Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak dostać 500 zł na dziecko? Plus: druk do wypełnienia

| 02.02.2016, aktualizacja: 25.02.2016 | 74

Wiemy, jak ma wyglądać druk do wypełnienia, gdzie będzie można składać wniosek o 500 zł na dziecko i jak obliczyć dochód przy pierwszym dziecku. Kto dostanie 500 zł i co trzeba zrobić, by je dostać?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
fot. Fotolia
500 zł na drugie i kolejne dziecko (oraz 500 zł na pierwsze dziecko przy niskich progach dochodowych) będzie wypłacane już od kwietnia 2016 roku.

Kto dostanie 500 zł na dziecko

 1. Dodatek wychowawczy 500 zł na dziecko dostaną rodzice na każde 2 i kolejne dziecko. Tu nie ma żadnego progu dochodowego - 500 zł dostaną rodzice niezależnie od tego, ile zarabiają i jaki jest w rodzinie dochód na osobę.
 2. Przy niskich dochodach: poniżej 800 zł na osobę (1200 zł jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne), rodzice dostaną 500 zł także na pierwsze dziecko.
 3. Dodatek będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. 500 zł będzie wypłacane co miesiąc.
 4. Jeśli w rodzinie jest dziecko, które skończyło 18 lat, nie można dostać na niego dodatku 500 zł, nawet jeśli nadal się uczy. Młodsze dziecko jest traktowane jako pierwsze w rodzinie: oznacza to, że rodzice dostaną na niego 500 zł, tylko wówczas, jeśli mają niski próg dochodowy. Starsze dziecko jest jednak liczone przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie.
 5. Rodzina, która przebywa poza granicami kraju, otrzyma 500 zł - pod warunkiem, że za granicą nie pobiera podobnego świadczenia.
 6. 500 zł na dziecko dostaną także rodziny zastępcze.
Czytaj też: Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości: kto dostanie 500 zł na dziecko, a kto nie

Kto może wystąpić o dodatek 500 zł na dziecko

Dodatek 500 zł na dziecko będzie przysługiwać matce, ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka. 500 zł dostaną także tzw. rodziny patchworkowe.
W przypadku, gdy prawo opieki nad dzieckiem przysługuje obydwojgu rodzicom, dodatek 500 zł zostanie wypłacony tej osobie, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeśli będą wątpliwości, kto faktycznie opiekuje się dzieckiem, gmina będzie miała możliwość zwrócenia się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

Jak obliczyć dochód przy pierwszym dziecku

Dochód trzeba podać tylko przy staraniu się na dodatek 500 zł na pierwsze dziecko (dotyczy to zarówno rodzin, które mają jedno dziecko, jak i rodzin z większą liczbą dzieci, jeśli rodzice starają się o dodatek na pierwsze dziecko).
Dochód to: przychód minus koszty uzyskania dochodu (najlepiej skorzystać z zeznania podatkowego PIT za 2015 rok)
Do wniosku należy dołączyć.:
 •  oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
 • w przypadku rolników – oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego (na podstawie tego jest wyliczany dochód rolnika w oparciu na wskaźnik GUS),
 • w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko – dokumenty dotyczące zasądzonych alimentów,
 • w przypadku cudzoziemców – określone zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce,
 • w przypadku rodziców adopcyjnych – dokumenty dotyczące przysposobienia.
Rodzice będą składali tylko wniosek (oświadczenie o dochodach). Gmina będzie sama weryfikować, czy dane są prawdziwe.
Dodatek 500 zł nie będzie wliczany do dochodu przy ustalaniu innych świadczeń, m.in. rodzinnego, alimentacyjnego, czy zasiłku z pomocy społecznej.

Tak ma wyglądać wniosek o ustalenie świadczenia wychowawczego 500 zł na dziecko

Gdzie składać wniosek o 500 zł na dziecko

 • Wniosek będzie można składać od momentu uruchomienia programu, czyli od kwietnia 2016 r. w gminie, w której mieszkamy. Urząd gminy będzie miał 3 miesiące na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia. Jeśli wniosek złożymy do końca czerwca 2016 r., dodatek będzie wypłacany z wyrównaniem od kwietnia.
 • Wniosek będzie można złożyć przez internet lub osobiście.
 • Tylko rodzice ubiegający się o świadczenie na pierwsze dziecko będą musieli dokumentować swoją sytuację dochodową.
 • Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz. Po wejściu ustawy w życie 1 kwietnia, to nawet jak rodzic złoży wniosek o wypłatę świadczenia w czerwcu, to otrzyma świadczenie za kwiecień i maj. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.
 • Świadczenie będzie przyznane na okres do 30 września 2017 r. Kolejna świadczenia będą przyznawane na 12 miesięcy - od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Czytaj też: Jak w innych krajach Europy pomaga się rodzinom

Gdzie będzie można odebrać pieniądze

Pieniądze będzie można odebrać np. w kasie urzędu miasta lub ośrodku pomocy społecznej albo złożyć dyspozycję przelewu na konto w banku.

Kiedy 500 zł zostanie odebrane

Wypłata świadczenia zostanie wstrzymana, jeśli osoba uprawniona nie odbierze go przez 3 kolejne miesiące kalendarzowe lub odmówi udzielenia informacji mających wpływ na prawo do tego świadczenia.
Gdy wystąpi sytuacja, która może mieć wpływ na prawo do świadczenia, np. zmieni się liczba członków rodziny, to trzeba będzie o tym niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenie.

Jak zapobiec marnotrawieniu 500 zł na dziecko

W przypadku marnotrawienia świadczenia wychowawczego lub wydatkowania go niezgodnie z przeznaczeniem, organ właściwy będzie je przekazywał w formie rzeczowej (w całości lub części) lub formie opłacania usług, np. zapłaci za żłobek czy zajęcia pozalekcyjne. Jeśli świadczenie wychowawcze zostanie pobrane nienależnie, to trzeba będzie je zwrócić z ustawowymi odsetkami.

Czytaj też: Czym wiceminister Marczuk uzasadnia próg dochodowy przy pierwszym dziecku i brak górnego progu kolejne dzieci
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (74)
avatar

Sławek
Sławek | 2016-04-10 20:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co będzie jeżeli złożę wniosek na pierwsze dziecko, a okaże się jednak że dochód będzie większy niż 800 zł. Czy będę musiał składać drugi wniosek i kiedy i kto mnie o tym poinformuje?

Odpowiedz

kasia
kasia | 2016-04-10 18:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nvdam pytanie w 2014 nie miałam żadnego dochodu, teraz obecnie jestem na macierzyńskim z drugim dzieckiem od 21 lipca 2015., czy dostane 500 na pierwsze dziecko?

Odpowiedz

kaska
kaska | 2016-04-05 15:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam dziecko ktore ma moje nazeusko a jej ojciec nie jest wpisany w akt urodzenia ale tez mieszkamy z nim nie jestesmy zameldowane ani nic ja nie pracuje czy przysluguje mi 500+

Odpowiedz

Anna
Anna | 2016-04-05 14:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prosze o pomoc bo nie wiem juz jaki zalacznik wypelnic.Ja nie pracuje maz pracuje (nie mamy zadnej swojej dzialalnosci maz jest zwyklym pracownikiem i rozlicza sie co roku z pitow) czy powinnam wypelnic zalacznik nr 3 czyli ten ktory dotyczy rozliczen w formie ryczaltu ewidencjonowanego czy zalacznik nr 2 oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedz

tak
tak | 2016-04-02 16:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

gadanie gadanie ,a gdzie pobrać oryginalny wniosek za darmo żeby można edytować go

Odpowiedz

pie
pie | 2016-04-01 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam pytanie, mam działalność gospodarczą w 2014 roku mam dochody które przekraczają 800 zł na osobę ale w 2015 roku mam dużo mniejszy dochód ( mniej opracowanych umów) i w dochodzie za 2015 r. mieszczę się w 800 zł na osobę. Proszę o inf. i radę jak udowodnić przy działalności gospodarczej że 2015 r. mam utracony dochód. Zaznaczam jeszcze że do grudnia 2015 syn miał orzeczenie o niepełnosprawności , teraz niestety z braku czasu oraz zaświadczeń nie mam aktualnego, czy będą brane orzeczenia z 2014 i 2015r. pod uwagę.
I czy do wyliczenia dochodu netto od dochodu z pit-u odejmujemy składki społeczne i zdrowotne? Dziękuje za pomoc.

Odpowiedz

Kasader
Kasader | 2016-03-30 18:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakoś najciężej osiągnąć informacje na temat 500 na pierwsze dziecko. .trzeba dowodu ze zona nie pracuje tzn musi być zarejestrowana w PUP? Ja ubezpieczam ja I syna wiec na siebie wypełniam wniosek ?trzeba dołączać info o dochodach ? Bo podobno urzędy same mają to załatwiać ale slysze podzielone zdania ..można ta sprawę załatwić przez internet ?? Mowie o pierwszym dziecku..procedura na drugie jest mniej skomplikowana

Odpowiedz

sisi
sisi | 2016-03-28 21:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Stiw ludzie opamietajcie się tu wam dają a wiele zeczy podrozeje i tak oni wujdą na swoje

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aaaaa
aaaaa | sisi | 2016-03-30 12:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

naucz się pisać LEMINGU

Odpowiedz

Dochód netto?
Dochód netto? | 2016-03-21 09:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kto raz a dobrze powie jak oblicza się dochód netto?!? Bo nie jest to tylko przychód - koszty jego uzyskania. Na każdej stronie jest napisane inaczej. Raz odejmuje się składki zdrowotne i społeczne, jeszcze gdzie indziej jeszcze odejmują podatek należny i jakieś inne kombinacje.

PS. Dochód należy podać z 2014 roku! Nie z 2015 jak to jest w artykule!!!

Odpowiedz

Jacek
Jacek | 2016-03-06 14:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W artykule pisze: "Dochód to: przychód minus koszty uzyskania dochodu"
Co to są "koszty uzyskania dochodu"?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aaa
aaa | Jacek | 2016-03-06 23:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To wszystkie pieniądze które zabiera państwo: Podatek, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i koszty uzyskania przychodu.

Odpowiedz

mama
mama | aaa | 2016-03-08 20:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyli jest to netto to co dostaje w przelewie na koncie czy coś do tej kwoty jest doliczane ?

Odpowiedz

asa
asa | Jacek | 2016-03-12 21:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bo ten kto to pisał nie ma o tym bladego pojęcia będzie to dochód tzw na rękę czyli dochód z pita minus podatek i minus składki na społeczne i zdrowotne

Odpowiedz

Aga
Aga | Jacek | 2016-03-11 20:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacjiKoszty uzyskania przychodów dotyczące pracowników w 2015 r. nie ulegają zmianie. Ich wysokość jest stała od 2008 r.

Pracownik


Kwota miesięczna (zł)


Kwota roczna (zł)

z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej


111,25


nie więcej niż 1335,00

równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej


z każdego z tych stosunków 111,25


łącznie nie więcej niż 2002,05

z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę


139,06


łącznie nie więcej niż 1668,72

równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę


z każdego z tych stosunków 139,06


łącznie nie więcej niż 2502,56


Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?