda i obal z nami 6 mitów na temat karmienia piersią.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
karmienie piersią
fot. Fotolia
Karmienie piersią to nie tylko zaspokojenie potrzeb fizjologicznych dziecka, ale także budowanie z nim więzi – tej szczerej, mocnej, wyjątkowej i jedynej. Na temat karmienia naturalnego krąży jednak wiele mitów i „złotych porad”. Jedno jest pewne – pierś mamy, oprócz pokarmu, daje maluchowi ukojenie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. To chyba w karmieniu piersią, po zaspokojeniu głodu, jest najważniejsze.

6 mitów na temat karmienia piersią

Mit 1. Dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe.
Nie jest prawdą, że dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe lub niezdrowo przywiązane do matki w porównaniu z rówieśnikami wcześniej odstawionymi od piersi. Długie karmienie piersią (dłuższe niż rok) według zaleceń psychologicznych i medycznych jest korzystne dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią nawet w 2. i 3. roku życia dziecka. Karmienie piersią w dużym stopniu zapobiega wielu chorobom i zwiększa odporność dziecka. Jest więc najlepszą i najtańszą formą profilaktyki zdrowia.

Mit 2. Długie karmienie piersią jest obsceniczne.
To argument często wysuwany przez przeciwników karmienia naturalnego. Pytanie tylko dla kogo i dlaczego? Czy najbardziej naturalna czynność i więź mogą być obsceniczne? Na szczęście wiele akcji społecznych promujących karmienie naturalne, takich jak np. Love&Care – kampania edukacyjna Global Cosmed Group, właściciela marki Bobini Baby wspierająca rodzicielstwo bliskości, powoli zmienia pogląd społeczeństwa na tę kwestię.

Mit 3. Dziecko długo karmione piersią trudniej od niej odstawić.
Tak naprawdę w tej kwestii wiele zależy od charakteru dziecka. Dzieci bardzo wrażliwe mogą mieć z tym ogromny problem niezależnie od wieku, inne szybko przejdą nad tym do porządku dziennego. Poza tym my, mamy, znamy przecież wiele sposobów na to, jak pomóc maluchowi łagodnie przejść ten trudny dla niego czas. Pozwólmy więc mamie i dziecku decydować i nie podejmujmy tej decyzji za nich.

Mit 4. Dzieci długo karmione mlekiem mamy, nie będą chciały próbować innego jedzenia i nie będą otwarte na nowe smaki.
Badania tego jednak nie potwierdzają, jest wręcz przeciwnie. Mleko mamy jest urozmaicone smakowo w zależności od tego, co je mama. To mleko modyfikowane ma zawsze taki sam smak. Długie karmienie piersią nie wyklucza przecież podawania dziecku innych pokarmów.

Mit 5. Nocne ssanie mleka mamy powołuje próchnicę.
A nocne ssanie mleka butelkowego jej nie powoduje? To w tym drugim przypadku jest większe zagrożenie. W mleku mamy są bowiem obecne enzymy, które działają ochronnie na szkliwo zębów dzieci. Poza tym dłuższe karmienie piersią nie oznacza wcale całonocnego ssania.

Mit 6. Mleko mamy po roku traci swoją wartość.
Tego również nie potwierdzają żadne badania. Naukowcy z Banku Mleka Kobiecego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu dysponują nowoczesnym aparatem do badania jakości mleka. Umożliwiło im to sprawdzenie składu i wartości odżywczych mleka kobiet długo karmiących (2–3 lata) i porównać go z mlekiem kobiet karmiących noworodki donoszone i wcześniaki. Okazało się, że mleko kobiet długo karmiących wciąż jest bogate w składniki odżywcze (białka, cukry, tłuszcze). Ponadto jeśli wziąć pod uwagę to, że karmienie piersią to nie tylko podawanie pokarmu, lecz także tworzenie i podtrzymywanie więzi między mamą a dzieckiem, to tym bardziej warto karmić naturalnie tak długo, jak długo Ty i twój maluszek czujecie taką potrzebę.

Zamiast więc przejmować się przesądami i opiniami, zaufaj swojemu instynktowi. Sama wiesz przecież najlepiej, co jest dobre dla Twojego dziecka.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Gocha
Gocha | 2017-03-22 14:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dodam tylko, że to, że dziecko chodzi do żłobka, a mama pracuje na pełen etat również nie musi być zakończeniem mlecznej przygody, jeśli tylko dziecko i mama chcą ją dalej kontynuować. Moje dziecko ma w tej chwili póltora roku, chodzi do żłobka od pół roku, a ja wróciłam do pracy. wszyscy wokół mówili, że nastąpi naturalne odstawienie się dziecka od piersi, bo na bank mleko zaniknie. Nie zanikło. Dziecko nadal lubi pocycac, a mi to w ogóle nie przeszkadza. Pozdrawiam

Odpowiedz

perfekta
perfekta | 2016-10-20 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas też się bez wspomagania laktacji nie obeszło ale najważniejsze że się udało. Warto moim zdaniem o to kp walczyć bo to jednak najlepszy pokarm dla dziecka

Odpowiedz

fika
fika | 2016-10-19 16:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

aż za dobrze wiem o czym mówisz bo ja też zostaję przy kp jak długo się da i zaczynam się już znieczulać na opinie innych. łatwo nie jest ale czasami pomaga femaltiker czasami dzień spędzony z córeczką w łózku i dajemy radę

Odpowiedz

perfekta
perfekta | 2016-10-19 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fajnie że obalacie takie mity bo sama spotykam się z negatywnymi opiniami na temat dłuższego kp i trochę mnie to zaczyna irytować. Mleko matki to najlepszy pokarm dla maluszka i to że ktoś karmi rok albo nawet dwa lata to nic strasznego i nie ma co się mieszać w jego sprawy. Sama musiałam się nieźle nagimnastykować żeby przy tym kp zostać i jak ktoś mi marudzi że za długo to mnie szlag trafia

Odpowiedz

Ewa M
Ewa M | 2016-09-05 12:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wow, fajny artykuł wreszcie

Odpowiedz

Karmiaca_naturalnie
Karmiaca_naturalnie | 2016-09-05 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodałbym jeszcze, ze to że dziecko ma zęby czy chodzi nigdy nie jest wskazaniem do odstawienia od piersi. Promujmy długie kp! Nie wierzmy w reklamy sugerujace, że po karmieniu piersią trzeba przejść na mleko modyfikowane. Co to znaczy po? Nigdy nie ma takiego momentu że dziecko powinno przejść na mm jeśli mama ma pokarm i chce karmić piersią. Edukujmy mamy ze karmienie piersią nie dotyczy tylko noworodka!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aga
aga | Karmiaca_naturalnie | 2017-08-12 00:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram mam 4letnie dziecko i nadal karmię.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?