Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jaki plecak wybrać dla dziecka do szkoły? Kilka ważnych rad

| aktualizacja: 19.07.2017 | 0

Wybór tornistra dla pierwszoklasisty czy plecaka dla przedszkolaka nie jest taki prosty. Jest kilka czynników, które musisz brać pod uwagę przy dobieraniu go, by uniknąć w późniejszych latach u dziecka skoliozy lub innych wad postawy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dzieci z tornistrami
fot. Fotolia

Tornister od plecaka różni się tym, że ten pierwszy ma usztywniane plecy i ramowy kształt, który sprzyja prawidłowej postawie dziecka. Jego minusem jest jednak to, że niestety przez sztywną ramę, która podtrzymuje plecy malucha, sam w sobie już trochę waży. Natomiast jak wygląda zwykły plecak każdy wie – jest materiałowy, tylko z lekkim usztywnieniem pleców, który może jednak nie wystarczyć kilkulatkowi. Dlatego też mimo wszystko lepszym rozwiązaniem (przynajmniej w pierwszych latach edukacji) będzie tornister.

Podstawowe elementy odpowiedniego tornistra dla pierwszoklasisty

​Przy zakupie plecaka, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów:

 • wyprofilowanie pleców – plecak bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci,
 • rozstaw ramion – plecak nie powinien zsuwać się dziecku z ramion,
 • pasy biodrowe – dzięki nim prosty kręgosłup dziecka zostanie nieco odciążony, a sam ciężar będzie się rozkładał równomiernie, co wspomaga budowę kręgosłupa,
 • liczbę przegródek (miejsce na mniejsze niż książki przedmioty, takie jak piórnik czy pudełko z drugim śniadaniem).

Jak dobrać tornister dla dziecka? Na co jeszcze zwracać uwagę?

Robiąc zakupy udaj się do sklepu z dzieckiem, musi ono przymierzyć kilka różnych modeli i dopiero wtedy będziesz mogła sprawdzać dalsze elementy. Idealnie dobrany tornister musi dobrze przylegać do pleców, musi więc mieć wyprofilowany i usztywniony tył (koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym). To sprawi, że maluch będzie zachowywał odpowiednią postawę. Postaraj się też unikać elementów plastikowych – są bardzo łatwe do zniszczenia. Dużo lepiej będzie, gdy znajdziesz tornister z elementami gumowymi czy piankowymi, co pozwoli mu przetrwać kilka pierwszych lat nauki

 1. Waga dobrego plecaka – normy europejskie, które nas obowiązują mówią, że plecak dla uczniów klas 1-3 nie powinien być cięższy niż 1200 g. Według WHO, plecak szkolny nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka. Należy jednak pamiętać, że kiedy tornister zostanie wypełniony książkami i przyborami szkolnymi, to jego waga znacznie wzrośnie. W tym wypadku kwestią dyskusyjną jest stelaż tornistra, który stanowi dodatkowy ciężar, jednak na jego korzyść przemawia wygoda, zdrowie i brak skrzywienia kręgosłupa u dziecka, ponieważ stelaż chroni go (utrzymuje anatomiczne wygięcie pleców, rozkłada ciężar po całych plecach). Dopuszczalna waga tornistra z wypełnieniem uznana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa to 15 proc. wagi malucha. Czyli dziecko ważące 20 kg, powinno dźwigać nie więcej niż 2 kg.
 2. Wyprofilowanie – odpowiedni tornister powinien mieć profilowany stelaż, usztywnione plecy z systemem wentylacyjnym (żeby maluch nie zapocił pleców) i pasy, które będzie można zapiąć w okolicach bioder.
 3. Szerokie szelki, które można regulować.
 4. Lekki materiał, który nie będzie się brudził, najlepiej nieprzemakalny. Do tego dużą wagę ma ilość przegródek – przynajmniej dwie zewnętrznie i najlepiej kilka wewnętrznych na śniadaniówkę, przybory szkolne i piórnik czy strój na zajęcia sportowe. Sprawdź, czy jest jakaś przegroda, która w środku ma folię izolacyjną - to dobre miejsce na jedzenie czy picie.
 5. Odblaskowe elementy dzięki którym dziecko będzie widoczne w drodze do szkoły i spowrotem.
 6. Sztywny dół i dno plecaka, najlepiej z gumowymi nóżkami – tornister będzie lepiej stał, unikniecie też deformacji i zabrudzeń kiedy plecak zostanie porzucony przez dziecku np. na placu zabaw.
 7. Ważne jest żeby dziecko uczestniczyło w kupnie plecaka nie tylko ze względu na mierzenie rozmiaru w stosunku do wzrostu i postury dziecka. To, jaki dziecko będzie miało pierwszy tornister, wpływa również na jego pewność siebie w nowym miejscu – pozwólmy mu więc (w miarę możliwości) wybrać wzór, który będzie na plecaku, to wbrew pozorom jest dla dziecka bardzo ważne. Gdy pójdzie do nowej placówki z ulubionym bohaterem z bajki na tornistrze, może mu być raźniej.
 8. Jeśli znajdziesz taką możliwość, poszukaj wersji plecaka z wyposażeniem - workiem na kapcie, piórnikiem czy pudełkiem śniadaniowym. To często zmniejsza koszty wyprawki szkolnej, a maluch będzie zadowolony, że wszystko pochodzi z tego samego kompletu.

Czy wybrać tornister na kółkach?

To fajna i wygodna opcja, ale tylko jeśli dziecko chodzi do szkoły prostą i równą drogą. W przypadku innej drogi, kółka się nie sprawdzą, ponieważ plecak będzie się przekręcał, przewracał itp.

Ponadto, jeśli dziecko musi często nosić tornister na kółkach na plecach (gdy w szkole trzeba przemieszczać się pomiędzy różnymi piętrami), nie wybieraj takiej wersji plecaka. Opcja z kółkami jest naprawdę niewygodna do zakładania na plecy przez sztywne elementy związane z rączką, którą się ciągnie. Większy jest też automatycznie ciężar całego tornistra. Jeśli już decydujecie się na tornister na kółkach, sprawdźcie z jakiego tworzywa one są. Najlepsze są kółka gumowe lub kauczukowe bo są bardziej wytrzymałe, natomiast te wykonane z plastiku niestety po kilku użyciach nie nadają się do niczego. 

Zobacz także: 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?